Boğazın İlk Gemisi Yeniden İnşa Edilecek
20 Aralık 2013, 15:20 0

Boğazın İlk Gemisi Yeniden İnşa Edilecek

Marmaray hem iki kıtayı birbirine bağladı, hem de altından tarih fışkırdı...

Bilimadamları, kazılarda çıkan 8 bin yıllık Bizans gemilerinin bire bir aynısını inşa edip, geçmişe ışık tutacak. ASRIN projesi sayesinde geçmiş asırların da gizemi çözülüyor... Asya ile Avrupa’yı denizin altından bağlayan Marmaray projesi kapsamında yapılan kazılar, İstanbul’un 8 bin yıllık saklı tarihini de ortaya çıkarttı. İstanbul Üniversitesi’nde görevli bilimadamları Bizans dönemine ait 37 gemi hakkında çok değerli bilgiler elde etti. Şimdi bu bilgilerle Boğaz’ın ilk gemisini inşa etmeye hazırlanıyorlar. Yenikapı durağında kopyası sergilenen “Yenikapı 12” adı verilen geminin bire bir ebatlarında aynısını yapmak için kolları sıvadı.

HALKA AÇIK YAPILACAK

Ekibin başında bulunan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ufuk Kocabaş, projenin detaylarını anlattı: Gemiyi 2014'ün sonunda denize indirmeyi planlıyoruz.Yenikapı 12'nin replikasını rektörlüğün bahçesinde halka açık inşa edeceğiz. Ziyaretçiler o dönemin gemi inşası hakkında bilgi sahibi olma şansını yakalayacak.

GÖVDESİ DAĞILMAMIŞ

İSTANBUL Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ufuk Kocabaş, şunları söyledi: Yenikapı 12 batığı geleneksel yapım felsefesinin karakteristik özelliklerine sahip. Aynı zamanda modern yönteme geçişte, ustasının yaptığı inşa çözümlemelerini yansıtıyor. Tekne, amfora yükünün yanı sıra gövde elemanlarının çoğunun dağılmadan, orijinal yerlerinde günümüze ulaşmış olması nedeniyle, biçimi, tasarımı ve döneminin gemi inşa teknolojisi hakkında eşsiz bilgileri barındırıyor.

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Katil Yosun'u Tanıyalım

08 Ocak 2018

Adını latince "Yatay Gelişen Gövde" anlamına gelen sözcükten alan Caulerpa cinsi deniz yosunlarının dünyada 70'den fazla türü bulunmaktadır.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter