Yumurtadan çıkıp denize koşuyorlar
10 Ağustos 2012, 02:08 0

Yumurtadan çıkıp denize koşuyorlar

Türkiye'deki 22 üreme alanından biri olan Antalya'nın Kaş İlçesi'ne bağlı Gelemiş Köyü Patara Plajı'nda, yavru Caretta Carettalar yumurtalarından çıkarak denizle buluşmaya başladı.

Caretta Caretta türü deniz kaplumbağalarının Türkiye'deki 22 üreme alanından biri olan Antalya'nın Kaş İlçesi'ne bağlı Gelemiş Köyü Patara Plajı'nda, yavru Caretta Carettalar yumurtalarından çıkarak denizle buluşmaya başladı.

Patara Plajı, 18 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın sayılı plajlarından biri. Plajın 12 kilometrelik bölümüne Caretta Carettalar yumurtalarını bırakıyor. Yumurta bırakılan plajın 8,5 kilometresi Antalya, 3,5 kilometrelik bölümü Muğla sınırlarında yer alıyor. Patara plajı, 08.00- 20.00 arasında bölgede tatil yapanlara, 20.00- 08.00 arasında ise Caretta Carettalara ait. Plaja gece insanların girmesine izin verilmiyor. Antalya Özel Çevre Kurumu ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen projeyle deniz kaplumbağaları izlenerek korunuyor. Yuvalarından çıkan yavru Caretta Carettalar kıyıda onları yemek için bekleyen yengeçlere yem olmadan Akdeniz'in mavi sularıyla buluşturuluyor.

YUMURTLAMA DEVAM EDİYOR
Aydın Menderes Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Emin Bozkurt, Patara kumsalının deniz kaplumbağalarının yumurtladığı Türkiye'deki 22 önemli kumsaldan biri olduğuna işaret ederek, bu yıl 160 yuva tespit ettiklerini kaydetti. Dr. Emin Bozkurt, ''Şu anda yumurtlama devam ederken, bir yandan da yavru Carettaların yumurtadan çıkışları başladı. Bu hafta itibariyle ilk yavruları denize ulaştırdık. Akdeniz'in güvenli ortamında yavruları yüzdürmeye çalışıyoruz'' dedi.

Dr. Bozkurt, kumsalda ayrıca Chelonia Mydos cinsi deniz kaplumbağalarına ait de iki yuva bulunduğunu bildirdi. Yuvalardan 30'unun plajın Muğla, 132'sinin Antalya bölümünde bulunduğunu anlatan Bozkurt, yumurtaların çatlamaya başladığı ilk gün 400 deniz kaplumbağası yavrusunun denize ulaşmayı başardığını kaydetti. Yuvalardan çıkan yavru deniz kaplumbağalarının ay ışığının denizde oluşturduğu yansımayı takip ederek, Akdeniz'in mavi sularına doğru koştuklarına değinen Bozkurt, şu bilgileri verdi:

''Kıyıda bekleyen yengeçler, onları avlamak için fırsat kolluyor. Ancak, nesli yengeçlere izin vermiyoruz. Her Caretta Caretta yuvasında 70 ile 120 arasında yumurta bulunuyor. Bu yumurtalardan 45-60 günde yavru çıkıyor. Yavru deniz kaplumbağalarını kovalara alıp, denizle buluşturuyoruz, kimi yavrular da kendileri denize ulaşmayı başarıyor. Sağlam bir yuvadaki yumurtaların yüzde 80-85'inden yavru çıkabiliyor. Denize ulaşmayı başaran 1000 yavru deniz kaplumbağasından ancak ikisi, doğayla ve diğer deniz canlılarıyla mücadeleden galip gelerek yetişkin hale gelebiliyor. Deniz kaplumbağaları 20-25 yıl sonra denizle ilk buluştukları kumsallara dönerek, ilk kez yumurta bırakıyor. Patara Plajı'nda iki tür kaplumbağa yumurtlama yapıyor.''

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Balıkçının 2.4 Milyon Pound Değerindeki Keşfi

02 Aralık 2020

Tayland'da balıkçı dünyanın en büyüğü olabilecek ambergris diğer adıyla balina kusmuğu buldu. Değeri yaklaşık 2.4 milyon pound olan söz konusu balina kusmuğunu, bu kadar özel yapan ayrıntı ise parfüm sektörünün vazgeçilmezi olmasından geliyor.

Türkiye Yelken Şampiyonası seçme yarışları Trabzon'da yapıldı

13 Eylül 2013

Türkiye Yelken Şampiyonası seçme yarışları Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde yapıldı.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

ŞDL Zincir Sanayi

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter