Haliç’te Offshore Heyecanı Başladı…
08 Mayıs 2012, 15:06 0

Haliç’te Offshore Heyecanı Başladı…

“Işıklar Dünya Offshore 225 Şampiyonası” Fatih Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde Haliç’te başladı.

 “Işıklar Dünya Offshore 225 Şampiyonası” Fatih Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde Haliç’te başladı. Toplam 14 yarıştan oluşan şampiyonanın 5-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek “Fatih Belediye Başkanlığı Grand Prix 1- 2” organizasyonlarında toplam 10 takım ve 20 sporcu mücadele ediyor. İspanya, İtalya, Portorico, Portekiz ve Türkiye’den pilotların rekabet ettiği şampiyonanın ilk ayağı 3.92 km’lik parkurda koşuldu. Geçen yıl da dünya şampiyonu olan ve bu sene ECI Takımı renkleriyle yarışan Kerem Tuncer-Alpay Akdilek ikilisi 48:24.609 derecesiyle sezonun ilk kupasını aldı. Yarışmada 2.liği 49:05.015’lik derecesiyle Murat Leki ve Orçun Tufan’dan oluşan Beşiktaş-Miele Takımı, 3.cülüğü ise bu ikilinin yaklaşık 3 saniye gerilerinde kalan Saruhan Tan ve Kerim Zorlu’dan oluşan YKM Sport Ekibi kazandı.

2012 Işıklar Dünya Offshore Şampiyonası Fatih Belediye Başkanlığı Grand Prix’i yeni sporcuları ve yeni takımları ile sezonu Eski Galata Köprüsü’nde açtı.  Takımlar sabah erken saatlerde teknik kontrollerin tamamlanmasının ardından saat 11.00’de sıralama turlarıyla parkura çıktılar.

İspanyol, İtalyan, Portoricolu ve Portekizli sporcuların da start aldığı yarışın 1 saatlik sıralama turlarında geçen senenin dünya şampiyonu olan ve bu sene ECI takımına transfer olan Kerem Tuncer-Alpay Akdilek’ten oluşan ikili 2.09.45’lik zamanlarıyla birinci sırada kalkış hakkını elde ettiler. Murat Leki-Orçun Tufan’dan oluşan ve geçen yılın dünya ikincisi olan Beşiktaş-Miele takımı ise 2 saniye geride ikinci sırayı elde ederken, Saruhan Tan ve Kerim Zorlu pilotajındaki YKM Sport takımı ise ikincinin 14 salise gerisinde üçüncü sıraya yerleşerek yarış için pozisyonlarını aldılar.

Büyük yarışın startı saat 14.00’te verildi. Takımlar 2.5 millik parkurda toplu startın ardından rekabete başlarken, yarışın daha ilk turunda Hakan Vanlı- Süha Yenigül’den oluşan GHB Offshore Racing Team şanzıman arızasıyla yarışa hayli erken veda eden isimler oldular. Organizasyonun 9.turunda bu yıl şampiyonaya yeni dahil olan Efe Project-Mitsubishi Elektrik Racing Team (Nevzat Arman-Onur Özgül ), ECI takımı (Kerem Tuncer-Alpay Akdilek)) ile güzel bir çekişme yakalamışken 11.turda  attıkları takla ile yarışa veda eden bir diğer takım oldu. Boğaç Hürzat-Mehmet Hantal’dan oluşan WD40 takımı ise 18 turda yaşadıkları hararet problemiyle yarışa veda ederken,  yarışın yüzde70’lik kısmını tamamladıkları için puanlamaya dahil olarak Haliç’ten ayrıldılar.

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri; Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Suver, UIM Komiseri Ahmed İbrahim Elbloushi, Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Genel Sekreteri Songül Kara, İstanbul Offshore Kulübü Başkanı Uğur Işık, Petrotürk Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Ağaoğlu ve Portaxe Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Sapmaz verdiler.

Fatih Belediyesi ev sahipliğinde, Işıklar Holding-Architon ana sponsorluğunda düzenlenecek şampiyona bu yıl 8 şehir dolaşacak. Karbon Zero uygulaması ile çevreci yaklaşımını sürdüren organizasyon bu yıl aynı zamanda bir başka sivil toplum örgütü Lösev’i de destekliyor. Şampiyonanın İstanbul ile başlayan rotası Samsun, Elazığ-Tunceli, Van, Erdek ve Mersin ile devam edip Gaziantep’te noktalanacak. Yarışın İstanbul ayağının ikinci yarışı 6 Mayıs Pazar günü yine saat 14.00’te Haliç’te verilecek.

Program:
6 Mayıs 2012  Pazar
11:00 – 12:00 Sıralama Turları / Resmi Antrenmanlar- (Eski Galata Köprüsü-Balat)
14:00 – 15:00 FATİH BELEDİYE BAŞKANLIĞI GRAND PRIX-2
15:10 – Ödül Töreni
15:20 – Basın Toplantısı -Işıklar Süper Tır/Haliç

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

'' 8. Ege Yat Rallisi '' Tamamlandı

09 Ağustos 2018

30 teknenin katıldığı ''8. Ege Yat Rallisi''nde katılımcılar 5 Ağustos'ta Setur Kaş Marina'ya demir attılar. Yelkenciler 31 saatlik seyir ile 190 deniz mili kat ettiler.

Mayıs Ayı Yarış Takvim'i

03 Mayıs 2018

Mayıs Ayı Yarış Takvim'i

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Filtre.com.tr Endüstriyel Madde ve Malzeme İmalatı, Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri Kartuş Filtre -Karbon Filtre - Torba Filtre üreticisi.

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

StatCounter