1300 yelkenci, Marmaris'te maviye yelken açtı
31 Ekim 2014, 19:01 0

1300 yelkenci, Marmaris'te maviye yelken açtı

Bu yıl 25'incisi düzenlenen Uluslararası Yarışlarında Haftası'nın ilk gününde 150'ye yakın tekne start aldı. Yarışlara 17 ülkeden 1300 yelkenci katılıyor.

Marmaris'te Uluslararası Yat Kulübü (MIYC) tarafından düzenlenen Uluslararası Yarış Haftası'nın ilk gününde 150'ye yakın tekne start aldı. Bu yıl 25'incisi düzenlenen yarış haftasına Türkiye, Slovakya, Hollanda, Kanada, İtalya, Almanya, Rusya, Beyaz Rusya, İngiltere, Amerika, Ukrayna, Norveç, Hırvatistan, Bulgaristan, Yunanistan, Letonya, Romanya'dan yaklaşık 1300 yelkenci katıldı.

Etkinliğin ilk yarış gününde koy içinde düzenlenen yarışta yelkenliler Yalancı boğaz mevkiinden start aldı. Üçgen sosis rotanın uygulandığı ilk gün yarışlarında rüzgarın daesmesiyle balon yelkenlerini dolduran tekneler renkli görüntüler oluşturdu. Yarışlarla ilgili bilgi veren Marmaris Yat Kulübü basın sözcüsü Halit Kesgin, Türkiye'de aralıksız olarak bir yelken yarışının 25 yıl devam etmesinin büyük bir başarı olduğunu belirtip, ''Türkiye ve Doğu Akdeniz'in en büyük ve geniş katılımlı yelkenli yat yarışı olma özelliğini koruyan bu etkinlik 25 yılını tamamladı. Bu yıl yine 17 farklı ülkeden yaklaşık 1300 yelkenci Marmaris'te maviye yelken açacak'' dedi.

RUSLAR'DAN YOĞUN İLGİ

Yarışlara katılımın büyük oranda Rusya'dan geldiğini belirten Kesgin, ''Yarışların katılımcı portföyüne bakıldığında katılımcıların yaklaşık yüze 60'ının Rusya'dan olduğunu görüyoruz. Bunu sayı olarak Almanya ve Türkiye izliyor. İlerleyen yıllarda diğer ülkelerin de katlanarak artacağını tahmin ediyoruz'' diye konuştu. 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

BANNER

Babalar Günü Hediyen Şimdiden Hazır!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter