Yelken Kural Kitabı'nın Türkçesi matbaadan çıktı
13 Haziran 2017, 00:45 0 Yorum 0

Yelken Kural Kitabı'nın Türkçesi matbaadan çıktı

Uluslararası Yelken Federasyonu tarafından dört yılda bir güncellenerek yayınlanan ve ''Yelkenin Anayasası'' olarak kabul edilen Yelken Yarış Kuralları'nın Türkçe basımının gecikmesi çeşitli sıkıntılara yol açmıştı.

Ulaşan son bilgilere göre basım ve ciltlenme süreci tamamlanan kitabın dağıtımına bir hafta içinde başlanacak.

2017-2020 yılları arasında geçerli olacak ''Racing Rules of Sailing'' (RRS), Uluslararası Yelken Federasyonu World Sailing tarafından 2016'nın 10 Ağustos tarihinde güncellenerek yayınlandı. Ancak Türkiye Yelken Federasyonu seçimleri ve yönetimin değişmesi, alt yapıların oturması ya da benzeri gerekçelerle, kitabın ''Yelken Yarış Kuralları'' adıyla Türkçe basımı gecikti.

Geçtiğimiz 6 ayda yapılan yarışlarda bu yüzden tartışmalı bazı pozisyonlarda yarışçılarla hakemler arasında sıkıntılı anlar yaşandı.

Zira Türkçesi bile zor anlaşılabilen ve yoruma açık olan bazı tanımları, İngilizce bilenler dahi algılamakta zorlandı. Öte yandan henüz İngilizce bilmeyen Optimist sınıfındaki yelkenciler de ''anlayamadıkları'' bir kurallar zincirine göre yarışmak zorunda kaldılar.

Neyse ki ulaşan son bilgiler, ''sıkıntının sonuna gelindiğini'' gösteriyor. TYF kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre matbaada basım ve cilt işlemleri tamamlanan 2017-2020 Yelken Yarış Kuralları kitabının dağıtımına önümüzdeki bir hafta içinde başlanacak.


World Sailing Kural Kitabı yenilendi, Okumak için tıklayın


Kaynak: TurkSail

Bu içerik toplam 572 defa okunmuştur.

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Hava bozuyor

05 Aralık 2010 29

Hava Sıcaklığı Pazar gününden (05.12.2010) itibaren ülke genelinde hissedilir derecede (10-12 derece) azalacak.

Volvo Ocean Race Heyecanı Başlıyor.

19 Ekim 2017 29

Volvo Ocean Race 2017-18’in start'ı Ekim 22 sinde