27.5 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 18, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarCesur Yürek (Braveheart) filmi

Cesur Yürek (Braveheart) filmi

Cesur Yürek (Braveheart)

Cesur Yürek (Braveheart) filmi 1995 yılında biyografi, dram kategorisinde gösterime giren uzun metraj bir filmdir.

Cesur Yürek (Braveheart) filmi, bir dönemim İskoç kahramanı William Wallace’ın hayatını konu etmektedir. Film 1200’lü yılların İskoçya’sında geçmektedir. William İskoçya’nın işgal edildiği dönemde ailesini kaybetmiş ve amcası tarafından yurt dışına kaçırılarak hayatına devam etmiştir. Ancak yıllar sonra öz yurduna dönüp sakin ve huzurlu bir hayat sürmek ister. Hayalini kurduğu bu huzurlu hayatın odak noktasında çocukluk aşkı Murron da vardır. İskoçya’ya döndüğü zaman başını belaya sokmamak için uğraşır. Bu sırada eski aşk yeniden filizlenir ve Murron ile gizlice evlenir. Hayatını yoluna koymak için çabalayan William ve Murron’un başına gelen korkunç bir olay her şeyi alt üst edecektir.

 

Hala işgal altında olan İskoçya’da İngiliz askerleri kol gezmektedir. Murron kasabadaki İngiliz askerleri tarafından tecavüze uğramak üzereyken William olanları görür. Hemen müdahale eder ve Murron’u bir ata bindirip oradan uzaklaştırır. Ancak genç kadının yolu askerler tarafından kesilir ve şerif tarafından tüm kasaba halkının gözleri önünde boğazı kesilerek can verir. Bu olay William için geri dönüşü olmayan bir yolun başlangıcı olacaktır. İntikam duygusu ile gözü dönen William, cesur yurttaşlarının da yardımı ile önce kasabadaki İngilizlerden daha sonra da şeriften intikamını alır. Bu galibiyet William ve İskoçlar için büyük bir ayaklanmanın ilk adımıdır. Daha sonra gelişen olaylar ise özgürlük uğruna ödenen bedelleri en iyi şekilde anlatmaktadır.

 

Cesur Yürek (Braveheart) filmi bir dönem filmi olarak kabul edilse de kurgu anlamında pek çok şey katılmıştır. Gerçek bir tarih filmi değil de bir kahramanlık hikâyesi olarak bakıldığında son derece başarılı bir film olduğu söylenebilir.

 

Cesur Yürek (Braveheart) Filmi Oyuncuları

 

Cesur Yürek (Braveheart) filminin yapımcı, yönetmen ve başrol kadrosunu ünlü oyuncu Mel Gibson dolduruyor. William Wallace rolünde Mel Gibson, William’ın gençlik dönemini gösteren sahnelerde ise James Robinson’u görüyoruz. Murron karakterine Catrine McCormack hayat veriyor. Sean Lawlor, Sandy Nelson, James Cosmo ve Sophie Marceau gibi tanınmış oyuncular da Cesur Yürek (Braveheart) filminin önemli karakterlerinden bazılarına hayat vermektedir.

 

Cesur Yürek (Braveheart) Filmi Bütçesi

 

Cesur Yürek (Braveheart) filmi, gösterime girdikten bir yıl sonra 10 dalda Oscar adayı olup 5 dalda aldığı ödüllerle dönmüştür. Ayrıca Türkiye’de fazlasıyla ilgi gören ve yıllarca gösterimde kalan başarılı bir filmdir. Cesur Yürek (Braveheart) filminin maliyeti ise 53 milyon dolar olmuştur.

 

Önceki Yazı

 

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
965 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar