9.7 C
İstanbul
Çarşamba, Şubat 21, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarGuguk Kuşu ( One Flew Over the Cuckoo's Nest)

Guguk Kuşu ( One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Guguk Kuşu ( One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Guguk kuşu Amerikan yapımı ve aynı zamanda bir roman temelinde çekilmiş harika bir filmdir. Filmin orijinal adı One Flew Over the Cuckoo’s Nest olup Bir romandan tasvir edilmiştir. Esasen 1975 yılında gösterime giren film, daha önceden yani 1962 yılında Ken Kesey tarafından yazılmış dramatik bir film olarak karşımıza çıkıyor.

Yayıma girdiği günden beri İMDB nezdinde milyonlarca oy almış ve bu oyların sonucunda ise İMDB puanı 10 / 8.7 olarak belirlenmiştir. Filmi bir kere seyredenlerin defalarca seyretmeden çekinmediği bir türde. Guguk kuşu filminin yapımcısı Micheal Douglas ‘ tır. Öyle ki filme 70 milyon avro nezdinde bir bütçe ayrılmış aynı zamanda filmden elde edilen hasılat da 200 milyon avro dolaylarında seyretmiştir.

Guguk Kuşu Filmi Konusu Nedir?

Filmin kahramanı çalışmayı sevmeyen, oturmayı ve dinginliği seven Randle Patrick McMurphy olayların baş karakteri olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda bu film her yaştan ve kategoriye hitap etmesi ile birlikte çok izlenmiştir. Randle, özgür ruhlu olmasının yanında bir de çok zeki bir karaktere sahiptir.

O dönemlerde çıkan savaşta bazı Komünist esirleri kurtardığı için, üstün Şeref madalyası ile orduya alınmıştır. Lakin daha sonra sergilediği itaatsizlik ve sonrasında tekrarlanan içki ve kumar alışkanlıkları Randle’ nin ordudan atılıp ıslah evine gönderilmesine sebebiyet olmuştur. Islahevinden de akıl sağlığı merkezine götürülmüştür. Randle akıl dağlığı merkezinin daha eğlenceli olduğunu varsayarak burada deli taktiği yapmış ve orada kalmak için çaba sarf etmiştir. Lakin yaşananlar hiç de Randle’ nin tahmin ettiği gibi olmayacaktır.

Akıl hastanesinde otoriter bir hemşire ile sürekli çatışma içerisinde olan Randle giderek kısıtlanan özgürlüğünün farkına varmaktadır. Eğlenceli geçen ilk günlerin ardından otoriter hemşirenin de etkisiyle geçecek günler Randle adına daha da can sıkmaya başlar.

Guguk Kuşu Oyuncuları

Dramatik dalında birçok kez Oskar ödülüne aday gösterilen filmin oyuncuları şu şekildedir;

? Jack Nicholson

? William Redfield

? Louise Fletcher

? Michael Berryman

? Alonzo Brown, Peter Brocco, Scatman Crothers, Dean R. Brooks, Mwako Cumbuka, William Duell ve Danny DeVito

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Çok Okunanlar