12 Temmuz 2017, 23:51 0 Yorum 5

T.C. Vatandaşlarının Sahip Olduğuğu Yabancı Bayraklı Tekneleler Hakkında

T.C. vatandaşlarının sahip oldukları yabancı bayraklı tekneler ve bu teknelerin sorunları konuşulup tartışılmakta hatta bunun Amatör Denizciliğin önündeki engellerden biri olduğundan dem vurulmaktadır. Bu sorun nasıl çıktı karşımıza?

Fuarlarda sergilenen teknelere verilen fiyatlar genel olarak üreticinin ülkesinde teslim( veya FOB) olarak verilir; üzerine vergiler, nakliye vs konarak çıkan değer müşterinin Türkiye deki maliyeti olarak karşımıza çıkar. Yani 100 bin eroluk bir mal (tekne) yaklaşık 130-140 bin euro ya mal olur.

Her bağımsız ülke kendi sanayisini korumak veya karşılıklı dış ticaret ilişkilerine göre bazı duvarlar engeller koyabilir. Bu da bunlardan biridir. Bazı etki ve nedenlerle yabancı üreticilerin tekne satışlarını Türkiye pazarında rahat girmesi adına bir şeylere göz yumuldu.

Yabancı tekne üreticilerinin satış temsilcilerinden değişik bir öneri gelmeye başladı. Eğer yabancı bayraklı olarak kullanmak isterseniz, 100 bin euro+ yaklaşık 2-3 bin euro da masraf karşılığında bu tekneyi yabancı bayraklı olarak teslim ederiz siz de bir sıkıntı yaşamadan kullanırsınız. Transitlog süresi bittiğinde bir yurtdışı çıkışı yapar tekrar Türkiye ye girersiniz. Ayrıca Türkiyede uygulanan bir çok yükümlülükten de kurtulursunuz.

Peki bu nasıl olacak? Biz sizin adınıza yurtdışında bir sanal (feyk) şirketkuracağız hepsi bu. Az fark değil, neredeyse % 40 lara yaklaşan bir maliyet düşüşü, 100 bin euroluk bir teknede en az 30 bin euro cepte kalacak. Güzel ve kolay bir vergiden kaçınma şekliydi.

Sonra daha da ileri giderek, ikinci el tekne alabilme, şirket kurmadan şahıslar adına da yabancı bayraklı tekne sahibi olma imkanlarıyla tanıştık.

Yurtdışında oturma/çalışma izni, çifte vatandaş olmayan hatta pasaportu bile olmayan bizler ucuz yoldan(vergiden kaçınarak) Yabancı bayraklı tekne sahibi oluverdik. Arada gümrük mevzuatı açısından sıkıştırıldık ama bu da bir şekilde görmezden gelindi. Ya %1 lik yabancı ortak bulduk, ya da sanal bir şirket kurduk.

Varlık barışı kanunu(bu da ayrı bir yaradır) gündeme gelince de nasıl elde ettiğimiz vergi avantajını kaybetmeden Türk bayrağına geçeriz diye feveran etmeye başladık. ''Bayrağımı istiyorum.'' sloganıyla en önemli milli değerimizi kullanmaya başladık. Yabancı bayrağı kimse bize silah zoruyla taktırmadı. Yıllardır o bayrağı üç kuruşluk vergi avantajı hatırına taşıdıktan sonra ''Bayrağımı istiyorum diye feryat etmek en iyimser tanımıyla riyakârlıktır.

Türkiye'deki vergi yükünden dolayı 20 bin euroya aldığımız binek araba yurtdışında bilemediniz 10-12 bin euro ya satılmaktadır. Yurtdışında oturma/çalışma izni olan birisi yurtdışında satın alıp kullandığı aracını Türkiye de tesçil ettirmek ve süresiz kullanabilmek için plakamı istiyorum dese...

Hülasa Teknelerdeki yabancı bayrak sorunu kesinlikle amatör denizciliğin sorunu olmayıp, bir vergi ve ithalat rejimi sorunudur. Verginin yüksekliğini, ikinci el ithalatın serbest olmasını, bunu yerli üreticiye etkisini, yerli üretimin zorluklarını tartışalım. Ne olur en önemli milli değerimiz olan Bayrağı kullanarak riyakârlık yapmaylım

Bu içerik toplam 34 defa okunmuştur.

Yazarın Diğer Yazıları

Barınmaya Çözüm Önerisi

Ne yapacağız, nereye bağlanacak ve sığınacağız? Vah halimize diye dövünmek yerine çözüm için çalışmalıyız.

01.07.2017 17:01:38 0

Amatör Denizciliğin En Büyük Engeli Barınma

Amatör Denizciliğin Gelişmesinin Önündeki En Büyük Engel Barınmak.

21.06.2017 01:42:39 0

Denizci Toplum

Türkiye coğrafyasında yaşayan bizler denizci bir toplum muyuz?

12.06.2017 04:46:09 0

Denizci Kimdir?

Bir yük veya yolcu gemisinin kaptanı mı? Gemide çalışan teknik personel mi?

01.06.2017 14:43:29 0

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

D-Marin Med Marinas S.A.'yı da aldı

11 Ocak 2013 29

Doğuş Grubu'na bağlı D-Marin Marinalar Grubu, son hamlesini Kiriacoulis Grubu'na bağlı, Yunanistan'ın en büyük marina zinciri MedMarinas S.A. ile ortaklık anlaşması imzalayarak yaptı.

Yarıyıl Kupası Bodrum'da start aldı

28 Ocak 2016 29

Türkiye Yelken Federasyonu Yarıyıl Yelken Kupası 22 Ocak tarihinde start aldı.