16.4 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 26, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarBoyun Düzleşmesi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun Düzleşmesi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun Düzleşmesi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Omurga, kıvrımlı bir yapıdan oluşmaktadır. Boyunda bulunan kıvrımlı yapı, çeşitli nedenlerden dolayı düzleşir. Bu duruma boyun düzleşmesi adı verilmektedir. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile insan hayatında hareketin azalması bu hastalığın ortaya çıkmasında en önemli etkenlerdendir.

Boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir?

En çok gözlemlenen belirtisi, kas ağrısıdır. Boyun, kıvrımını kaybedip düzleşmeye başladığında şiddetli spazmlar meydana gelmektedir. Bu ağrı boyundan vücudun diğer bölgelerine (omuz, bel) yayılabilmektedir. Fakat genel olarak bu belirtiler hastadan hastaya farklılıklar göstermektedir. Her hasta, aynı semptomları göstermez. Boyun düzleşmesi bazen herhangi bir ağrıya neden olmamaktadır. Boyundaki düzleşmeyi fark etmemek ve habersiz olmak, yanlış yapılan bir harekette sakatlanmalara yol açabilmektedir. Şiddetli spazmlar dışında; uyuşma, karıncalanma, mesane kontrolsüzlüğü, kas kontrolünü kaybetme gibi problemler ile karşılaşıldığında ertelemeden uzman görüşüne başvurulmalıdır.

Boyun düzleşmesinin nedenleri nelerdir?

Boyun düzleşmesi özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha sık görülmeye başlamıştır. Bunun nedeni insanların cep telefonları, bilgisayar, televizyon karşısında hareketsiz bir şekilde çok fazla zaman geçirmeleridir. Bozuk bir duruş sergileyerek uzun zaman boyunca aynı şekilde durmak, uyurken ya da uyanıkken ters pozisyonlarda yatmak boyunda düzleşmeye neden olabilmektedir.

Boyun düzleşmesi tanısı nasıl konulur?

Boyun düzleşmesi tanısı konulabilmesi için fiziksel bir muayeneden geçmek gerekmektedir. Geçmişte yasadığınız çeşitli sakatlıklar da boyun düzleşmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle, vücut tamamiyle muayene edilir ve çıkan sonuçlara göre tanı konulur. Çeşitli semptomlara göre, röntgen çekilerek boyun ve boyun çevresi incelenir. X ışınları ile kemik yapısı ve kemiklerin eğriliği kontrol edilir.

Boyun düzleşmesi nasıl tedavi edilir?

Boyun düzleşmesine sizin yaptığınız yanlış hareketler neden oluyorsa, öncelikle yaşamsal faaliyetlerini değiştirmeniz gerekmektedir. Sık hareket etmeli, egzersiz ve spor yapmalısınız. Boyunda meydana gelen ağrıyı ve düzlüğü ortadan kaldırmak için fizik tedavi, boyunluk takmak ve gerekli ağrı kesicileri kullanmak gerekmektedir. Boyun düzleşmesi yaşayan kişiler, boynu sık sık dinlendirmelidir. Uyurken ya da dinlenmek için uzanıldığında boynu doğru bir şekilde yerleştirmelidir. Şiddetli ağrılar meydana geldiğinde ağrıyan bölgeye soğuk kompres uygulanmak da ağrıyı azaltmada etkilidir.

Önceki Yazı

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
37 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
917 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar