35 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 18, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberlerBüyükçekmece'de Deniz Dibi Temizliği

Büyükçekmece’de Deniz Dibi Temizliği

Büyükçekmece‘de Deniz Dibi Temizliği; Büyükçekmece’de denize atılan ve denizden kaybolması biraz zaman alan zararlı maddelerden kurtulmak için düzenlenen etkinlikte, denizaltında bulunan zehirli maddeler su altı kamerası ile belgelendi.

Büyükçekmece’de denize dökülen ve denizden kaybolması biraz zaman alan zararlı maddelerin haber bilgisi için bertaraf için olay sırasında denizaltıda bulunan zararlızararlı maddeler su altı kamerası ile belgelendi.

Büyükçekmece’de Deniz Dibi Temizliği

Büyükçekmece Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Meslek Yüksekokulu Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Sualtı Teknolojisi öğrencilerinin katkılarıyla bugün Mimar Sinan Plajı‘nda “Deniz Tabanı Temizleme Operasyonu” adlı bir program gerçekleştirildi. Programa 6-10 yaş arası çocuklar davet edildi. Program kapsamında çocuklarda sağlıklı, çevre dostu bir zihniyet oluşturulması için ortak çaba gösterildi. Üniversitedeki öğrenciler denizin altında okyanustan gelen diğer şeylerin yanı sıra araba tekerlekleri cam şişeler ve plastik şişeler buldular.

Programın Sözcüsü Büyükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Rıza Evren Kilci, “Bu yıl meclisimiz tarafından onaylanan plan kapsamında önemli çevre çalışmaları yapıyoruz. Geleceğin çocukları, çocuklarımıza nasıl daha sağlıklı bir dünya yaratabileceğimizi gezerek deneyimleyebilir. Çalışmaya başladık. İlimizin Belediye Başkanı Hasan Akgün‘ün yönlendirmesi ile okulumuzla birlikte deniz dibini tarayacağız. Malzemelere bakacağız, burada görebileceğiz şantiyede üretilen malzemeleri ayrıştırarak çevreye zarar vermenin ne kadar basit olduğunu görebileceğiz. Bu şekilde gelecek için daha temiz bir çevre sağlayabiliriz” dedi.

Büyükçekmece'de Deniz Dibi Temizliği
Büyükçekmece’de Deniz Dibi Temizliği

Etkinliğin önemi Büyükçekmece Belediyesi Çevre Koruma Müdürü Abdülhamit Pehlivan, “Belediye Başkanımızın öncülüğünde bu yıl başlattığımız büyük çevre projesi çerçevesinde özellikle genç ve Yaptığımız hataları tekrar etmemek için bugün deniz dibi temizleme etkinliğimize başlıyoruz. Çocukları bilinçlendirmek ve yetişkinlerin yaptığı hatalardan onları alıkoymak” dedi.

“Çevre bilincini artırmaya kararlıyız”

Dr. Yeliz İşcan, program kapsamında çevre sorunları konusunda farkındalık yaratmayı amaçladıklarını açıklayarak, bu anı gördüğünüz anda siz değerli öğrencilerimiz, dalgıçlar ve öğretim üyelerimizle birlikte çevre kirliliğine savaş açtık. Çocuklarımıza bu şeyleri sahada göstermek istiyoruz. Çevre bilincini artırmak istiyoruz. Bu atıklar hem okyanuslarımız hem de canlılar için zararlıdır. Program kapsamında ağaç ıslanınca eğilir dedik. Bu rotayı seçmemizin sebebi de bu” dedi.

Bir öğrenci, dalgıçların denizi nasıl arındırdığını görmeye geldiklerini açıklarken, “Dünyayı kirletenlerin farkında olmadığını düşünüyorum. Herkesin bilinçlenmesi için bir girişimde bulunuyoruz. Bence herkesin buna sahip olması gerekiyor. Bir çocuk olarak zihniyet ve yaşlandıkça devam etmelidir.”

Programa katılan genç bir öğrenci olan Sıla Sarak, “Bu program hakkında kamuoyunu bilgilendirmek için geldim. Dokuz yaşındayım, arkadaşlarıma geri dönüşüme veya çöpten kurtulmamızı önermek istiyorum. Çöpleri atıyoruz. Çünkü poşetleri okyanusa attığımız zaman insanlar poşetleri yiyecek sanıp zehirleniyor. Ayrıca deniz canlılarını alıp tüketirsek biz de enfeksiyon kapabiliriz” dedi.

Denize dalan dalgıçlardan Cengiz Macit, “Çocukların erken yaşta bu konulara alışmaları ve bilinç geliştirmeleri çok önemli.

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
965 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar