Balıkçılar 'vira bismillah' demeye hazırlanıyor
20 Ağustos 2013, 12:55 0

Balıkçılar 'vira bismillah' demeye hazırlanıyor

1 Eylül'de "vira bismillah" demeye hazırlanan balıkçılar, bereketli bir sezon bekliyor.

1 Eylül'de "vira bismillah" demeye hazırlanan balıkçılar, bereketli bir sezon bekliyor. Fiyatlar ise geçen yılla aynı olacak

Avrupa'nın balıkçılıkta en yüksek avlanma gücüne sahip ülkesi Türkiye'de yeni sezon bereketli geçecek. 1 Eylül'de avlanma yasağının sona ermesiyle "vira bismillah" demeye hazırlanan balıkçı tekneleri, tüm yatırımlarını tamamladı. Sektörün son yıllarda 1.5 milyar liralık yatırım yaptığını belirten Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya,
 
"Sürdürülebilir balıkçılıkla ilgili uygulamalar meyvelerini veriyor. Bu yıl palamut, lüfer, hamsi bol olacak. Amacımız herkesin ucuz fiyatla balık yemesi" dedi. 2002'den bu yana fiyatları artırmadıklarını söyleyen Özkaya, Türkiye'de yıllık kişi başı 6-7 kilogram olan balık tüketimini Avrupa'da olduğu gibi 20 kilogramlara yükseltmeyi hedeflediklerini vurguladı.

3 MİLYAR TL'LİK SEKTÖR
 
Balıkçılık sektörünün 2012'de GSYH'ya katkısı yıllık 3 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu yıl da benzer bir rakam beklediklerini söyleyen Ramazan Özkaya, sektörden 300 bin kişinin ekmek yediğini belirterek şöyle konuştu: "Sektörün yıllık üretimi 700 bin ton. Bu rakamın 200 bin tonu balık çiftliklerinde üretiliyor. Devlet stokları korumak adına bu yıl 407 tekneyi geri aldı." Türkiye'de 20 bin 800 balıkçı teknesi olduğunu vurgulayan Özkaya, bunun 3 bin 300'ünün iç sularda, geri kalanının da denizlerde ava çıktığını ifade etti. Özkaya, 2002'den bu yana yeni tekne ruhsatı verilmediğini de hatırlattı.

BOY KISITLAMASINA DEVAM
 
Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nün deniz balıkları için geçen sene açıkladığı asgari boy uygulaması bu yıl da devam edecek. Geçen yıl yapılan değişiklikle avlanma boyu kalkanda 45, levrekte 25, hamside 9, barbunya ve istavritte 13, lüferde 20 ve palamutta 25 santim olarak kısıtlanmıştı. Bu sezon deniz yapısının iyi göründüğünü belirten İstanbul Bölgesi Su Ürünleri Bölge Kooperatifler Birliği Başkanı Erdoğan Kartal,
 
"Balık boylarını gösteren afişler her yerde asılı. Balık soyunun devamı için bunlara uyulması gerekiyor. Vatandaşlar da bu konuda duyarlı olmalı. Bu boyların altında balık satıldığını fark ederlerse Alo 174 hattını aramalılar" dedi. Gürpınar'a kurulacak yeni halin balıkçılar için büyük bir şans olduğunu ifade eden Kartal şöyle konuştu: "Şantiyeler kuruluyor, 2014 sonu itibarıyla devreye girmesini bekliyoruz. Bu hal bizim için tüm dertlerin çözümü olacak, hayatımız değişecek."

İHRACAT FAZLASI VAR
 
Ramazan Özkaya, Türkiye'nin dış ticarette fazla verdiği alanlardan birinin de balıkçılık olduğunu söyledi. Özkaya, miktar olarak yıllık 65'er bin tonla ihracat ve ithalatın dengede olduğunu ancak değer bakımından dış satışın yaklaşık 3 kat fark attığını ifade etti. Özkaya, "Türk balığı diğer sulardaki balıklardan daha pahalı. Buna karşılık ithal ettiğimiz balıklar yüksek değere sahip değil. Yıllık 650 bin TL'lik ihracatımıza karşılık 250 bin TL'lik ithalat yapıyoruz" dedi.

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

31. Uluslararası İstanbul Boat Show Kapılarını Açtı!

05 Ekim 2012

31. Uluslararası İstanbul Boat Show, 280 tekne, 300'den fazla firma ve 650'yi aşkın dünyaca ünlü marka ile Marintürk İstanbul City Port' ta kapılarını deniz tutkunlarına açtı.

2015'in başarılı yelken sporcuları ödüllerini aldı

28 Ocak 2016

Yelken Başarı Ödülleri 2015, görkemli bir törenle Sheraton İstanbul'da yapıldı.

Denizcilerden Sevindiren Haber

19 Haziran 2020

Eritre'de yaklaşık iki ay önce ortadan kaybolan ve haber alınamayan üç denizciden biri olan yelkenci İbrahim Iğnak'ın kızı Ceren Iğnak Karalı Sözcü'ye konuştu, sevinçli haberi verdi. Karalı ''Babamı tek görebildiğim yer rüyalarım. Tam 60 gündür gözümüze uyku girmiyor. Babam ve arkadaşları ile ilgili sevinçli haberi Dışişleri Bakanlığı'mızdan aldık. En azından korsanların değil Eritre Deniz Kuvvetleri'nin elinde olduklarını öğrendik, soruşturma sürüyormuş'' dedi.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk CNR Yacht Festival Heyecanı 13-18 Ekim'de Marinturk'te!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

TurkSail - Türkiye'nin en kapsamlı yelken haberleri.

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter