İşte dünyanın en eski beş yat kulübü
24 Temmuz 2012, 12:41 0

İşte dünyanın en eski beş yat kulübü

Türkiye'de yat kulüplerinin geçmişi Cumhuriyet'in ilk yıllarına dahi gitmezken, dünyada sayıları bine ulaşan kulüplerin arasında 1800'lerin başında kurulanlar var.

Türkiye'de yat kulüplerinin geçmişi Cumhuriyet'in ilk yıllarına dahi gitmezken, dünyada sayıları bine ulaşan kulüplerin arasında 1800'lerin başında kurulanlar var.

Önceleri aynı sosyal statüye sahip kişilerin buluştuğu yerler olan yat kulüpleri, artık eğitimlere ve yarışlara ev sahipliği yapıyor. Türkiye'de yat kulüplerinin geçmişi Cumhuriyet'in ilk yıllarına dahi gitmezken, dünyada sayıları bine ulaşan kulüplerin arasında 1800'lerin başında kurulanlar var. İngilizler bu konuda üstünlüğü açık ara ellerinde tutuyor.

Uzun yıllar denizcilikten ticari amaçlarla faydalanan insanoğlunun, denize spor ve hobi olarak bakmasıyla kurulan yat kulüpleri, bugüne dek dünya tarihine geçen pek çok denizci yetiştirdi.

Bazıları için ayrıcalık ya da sosyal statü simgesi olsa da bu kulüpler ortak hobileri olan kişilerin buluştuğu yerler. Sosyalleşmenin bir aracı olması bir yana, düzenlediği eğitimler ve yarışlarla da yelken sporunun gelişmesine ön ayak olan yat kulüpleri, insanların denizle yakın temas kurmasına aracılık ediyor.

Yat kulüplerinin geçmişine baktığımızda,  bireysel teknelerin ve yelkenin ilk kullanıldığı yerlerde kurulduklarını görüyoruz. Türkiye'de özellikle İstanbul'da faaliyet gösteren, Anadolu ve Avrupa yakasında birkaç tane köklü kulüp var. Çocuk ve gençlere verdikleri yelken eğitiminin yanı sıra düzenli olarak yapılan yarışlarla üyelerine spor yapma fırsatı sunan bu kulüplerin geçmişi, değil Osmanlı'ya Cumhuriyet'in ilk yıllarına bile gitmiyor maalesef. En eski yelken kulübü olan Moda Deniz Kulübü Atatürk'ün katkılarıyla 1936'da, İstanbul Yelken Kulübü de 1952'de faaliyete geçti. Dünyadaysa yat kulüplerinin sayısı bini aşmış durumda. Bu hafta dünyanın en eski yat kulüplerini inceledik.

Royal Thames Yacht Club
Bireysel denizciliğin temelini atan İngilizlerin kurduğu bu kulüp, hem İngiltere'nin hem de dünyanın en eskisi... Kral George'un kardeşi Cumberland Dükü tarafından 1775'te kurulan kulüp, 1857'de Londra'ya taşınmış. Şu anda Londra'nın Knightsbridge Bölgesi'nde faaliyet gösteren kulüp, çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Kulüpte her yıl mayıs ayında Cumberland Kupası düzenleniyor. Dünyanın her yerinden çok sayıda yelkencinin katıldığı yarış, Akdeniz'de yapılıyor. Üye olanların birtakım ayrıcalıklara sahip olduğu kulüp, merkezde düzenlenen yemek ve toplantıların yanı sıra uluslararası etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Zengin bir müzesi de bulunan kulübe üye olmak için, dört üyenin referansı gerekli.

Royal Yacht Squadron
1815'de kurulan ve kısaca RYS olarak bilinen kulüp, Londra'daki Cowes Castle'da kuruldu. O yıllarda '10 tonun altındaki gemi sahibi beyler üye olabilir' kuralı olan kulübe, artık daha büyük ölçülerde yatları olanlar da üye olabiliyor. Bir süre 'royal' adını kullanmayan kulüp, 1833'te yeniden bu ismi aldı. Dünyanın birçok yerindeki kraliyet ailelerinden kişiler üye... Her yıl Cowes Week Regatta'yı düzenleyen kulüp, dünyanın en etkili ve güçlü yapıları arasında gösteriliyor. Üyelik için eski üyelerin referansı şart.

Royal Swedish Yacht Club
İsveç'in en eski ve büyük kulübü olan Royal Swedish Yacht Club, KSSS olarak da biliniyor. 1830'da kurulan kulübün merkezi Stockholm'de. Birkaç ayrı bölgeye dağılmış olan kulüp binalarında çok sayıda etkinlik yapılıyor. Her yıl Stockholm-Gotland Yarışı'nı düzenleyen kulüp, çok sayıda regatta'nın da organizatörü. Kulüp kış aylarında ise, karada çeşitli etkinler yaparak ilgiyi sıcak tutuyor. Üyelik diğer kulüplere göre daha kolay...

New York Yacht Club
Yat üreticisi John Cox Stevens tarafından 1844'te kurulan NY Yacht Club, düzenlediği uluslararası yarışlarla tanıyor. Örneğin 1851 yılındaki yarışa Royal Yacht Squadron'a üye 14 yarışçı katılmış. Bugün American Cup olarak devam eden yarışların bazılarını, Kraliçe Victoria'nın da izlediği belirtiliyor. Rolex'in sponsor olduğu yarışlara da ev sahipliği yapan kulübün yoğun bir takvimi var. 3 bin 200 üyesi olan yat kulübüne üyelik hiç kolay değil, zira davet edilmeniz gerekiyor.

Royal Bermuda Yacht Club
1844 yılında İngiliz ordusu tarafından kuruldu. İngiltere sömürgesi olduğu dönemde Bermuda'daki askerler tarafından temelleri atılan kulüp, Newport-Bermuda arasında gerçekleşen ilk ünlü yarışını 1906'da düzenledi. Dünyadaki en eski okyanus yarışı olarak bilinen bu rotanın dışında, bugün çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyor ve American Cup'a çok sayıda yarışçı gönderiyor. Yaz aylarındaki yelken kurslarıyla da ünlü. Dünya çapında 750 üyesi var ve lüks otellere taş çıkaracak bir tesise sahip. Referans mektubu ile üye olunan kulüp, karar verilmeden önce adaylarla görüşme yapıyor.

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Yarıyıl Kupası 420-470 Yarışları yapıldı

11 Şubat 2016

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından, Bodrum Belediyesi'nin destekleriyle Bodrum Bitez'de düzenlenen 420 ve 470 sınıfları Yarıyıl Kupası'nda ödüller sahiplerini buldu.

MSI Sailing Team / AG 2018 Sezonunu 2 Trofe Şampiyonluğu İle Kapattı

14 Şubat 2019

İstanbul Yelken Kulübü ve TAYK Trofelerini IRC 1 sınıfında birinci olarak tamamlayan MSI Sailing Team / AG, 2018 yılında 2 trofede 2 şampiyonluk kazanan tek takım oldu.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Filtre.com.tr Endüstriyel Madde ve Malzeme İmalatı, Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri Kartuş Filtre -Karbon Filtre - Torba Filtre üreticisi.

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

StatCounter