06 Haziran 2017, 10:47 0 Yorum 5

Boğazın Kayıp Gazozları Günışığına Çıkıyor

Bir zamanlar İstanbulluların gazoz tercihlerini merak ediyorsanız bakmanız gereken yerlerin başında boğazın karanlık, soğuk ve akıntılı suları geliyor.

Çünkü Boğazın kumlarını kazdıkça alttan geçmişin gazoz şişeleri çıkıyor. Üstelik bu gazozların çoğu, günümüzde artık bulunmayan ve kentin hafızasından çoktan silinmiş markaları taşıyorlar.     
                                                                                                                                                         


 

Mısırlıoğlu, Leon Schor, Hassan Bey ve Neptün, İstanbul’un unutulmuş gazozlarından sadece bazıları. Farklı markaların ortak özelliği ise günümüzde artık kullanılmayan bir şişeye doldurulmuş olmaları. Codd Şişesi adı verilen ve 1800’lerde imal edilen bu şişe, Londralı mucit Hiram Codd’un soyadından almış ismini. Ancak basınçlı sıvıyı zaptetmek için kapak olarak kullanılan cam miskete ithafen eskiler bu şişeye doldurulan gazozlara “bilyeli gazoz” da derlermiş. Gazoz Türkiye’ye 1890’larda, maden suyuyla girmiş. Osmanlı’da ilk gazoz üretimi ‘Mısırlıoğlu’ markasıyla 1908’de yapılmış. Bu markayı sırasıyla Hasanbey, Neptün, Hürriyet izlemiş

 


 

Eğer gazozu içen susamış bir çocuksa, boş şişenin akıbeti çoğunlukla aynı olurmuş: şişe boğum yerinden itinayla kırılır ve içinden çıkan cam bilyeyle misket oynanırmış! İşte bu nedenle boğazdan çıkan bilyeli gazoz şişelerinin çoğu kırık. Sağlam olanını bulmak ise başlı başına bir ödül.
 


 

Dalgıçlar için Boğazın unutulmuş gazozlarını gün ışığına çıkarmak, asırlık öykülerin peşine düşmek gibi diyor. Bu öyküleri dinlemekten keyif alanların arasında kimler var kimler: Cem Özbakır, Şahin Aksoy, Hakan Kabasakal ilk akla gelenler. Camın güzelliği, unutulmuş markaları ararken yaşanan onca serüven ya da derinlerdeki hikâyelerin tutkunu olmak... Boğazın kayıp gazozlarını arayıp bulmak için herbirinin kendine göre bir sebebi var. Ancak hepsinin ortak noktası aynı; sebepleri her ne olursa olsun Boğazın kayıp gazozlarını günışığına çıkarmak için derinlere cesaretle dalmak gerekiyor.

                                                                                           

                                                                                                                                                                                                                                                                    Olgun MALATYA

                                                                       Dalış malzemeleri bakım onarım teknisyeni   
 


Bu içerik toplam 153 defa okunmuştur.

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Cayo Largo

20 Şubat 2001 29

Küba'nın sadece turistler için ve turistlerle yaşayan minik bir mercan adası. Bembeyaz kumların mürekkep mavisi denizle olağanüstü bir kontrast oluşturduğu, Karayiplerin ortasında, hindistancevizi ağaçlarının gölgesinde serinleyen bu minik ada.

750 milyon dolarlık 280 tekne vitrine çıktı

19 Şubat 2012 29

Yerli ve yabancı yelkenli, motorlu-motorsuz deniz araçları, sistem, cihaz, donanım ve aksesuarlarını bir araya getiren İstanbul Boat Show’da 750 milyon dolarlık tekne vitrine çıktı.