Adalara Doğru Doldursaydınız
28 Mayıs 2013, 17:47 0

Adalara Doğru Doldursaydınız

İstanbul / Anadolu yakası Marmara denizi sahili aylardır dolduruluyor.

İstanbul / Anadolu yakası Marmara denizi sahili aylardır dolduruluyor. Ciddi anlamda kimseden ses yok. Birkaç köşe yazarı bir şeyler yazdı, fakat arkası gelmedi. Çevrecilerden HİÇ SES YOK. Onlar da bıktılar galiba. Yeşil barışçılar ortada yok. Haklılar, kimse onlara destek vermiyor, BİRKAÇ KİŞİ EYLEMİNİ YAPIYOR, arada dayak da yiyiyorlar, fakat hepsi bilgili, kültürlü ve CESURLAR. Öyle boğaz köprüsünden halatlarla sallanıp eylem yapmak herkesin harcı değildir. CESARET VE BİLGİ gerektirir. Temiz deniz derneği TURMEPA onlar zaten genelde balo yaparlar, yaptırdıkları çöp toplama tekneleri ile Ege de kendilerinin yani ZENGİNLERİN dolaştığı, demir attıkları koylardaki ÇÖPLERİ ALIRLAR, çünkü o koylarda dolaşıp demir atmak için varlıklı olman gerekir. Küçük teknesi olan kaç kişi o koylara gidebilir. Dolayısıyla kirlettikleri yeri temizlemeleri gerekiyor.

Geçmişte sembolik olarak sahillerdeki çöpleri bir hafta sonu etkinliği olarak başlar, basın önünde fotoğraf çektirirler, ondan sonra çöpleri gençlere toplatırlar. İnanmayan Yelken dünyası denizcilik dergisinin eski sayılarına baksın.

Geçenlerde gazetenin birinde cılız bir haber olarak, 10x8 cm. ebadında, su haktır satılmaz başlıklı yazılarında, oksijen kaynağı olarak sadece denizlerimiz kalacak, gelin hep birlikte denizlerimizi koruyalım diyorlar.

LAFTA KALIYOR, İCRAAT YOK ?

Paranız var, gazeteleriniz var, nüfuzunuz var, gücünüz var, iş sadece TURMEPA’ya yardım toplamak için balo yapmak değil, SESİNİZİ ÇIKARTIN, SESİNİZİ.

İstanbul da denizi toprakla doldurma modası Adnan Menderes ile başladı, bir süre ara verildi, sonra Bedreddin Dalan işe Haliç’i gözlerim gibi mavi yapacağım dedi ve haliç’in suyunu hiç arıtmadan Unkapanı köprüsünün kenarından borularla direk Marmara denizine verdi, Marmara'nın içine etti. Sonra sahilleri doldurmaya başladı. Şimdi görevi Kadir Topbaş aldı, kalınan yerden devam ediyor. 171 adet futbol sahası büyüklüğünde alan dolduruluyormuş, ifade bu şekilde. Üzerine parklar yapılacakmış, mangalcılara yeni alan; Rüzgarsız havada gözü olan mangalcıların karbon monoksit bulutu altında nasıl piknik yaptıklarını görür.

Hükümet sigara ile mücadele ediyor ya, mangalcıların dumanı kaç sigaraya bedel. Bizim toplumumuzun büyük bölümünün Dumanın PARTİKÜL olduğundan (kömür tozu olduğundan) HABERİ BİLE YOK. Zaten sahilde mangal, asfaltın kenarında yapılıyor. DENİZE SIRTI DÖNÜK.

Bir de işin DEPREM TARAFI var. Değirmendere'yi, 7 belediye başkanı doldurmuş, şimdi bölgeye gizlice dalış turları düzenliyorlar. Denizin altında evler, arabalar, bisikletler, eşyalar, hepsini gösteriyorlar.

İnsanlar dolgu alanın üzerindeyken DEPREM OLURSA hepsi doğru Çınarcık çukuruna!

Ya denizdeki canlıların, onların YAŞAM HAKKI NEREDE KALDI. HAKSA ONLARIN DA HAKKI DENİZİ DOLDURANLARA GEÇİYOR. MAHŞERDE ALACAKLAR O HAKKI. Denizi dolduran Kadir Topbaş üstelik gençliğinde izcilik yapmış. İzci, bitkileri, hayvanları, doğayı korur diye yemin ediyorlar. Bu nasıl doğayı korumak ?

Büyük tonajlı sarı kamyonların yollarda estirdiği terör de ayrı. Klapeli gemi fazla olmadığından kosterlerle kayalar dökülüyor, bu kayalar Kartal kum depolarının oradaki iskeleden yükleniyor, sarı renkteki büyük tonajlı kamyonlar da toprağı söylendiğine göre Bolu dağına yakın yerlerden getiriyorlarmış.

Bu kadar uğraşıyorsunuz, hazır Bostancı sığılığıda var, bari adalar ile birleştirseydiniz, gemi ,motor seferlerine gerek kalmazdı. Toplum olarak zaten denizci toplum değiliz, en iyisi siz Marmara denizini de doldurun.

Son edindiğimiz bilgi Yenikapı’nın önüde doldurulmaya başlanmış, miting alanı yapılacakmış.

Biz geldik gidiyoruz. Gelecekte insanlarımız denizi dolduranları ne şekilde anacaklar.
B. Hulusi GÜRBÜZ

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Yelkenler Boğaz'da yarışacak İstanbul'u dünyaya tanıtacak

28 Mayıs 2015

Bu yıl 28-31 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek Turkcell Platinum Bosphorus Cup 2015' yelken yarışına, 6 ülkeden 50'ye yakın tekne katılıyor.

Internet ve Etik, Net Ahlakı: Netiquette!

26 Ağustos 2003

Net Ahlakı: Netiquette! isimli köşe yazısında belirtilmiş etik ilkelerini aşağıda sizlerle paylaşmak istedik.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Filtre.com.tr Endüstriyel Madde ve Malzeme İmalatı, Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri Kartuş Filtre -Karbon Filtre - Torba Filtre üreticisi.

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

StatCounter