Piri Reis Projesi
08 Temmuz 2013, 12:36 0

Piri Reis Projesi

2013 UNESCO Piri Reis Dünya Haritası yılı kapsamında Türkiye'de bir proje ile Piri Reis'in izi sürülüyor

Piri Reis Rotası Projemiz kapsamında; Piri Reis'in yurtdışında tanıtılması amacıyla,  Unesco'nun 2013 yılını Piri Reis’in Dünya haritasının 500.Yılı ilan etmesiyle dünya gündemine taşınan bu büyük denizcinin ve haritasının tekrar hatırlanmasını sağlamak ve böylece ülkemiz tarihçiliğine ve kültürüne katkıda bulunmak projemizin temel amacıdır.

Bunun yanında daha somut olarak 2020 Olimpiyatlarını düzenlemeye en güçlü adaylardan biri olan Türkiye Cumhuriyetinin tarihindeki bu önemli şahsiyetle birlikte dünya gündemine taşınacaktır. Bu tür projelerle birlikte 2020 Olimpiyatları adaylık sürecini olumlu etkileyeceğine inanmaktayız. Piri Reis'in dönemin Osmanlısının devamında günümüz Türkiye Cumhuriyetinin  ilim, fen alanında yetiştirdiği önemli şahsiyetlerin ve bu kimseleri yetiştiren ortamın ''Olimpiyat ruhu'' ile paralel dinamiklerle beslendiği şüphesizdir.

İşte tümü üniversite öğrencisi gençlerden oluşan bizler, bu tanıtımı genişletmeye ve proje sürecinde ve sonrasında yapılacak yayınlar, sosyal ağlar ve medya yoluyla canlı tutmaya adayız. Bir kaç koldan yürüyecek proje hem Türkiye Cumhuriyeti ve Dünyadan konuya dair uzman ya da ilgili olan pek çok kişiyi buluşturacaktır.  Genç ekibimizin dinamizmi ile Piri Reis  ve Türkiye Cumhuriyeti tarihi tartışmalarına yeni bir boyut ve canlılık getirecektir.

Projemizin hedefinde 29 günde 9 ülke var. Önceden iletişimde olduğumuz ülkelerdeki etkiliklere katılacağız ve alanında uzman akademisyenlerle röportajlar yapacağız.

Projemizin bitiminde hazırlayacağımız kısa belgesel ile Piri Reis'in geçtiği ülkeleri ve denizleri ondan beş yüz yıl sonra yeniden geçerek, Kitab-ı Bahriye’yi, ayrıntılarıyla anlattığı yerlerde okuyacak bir anlamda dünya denizlerinin beş yüz yıldaki dönüşümünü izlemeye imkân sağlayacağız.

Türkiye'de gerçekleştireceğimiz kısa bir canlandırma belgesel ile Piri Reis'i ve dönemi anlatırken alanında uzman saygıdeğer hocalarımız Sayın Prof.Dr. İdris Bostan,  Prof. Dr. Ertuğrul Önalp, araştırmacı yazarlar emekli Harita Mühendisi Tümgeneral Sayın Cevat Ülkekul, Metin Soylu ve daha bir çok danışman hoca ile röportajlar gerçekleştireceğiz.

Özet olarak gittiğimiz yerlerde Piri Reis’i hem sormayı, hem anlatmayı planlıyoruz. Deneyimlerimizi ve etkinliklerimizden görüntüleri de küçük bir belgesel film halinde bir araya getirip sunumu gerçekleştireceğiz.

Unesco Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. Öcal OĞUZ, Büyükelçi M. Sina BAYDUR ve bir çok üyesini, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Cemalettin Şevli, yardımcısı Leyla Özdemir'i, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Sayın Prof. Dr. Hayati Develi’yi, Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan danışmanı Sayın Enes Şişman, Kültür Turizm Bakanlığı Kültürel Diplomasi Müdür Yardımcısı Sayın Serkan Atalay Bey’i bilgilendirmiş ve başvurumuzu yapmış bulunuyoruz

Projemizde ilk günden beri bize desteklerini esirgemeyen T.C. Tiran Büyükelçisi Sayın Hasan Sevilir Aşan, T.C.Havana Ticaret Müşavirliğinden Sayın Belma Aral, T.C.Sevilla Fahri Başkonsolosumuz Manuel Moreno Maestre’nin Asistanı Sayın Esra Karaosmanoğlu, araştırmacı yazar emekli Harita Mühendisi Tümgeneral Sayın Cevat Ülkekul Sayın Metin Soylu, aramızda mesafeler olmasına rağmen Montreal’den  e-posta ile bizlere destek olan Sayın Mercan Dede (Arkın Allen) yardımları, bilgisiyle değerli hocalarımız Sayın Prof.Dr. İdris Bostan, Prof.Dr. Ertuğrul Önalp ve bilgi ve tecrübesini bizlerden esirgemeyen yönetmen-yapımcılar Coşkun Aral, Zafer Karatay ile de iletişim halinde olup kendilerine her aşamada fikir danışmaya devam etmekteyiz. Önümüzü aydınlatmamız açısından bu yardımlar bizim için eşsiz değerdedir.

Projemizin hazırlık aşaması tamamlanmış bulunmaktadır. Devlet ve özel kurumlarda sponsor arayışlarımız başlamıştır. Sponsorluk konusunda projemizin tanıtılması ayrıca önem arz etmektedir

Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi öğrencisi Nurçin Arslan, İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler öğrencisi Fatma Elif Sarpkaya ve Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi İsmail Hakkı Kamal
 
İletişim : www.pirireisinrotasi.com
Facebook : piri reis’in rotası
Twitter : @PiriReisnRotasi
e-posta : pirireisinrotası@gmail.com

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Hedef Dışı Av Sorununa Çözüm Aranıyor

20 Temmuz 2018

Akdeniz'de hedef dışı avcılığın boyutlarını anlamak ve azaltma çalışmalarını test edebilmek için DEKAMER, Doğa Derneği, WWF Türkiye ve TÜDAV işbirliğinde çalışmalar yürütülecek.

BAYK Güz Trofesi’nde Sıra Son Ayağa Geldi

08 Aralık 2018

Milta Bodrum Marina işbirliğinde Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü tarafından düzenlenen BAYK Güz Trofesi 22-23 Aralık'ta yapılacak 4. Ayak ile tamamlanacak

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter