24.2 C
İstanbul
Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberler2022 IRC Avrupa Şampiyonası Önizlemesi: Breskens'te Motorların Devri

2022 IRC Avrupa Şampiyonası Önizlemesi: Breskens’te Motorların Devri

2022 IRC Avrupa Şampiyonası Önizlemesi: Breskens’te Motorların Devri; IRC Avrupa Şampiyonası’nın yedincisi, Damen Breskens Sailing Weekend kapsamında Perşembe ile Pazar (25-28 Ağustos) arasında Hollanda’da gerçekleştirilecek.

2022 IRC Avrupa Şampiyonası Önizlemesi: Breskens’te Motorların Devri

François Goubau’nun Belçikalı Beneteau First 47.7 Moana’sından Alain Rousseau’nun Dehler 29 Picsou’suna kadar 39 yat giriş yaptı. Filo üç sınıfa ayrılmıştır: IRC One (TCC 1.050+), IRC Two (TCC 1.000-1.050) ve IRC Three (TCC 0.900 ila 1.000).

Derecelendirmenin doğruluğunu ve yarışmanın adil olmasını sağlamak için, girişlerin Onaylanmış bir IRC sertifikasına sahip olması gerekir. Etkinlik, teknede en az iki kadın veya iki genç (25 yaşına kadar) yelken açıyorsa, bir yatın IRC sertifikasında belirtilen sayıya ek olarak bir ekstra mürettebata izin vererek çeşitliliği teşvik etmeyi amaçlar.

2022 IRC Avrupa Şampiyonası Önizlemesi: Breskens'te Motorların Devri
2022 IRC Avrupa Şampiyonası Önizlemesi: Breskens’te Motorların Devri

Her üç sınıfta da güçlü girişler var, ancak büyük isimler IRC One’da. Bunların arasında iki Moana var. Goubou ailesinin yanı sıra Hollandalı Frans van Cappelle’in J/122 E Grand Prix’si var. İkisi de zorlu rakipler olacak. Belçika teknesi Cowes Haftası’nda ikinci sınıf bir galibiyetten yeni geliyor ve Goubou ailesi (François’in karısı ve üç oğlu gemide yarışıyor) düzenli olarak katıldıkları Damen Breskens Yelken Hafta Sonu’na çok aşina.

François, bu sefer IRC Avrupalıları sayesinde “bu özel bir şey – yarışan daha çok tekne var ve dört gün” diyor. Ne bekleyebileceği konusunda şunları ekliyor: “Öncelikle Scheldt nehrinin sonunda, bu yüzden orada zor olan bazı akıntılar var. Ancak organizasyon her yıl mükemmel. Çok iyi iş çıkarıyorlar.”

2022 IRC Avrupa Şampiyonası Önizlemesi: Breskens’te Motorların Devri

Goubau, IRC’nin büyük bir hayranıdır: “IRC çok iyi bir kuraldır. Her kuralın bazı olumsuz ve olumlu noktaları vardır, ancak şimdiye kadar sahip olduğumuz en iyisi ve basittir. Bu Olimpiyat Oyunları değil!”

Breskens merkezli Vroons, Hollandalı yat yarışlarının en tanınmış ailesiyse, de Graafs, şu anki Ker 43’le sonuçlanan Baraka GP serisiyle çok geride. ana ve küçük kardeş Olivier direksiyonu düzeltirken, anne RIB’yi sürüyor ve genellikle onları organize ediyor. Baraka GP, Hamble merkezlidir ve genellikle yeni Grand Prix Zero sınıfında Solent’te yarışırlar.

“Bu yıl ana odak noktamız bu etkinlik oldu – oyunumuzu dört gün boyunca açık tutacağız!” Dirk’i kabul eder. “Sıfırdan başlamamız gerekiyordu. Bu yıl denizde daha az şey yapmaya ve tekneyi daha iyi tanımak için kıyıya odaklanmaya karar verdik. Çok fazla tekne çalışması yaptık, ancak uygun ekip üzerinde iyi bir arama yaptık. Grand Prix Zero sınıfında hız, yol tutuş ve yelkenle ilgili birçok eğitim bize yardımcı oldu.”

Elbette bu hafta yarışan 40 footer’a çok aşinalar, özellikle RORC Commodore James Neville’in HH42 Ino XXX’i, Rob Bottomley’nin MAT12 Sailplane’i ve Van Uden – ROST’un kaptanlığını Gerd-Jan Poortman ve genç Hollandalı bir ekip gibi diğer Solent düzenlileri. Rotterdam Offshore Yelken Takımından bir yetenek.

IRC One’ın bir diğer favorisi, daha önce 2018’de Cowes’ta düzenlenen IRC Avrupa Şampiyonası’nda kendi sınıfını kazanmış olmanın benzersiz konumuyla etkinliğe gelen Frans Rodenburg’un First 40 Elke’si olacak. “Biz yapmadık. Programım nedeniyle bu yıl birçok etkinlik oldu, ancak bu yıl için ana hedefimiz bu oldu” diyor Rodenburg.

Rodenburg genellikle Damen Bresken Sailing Weekend’de yarışır. “Gerçekten güzel bir su – açık denizde ve kanallar arasındaki derin ve sığ sularda farklı akıntılar nedeniyle çok fazla taktik yelken var.”

IRC Two’da, dört J/109 arasında olduğu gibi, yarış içinde birkaç yarış olacaktır. İngiltere’den John Smart ve uluslararası ekibi (Brezilya, Almanya, Ermenistan, Fransa ve Hollanda) Jukebox’ta. Bu yılki İngiltere IRC Nationals’da yarıştılar.

“Bizim için çok iyi bir rekabet olacak gibi görünüyor çünkü J/Cup ve Cowes Haftası için Hollanda’dan gelen düşmanımız Joule (Arjen van Leeuwen’in J/109’u) var. Ancak ikisini de ezdiler. Cowes Week’te onlara daha da yaklaştık. Onlarla henüz IRC altında yarışmadık. Hafiften orta dereceye kadar rüzgarlı J/109 için uygun koşullar gibi görünüyor.” Smart ilk kez teknesini yurt dışında yarıştırıyor ve “heyecanı artırıyor. Yıl boyunca bunun için çalışıyoruz. Mayıs başı değil Ağustos sonu olması güzel…”

IRC’de Three Case Keetels’in A31 CSI Rakker ve Michel Dorsman’ın X-362 Sport Extra Djinn’i izlenecek tekneler olarak kabul ediliyor.

IRC Avrupa Şampiyonası’nda yarışlar dört yarıştan oluşacak. Birinde, yaklaşık beş saat süren orta uzunlukta bir kıyı yarışı olacak. Geri kalanlarda, iki rüzgar üstü ve bir teneke kutudan oluşan üç yarış olacak.

Detaylı bilgi için:

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar