Kıtalararası Yarışlar bugün başlıyor
14 Temmuz 2012, 00:14 0

Kıtalararası Yarışlar bugün başlıyor

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından ''2 Kıta 1 Yarış'' sloganıyla bu yıl 24.'sü düzenlenecek Uluslararası Boğaziçi Kıtalararası Yarışları bugün İstanbul'da yapılacak.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından ''2 Kıta 1 Yarış'' sloganıyla bu yıl 24.'sü düzenlenecek Uluslararası Boğaziçi Kıtalararası Yarışları bugün İstanbul'da yapılacak.

Dünyanın ilk ve tek kıtalararası yüzme yarışının gerçekleştirildiği organizasyonda bugün (14 Temmuz Cumartesi günü) kürek takımlarının eleme ve sıralama yarışları yapılacak.

Yüzmede 940'ı erkek, 266'sı kadın olmak üzere toplam bin 206 sporcunun yer alacağı yarışlar ise yarın (15 Temmuz Pazar günü) gerçekleştirilecek.

İstanbul, İzmir ve Ankara seçmeleri sonucu belirlenen yüzücü listesinde 345 yabancı yarışmacı da bulunuyor.

Mark Spitz geliyor
7 farklı yüzme dalında dünya rekoru kırarak aynı olimpiyatta 7 altın madalyaya sahip olan ABD'li efsane yüzücü Mark Spitz de yarışlar için İstanbul'a geldi.

Boğaz'da trafik duracak
Yarışların yapılacağı 15 Temmuz Pazar günü 09.00-12.00 saatlerinde İstanbul Boğazı'nda kuzeyden ve güneyden bütün deniz trafiği durdurulacak.

Organizasyonun ilk günü olan bugün kürekçiler eleme yarışlarını Kuruçeşme açığında oluşturulacak parkurda yapacak.

Yarın ise yüzücüler ve kürekçilerin yanı sıra kanocular, Asya kıtasında Kanlıca vapur iskelesinden başlayıp Avrupa kıtasında Ortaköy Cemil Topuzlu Parkı açığında yarışı bitirecekler.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, Kuruçeşme Parkı'nda yapılacak yarışların bir şölen havasında geçeceğini söyledi.

Berlin'de düzenlenen 1972 Yaz Olimpiyatları'nda 7 altın madalya kazanarak, bir olimpiyatta en fazla altın madalya kazanan sporcu olan ve 36 yıl sonra vatandaşı Michael Phelps tarafından 2008 Pekin Olimpiyatları'nda 8 altın madalya ile rekoru kırılan Spitz'in aralarında olduğunu ifade eden Uğur Erdener, “4 bayan, 64 erkek sporcuyla '2 kıta 1 yarış' sloganıyla başlayan bu organizasyonu 24. defa gerçekleştiriyoruz. Etkinlik, herkes için spor programı çerçevesinde, İstanbul'un, Boğaziçi'nin güzelliklerini tüm dünyaya yansıtan bir organizasyon olacak” şeklinde konuştu.

Erdener, yarın (15 Temmuz Pazar günü) yapılacak yarışlar için İstanbul Boğazı'ndaki gemi trafiğinin 08.30 ile 11.00 saatleri arası kapanacağını ifade ederek, Boğaz'da bu saatler arasında hem kuzeyde, hem güneyde liman içinde hiçbir geminin suya çıkamayacağının uyarısını yaptı.

Spitz: “Bu organizasyon 2020 adaylığı için taahhüttür”

İstanbul'a ilk defa geldiğini ve bu yüzden büyük heyecan duyduğunu söyleyen Mark Spitz, organizasyonun Türkiye ve İstanbul için çok önemli olduğunu vurguladı. Spitz, “2020 Olimpiyatları için yapılan bütün çalışmalar düşünüldüğünde bu organizasyon İstanbul için ortaya konulan ciddi anlamda bir taahhüttür. Buraya bu yarışları desteklemek içi geldim. Çünkü bu tür spor etkinliklerinin teşvik edilmesi sayesinde insanlar çok daha iyi bir yaşam sürdürebilirler” diye konuştu.

ABD'de düzenlenen etkinliklerden daha büyük bir etkinlik olduğunu dile getiren ve Londra Olimpiyatları'nda, kendisinin rekorunu kıran Phelps'i favori gösteren eski olimpiyat şampiyonu yüzücü,”Phelps'in benim rekorumu kırmış olması harika bir şey. Ben bu rekoru kırdığımda kendisi dünyada yoktu. Ben ona ilham oldum. Başkalarına ilham vermiş olmak çok güzel bir duygu” dedi.

Türkiye'nin yüzme sporunda gelişememesiyle ilgili bir soruyu cevaplandıran Spitz, şunları kaydetti: “Bunun nedenini ben bilemem. Türkiye'nin Londra'da alacağı başarılı sonuçlar sonraki nesillere ilham kaynağı olacaktır. Hem de uluslararası çapta tanınan antrenörler bu sporcuları çalıştırması için ülkenize gelecektir. Ülkemde de tam olarak yapılan buydu. 100 yıl önce biz bunu bu şekilde hayata geçirdik.” Spitz ayrıca Boğaz'da yüzecek.

Yarışların sponsoru olan Samsung'un Türkiye Başkanı Sung Yong Hong, dünyanın kıtalararası yüzülebilen tek yarışına 8. kez ana sponsor oldukları için büyük mutluluk duyduğunu ifade ederken, TMOK Yönetim Kurulu Üyesi ve 24. Boğaziçi Kıtalararası Yarışları Komisyonu Başkanı Nihat Usta ise, dünyada böyle bir organizasyonun eşi benzeri olmadığını vurguladı.

İlki 1989 yılında 4 kadın, 64 erkek sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen Asya'dan Avrupa'ya Boğaziçi Yarışları'nda rakam bu yıl ise bin 200'ü aşkın sporcuya ulaştı.

Öte yandan TMOK Boğaziçi Komisyonu, Türk fotoğraf sanatına katkıda bulunmak ve Asya'dan, Avrupa'ya uluslararası yüzme yarışlarının gelecek kuşaklara aktarılması ile sporcuların mücadelelerini en iyi biçimde ortaya çıkartmak amacı ile ''Boğaziçi Kıtalararası-2012'' konulu bir fotoğraf yarışması düzenledi.

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Şehir Adaları(Sedir Adası)

05 Aralık 2010

36 59'7N, 28 14'8E koordinatlarında bulunan Şehir Adaları (Sedir Adası) Limana yaklaşırken Taşbükü koyundaki büyük dinlenme tesisi uzak mesafeden kuzeybatıdan göze çarpar.

Denizde Tek Başına

11 Mayıs 2020

3 ay denizde tek başına

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter