33.2 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
spot_img
Ana SayfaAktüel1936 Berlin Olimpiyat Oyunları Sergisi

1936 Berlin Olimpiyat Oyunları Sergisi

1936 Berlin Olimpiyat Oyunları Sergisi, 20 Ocak 2023 tarihinde İstanbul Yelken Kulübü’nde açılacaktır. Sergi bir ay süre ile gezilebilir.

Proje fikri Dr. Seyhun Binzet’e aittir ve proje ekibi Deniz Akyıldız, Ayşe Slevogt, Dr. Şehib Türkay, Yavuz Dinar, Barış Eymen ve Barış Kenaroğlu’dan oluşmaktadır.

Sergimiz 1930 yıllarında başlar, dünya büyük ekonomik krizde ve hızla yaklaşan harpten dolayı büyük askeri harcamalar yapmaktadır. Genç Cumhuriyetimiz 7 yaşına basmış kurtuluş savaşındaki yaraları sarmakla meşguldür. Sanayide muazzam atılımlar yapılmış, demiryollarına önem verilmiş, şeker, tekstil, ayakkabı gibi saniyeler gelişmiş, tarımda karasabandan traktöre geçiş sağlanmıştır.

Bu zor senelerde spora önem verilmiş ve birçok halkevinde tiyatro, el sanatları, folklor yanında spor çalışmaları da başlamıştır. 1932 senesinde Los Angeles Olimpiyatları’na katılmak için gerekli para bulunamamış, hedef olarak 1936 Berlin Olimpiyat’ları seçilmiştir. Bu olimpiyatlar dünyaya Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş gençliğini göstermek için kaçınılmaz bir fırsattır.

Kalamış koyumuz İstanbul şehrinin su sporları merkezidir. 1912 Sultan Mehmed Reşad’ın Moda yarışları, İngiliz işgal kuvvetlerinin yüzme ve yelken yarışları, Vithall ailesinin işgal sırasında yaptırdığı ve bütün ülkelerin şampiyonlarının katıldığı, uluslararası Star boat yarışı hep bu koyda olmuştur. Ağırlıklı olarak bu yarışlarda İngilizler ve diğer levanten ailelerin olması Ankara hükümeti için bir sorundur. CHP genel sekreteri Recep Peker yakın arkadaşı emekli büyükelçi Asım Turgut’un oğlu ve kızının su sporlarında Avrupa’daki başarılarını biliyor ve onlarla gurur duyuyordu.

1933 senesinde Büyükelçinin oğlu Demir’i Ankara’ya çağırdı. Ankara Palas’ta ağırladı ve bu aileye artık halk evlerinde yapılan sporlara, yüzme ve yelken olarak su sporlarını eklememiz gerekir dedi. Gerek Cumhurbaşkanı Atatürk, gerek başbakanlar İsmet İnönü ve Celal Bayar her sene yapılan Moda yarışlarını seyir etmişler ve burada ağır ağır Türk sporcularını görmekten büyük mutluluk duymuşlardı. Kurdukları Cumhuriyetin gençleri denizde de olmalıydı. İsmet paşa kupa verdiği bir törende, neden Türk bayan sporcu yok, onlara da kupa vermek isterdim diye konuşma yapmış ve genç Cumhuriyetin bir beklentisini ortaya koymuştur.

Sene 1936 Berlin, yer gök gamalı haç, dünyanın en politik olimpiyatları faşizm bayrakları ile süslü bir şehir, Rusya katılmayı reddetmiş. Bizim Cumhuriyet gençleri ise politikadan uzak ve çok heyecanlılar. İlk defa ağırlıklı Müslüman olan bir ülkeden su sporlarında yarışacak sporcular olacaklar. Ayrıca ilk defa eskrim dalında Cumhuriyetimizin iki bayan sporcusu da var. Hem de bir tanesi Berlin doğumlu Halet Çambel hanım, Hitler’in verdiği davette ben böyle bir adamın elini sıkmam diyecek kadar yürekli bir Türk genci. Türkiye Cumhuriyeti ilk 2 olimpik madalyasını güreş dalında aldığı olimpiyat işte bu 1936 olimpiyatlarıdır.

Olimpiyatlar 1936 senesinin ağustos ayında yapılmış ve Kuzey Almanya’nın Kiel şehri yelken yarışları için ev sahipliği yapmıştır. Olimpiyatlar sonrası aynı senenin Eylül ayının başında ise Büyük Britanya Kralı Vlll. Edward İstanbul’a gelmiştir. Kralı getiren Nahlin yatını Mustafa Kemal Kalamış koyuna davet etmiştir, kendisi ise Ertuğrul Yatı ile misafirini karşılamaya Moda’ya gelmiştir. Moda Deniz Kulübü kurulalı daha bir sene olmuştur.

Atatürk eskiden sadece ağırlıklı İngilizlerin su sporları yaptığı bu koyda Kral’a olimpiyat sporcularımızı takdim etmiş, beraberce yüzme, kürek ve yelken yarışlarını izlemişlerdir. Yelkende olimpiyat sporcularının becerileri, yüzme ve kürekte Bayan sporcuların çokluğu, hırs ve azimleri kralı hayran bırakmıştır. Artık Osmanlının fesli erkek sporcular devri sona ermiş ve kurulan genç cumhuriyetin kızlı erkekli çağdaş sporcuları Kral’a sanki İngiltere’de bir yarış izliyor hissi vermiştir.

Alıntı ve Kaynak İYK

Önceki Haber

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
965 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar