26.4 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
spot_img
Ana SayfaGüncel HaberlerGenç Çeşmeli Yelkenciler 2 Avrupa Şampiyonu Oldu

Genç Çeşmeli Yelkenciler 2 Avrupa Şampiyonu Oldu

Çeşmeli Yelkenciler Arasında 2 Avrupa Şampiyonası, 1 Avrupa Üçüncüsü oldu. Avrupa şampiyonu, İzmir’in Çeşme ilçesinde sörf dersi alan ve İtalya’nın Sardinya Adası’ndaki yelken yarışmalarına katılan milli takım sporcuları oldu.

Genç Çeşmeli Yelkenciler 2 Avrupa Şampiyonu Oldu

İtalya’nın Sardunya adasında Gençler ve Çocuklar Avrupa Şampiyonası düzenlendi. Çağla Kubat milli takımdaydı. Windsurf Yelken Kulübü‘nden Elif Ercan, 17 yaş altı kızlarda Avrupa şampiyonu oldu. Çağla Anadol, Türk bayrağını dalgalandırarak 15 yaş altı Avrupa 3. kadın şampiyonu oldu.

Çeşmeli Yelkenciler Avrupa Şampiyonu Oldu
Çeşmeli Yelkenciler Avrupa Şampiyonu Oldu

Çağla Kubat Diaz, çeşme suyunda antrenman yapan sporcularının sonuçlarından memnun kaldı. Alaçatı koyunun denizcilik için paha biçilmez bir yer olduğunu ve korunması gerektiğini söyledi. Bu koy, yıllar boyunca birçok şampiyon sporcuya ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca denizi ve sunduğu sporları seven çok çocuğumuz var. “Çeşme’den geleceğine inanıyoruz”,yelkenciler çeşmenin rüzgarını seviyor dedi.

Rüzgar Sörfü (WindSurf) Nedir?

Rüzgar sörfü, su üzerinde yelken sporunu ifade eder. Genellikle, tipik olarak iki ila beş metre arasında bir yüzer tahta ve bir yelken ile sürülür. Esnek bir bağlantı, yelken tertibatını tahtaya bağlar ve herhangi bir yönde dönmesine izin verir. Rüzgar sörfçüleri, dümenle kontrol edilen bir yelkenliden farklı olarak yönlendirilir. Bunun yerine, tahtalarını eğerek, direği eğerek ve yelkene basarak döndürülebilirler.

Rüzgar sörfü, kaykay, su kayağı ve su kayağı gibi diğer sporlara özgü belirli unsurlarla yelken ve sörf unsurlarını birleştiren bir spordur. Rüzgar sörfü daha küçük bir yelkenlidir ancak benzersiz deneyimler sunar. Rüzgar sörfü, dünyanın en hızlı yelkenlisi rekorunu elinde tutuyor.

Rüzgar sörfü, başka hiçbir yelkenli gibi atlama, ters takla ve serbest stil hareketler yapmanıza izin veren bir spordur. Rüzgar sörfü dalga gerektirmese de, rüzgar sörfçüleri dünyanın en büyük dalgalarından bazılarına binen ilk kişiler arasındaydı.

Rüzgar sörfü, 95 km/sa hıza kadar rüzgarlarda yapılabilir. Ancak eğlence amaçlı denizciler 25-45 km/h arasındaki rüzgarları tercih ederler. Bu, suyla teması en aza indiren suda kızaklama için ideal koşullar sağlar. Daha hafif rüzgarlar yer değiştirmeye neden olur.

Rüzgar sörfü için ekipman seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok şey vardır. Rüzgarın ne kadar kuvvetli estiğine bağlı olarak yelken değiştirilebilir. Yelken, dalga yüksekliğine ve rüzgar hızına uyacak şekilde ayarlanır. Bu, en uygun sörf tahtasını belirler. Sörf hızını ve dönüş performansını iyileştirmek için uygun sörf tahtası yüzgeci seçilir.

WindSurf

Popüler bir spor sörf yapmaktır. Bu, bir longboard üzerinde dalgalar boyunca süzülmeyi ve kıyıya süzülmeyi içerir. Yelken rüzgar sörfü farklı bir spordur. Sörf gibi büyük dalgalar gerektirmez ve özel plajlar gerektirmez. Rüzgar sörfü 1970’lerde bir spor olarak görülse de kimin icat ettiği bilinmiyor. Ancak 1968’de Henry Hoyle Schweilzer, bu aktif ve heyecan verici sporu California’ya ilk tanıtan kişi oldu. Jim Drake liderliğini takip etti.

Birçok nedenden dolayı rüzgar sörfü çok popüler bir spordur. Spora yeni başlayanlar için sörf tahtasına atlamak ve yelkeni düşmeden kaldırarak rüzgarla süzülmeye başlamak heyecan verici. Bu spor kolay görünebilir, ancak emek ve azim olmadan değildir. Düşmek yeni başlayanlar için korkulacak bir şey değildir. Tecrübe kazandıkça dengeniz ve ustalığınız artacaktır. Bu, sporu heyecanlı tutar. Uçmak, dalgaları yüksek hızda sürmek kadar eğlencelidir.

Rüzgar sörfü için bir sörf tahtasına bağlanan yelken üç bölümden oluşur: direk, yelken ve tutma çatalı. Sörf tahtası, polyester veya polietilen gibi sert bir malzemeden yapılmıştır. Su üzerinde yüzebilen hafif, güçlü bir plastik köpük ile doldurulur. Tahtanın üst yüzeyi sörfçünün kaymasını önlemek için pürüzlü, arka yüzeyi ise suda hız için pürüzsüzdür. Stabilizatör bıçağı, ortadaki bir kesim ile levhanın altına takılabilir. Sörfün yönlendirilmesine yardımcı olmak için tahtanın arkasında bir dümen kanalı bulunur. Direk, sörf tahtasının üstündeki bir delikten geçirilebilir.

Direk genellikle alüminyum veya cam yününden yapılır ve büyük esnekliğe sahiptir. Direğin alt ucunda mafsallı bir ayak vardır. Suyu dışarıda tutmak için üstte kapatılmıştır.

Sert polyester yelkenler tipik olarak 5-6m2 boyutundadır. Güneş ışığına ve neme karşı dayanıklıdır. Yelkenleri güçlendirmek için bazı yelkenlerde çubukların yerleştirilebileceği cepler bulunur. Alüminyum saplı çatalı korumak için kauçuk kullanılmıştır. Çatalın iki kavisli çubuğu, yelkenin uçlarına bağlanmıştır. Öne, yelkeni yukarı çeken ve sudan kaldıran ip takılır.

Bir sörf okulu, rüzgar sörfü öğrenmek için en iyi yerdir. Gelişmekte olan ülkelerde bu sporu öğreten birçok okul, rüzgar sörfü için donanıma sahiptir. Bu ekipman karada veya suda özel bir sistemle kullanılabilir. Islanma endişesi duymadan sörf yapmayı öğrenebilirsiniz. Öğretmen kuralları öğretmek ve hataları düzeltmek için oradadır. Böylece rüzgar sörfü kuralları hızlı bir şekilde öğrenilir.

Rüzgar yönü, akıntı ve ağırlık kullanımı ile ilgili kurallar, yelken ile tamamen aynıdır. Rüzgar sörfü yapmayı öğrenirken biraz yelken bilgisi yardımcı olur.

Rüzgar sörfünün temellerini öğrendikten sonra sörfçü, tahtaya binerken akrobatik hareketler deneyebilir. Hem izlemek hem de yapmak için harika bir gösteri.

Rüzgar sörfü, 1984 Los Angeles Olimpiyat Oyunlarından beri popüler bir Olimpik spor olmuştur.

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
964 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar