Extreme Sailing Series'in startı Yenikapı'dan verildi
14 Eylül 2014, 14:07 0

Extreme Sailing Series'in startı Yenikapı'dan verildi

Dünyanın en yetenekli yelkencilerinin yarıştığı Extreme Sailing Series'in startı önceki gün Yenikapı'dan verildi. Bu yıl ilk kez bir Türk takımı, yarışmaya "Team Turx" ismiyle katıldı.

İstanbul, dünyanın en yetenekli yelkencilerinin yarıştığı Extreme Sailing Series'e (ESS) üçüncü kez ev sahipliği yapıyor. "Denizlerin Formulası" olarak adlandırılan yarışma için farklı ülkelerden dünya çapında 40 yelkenci İstanbul'a geldi. Yelkencilerin 21 Olimpiyat, 6 America's Cup, 7 Dünya Turu, 47 Dünya Şampiyonası ve 28 Avrupa Şampiyonası katılımı var. Yarışın startı, Yenikapı'dan önceki gün 14.00'te verildi.

Extreme Sailing Series'in startı Yenikapı'dan verildi

Bu yıl ilk kez bir Türk takımı, yarışmaya "Team Turx" adıyla katıldı. Yatçılığın duayenlerinden Süleyman Dirvana'nın oğlu ve Bozburun Yat Kulübü'nün sahibi olan Edhem Dirvana takımın kaptanı. Dümende Avustralya'dan gelen ve iki dünya şampiyonluğu bulunanan Mitch Booth yer alıyor. Ana yelkende Selim Kakış, ön yelkende Ateş Çınar ve Anıl Berk Baki yarışıyor.

Ateş Çınar'ın kardeşi Deniz Çınar da takımın bir parçası. 10 günlükken yelkenli ile tanıştığını belirten Edhem Dirvana "Burada olmak çok heyecanlı. İki yılda Türkiye'deki yıldızlar topluluğunu topladık ve yarışlara hazırlandık. Umarız çalışmamızın meyvelerini bu yarışta toplayacağız" dedi. Bu işe başladığında "Yanlış hayaller kuruyorsun" diye eleştirildiğini ifade eden Dirvana "12 kişiden oluşan bir kadroyuz. Hepsi Türkiye şampiyonu. Olimpiyatlara gitmiş sporcular. Bir nevi yıldızlar topluluğu. Onlar da inandılar. Ancak biz bu konuda daha çok yeniyiz. Bu nedenle 'Yarışı kazanacağız' demek, şuursuzca bir davranış olurdu. Biz gene de kazanacakmış gibi çıkacağız" diye konuştu.

Dünyanın en yetenekli yelkencilerinin yarıştığı Extreme Sailing Series'in startı önceki gün Yenikapı'dan verildi. Bu yıl ilk kez bir Türk takımı, yarışmaya

9 ÜLKE 12 TAKIM

Singapur'da geçen şubatta başlayan ve aralıkta Avustralya'da sona erecek olan seriye Fransa, İngiltere, Rusya, Umman ve İsviçre gibi 9 ülkeden 12 takım katılıyor. Yarış, Singapur'dan sonra Umman, Çin, Rusya ve Galler'de gerçekleştirildi. İstanbul etabı ise yarın tamamlanacak. Fransa etabının ardından yarış Avustralya etabında son bulacak.

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Vefat / Başsağlığı

11 Mart 2020

Arkadaşımızın acısını paylaşıyoruz.

Akçapınar Sahili'nin Çöp Karnesi Yayınlandı

12 Şubat 2020

Akdeniz Koruma Derneği, Gökova Körfezi'ndeki deniz ve kıyı koruma çalışmaları kapsamında Akçapınar sahilinde gerçekleştirdiği, dört mevsim atık toplama ve analiz çalışmasının sonuçlarını yayınladı.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter