Sığlık şamandırasını dönüş şamandırası yapınca olanlar oldu.
03 Haziran 2015, 16:36 0

Sığlık şamandırasını dönüş şamandırası yapınca olanlar oldu.

Turkcell Platinum Bosphorus Cup 2015 de yarışan Farrfara teknesi ve sporcuları birinci gittikleri son gün yarışında büyük tehlike atlattılar.

Atlattıkları bu büyük tehlikeye rağmen yarışı ikinci tamamladılar.Geçirdikleri kazanın büyüklüğünün farkında olmayan yarış heyacanı içindeki bir teknenin  itirazı gündeme bomba gibi düştü. 

Tüm Farrfara ekibine büyük geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Umarız tayk bundan sonra şamandıralarına dikkat eder. Bu olayın detayını sorduğumuz Farrfara ekibinden  Sn. Erhan Uzun aşağıdaki açıklamayı bizlere göndermiştir.

Bosphorus Cup yarışının 2. olarak bitirdiğimiz Boğaz yarışının son dönüş şamandırası olan Anadolu Hisarı sığlık şamandırasını döndükten sonra karaya oturduk ve motor basarak kurtulduktan sonra yarışa devam ettik. Bu olay nedeniyle yaklaşık 2 dakika kaybımız oldu ve bu da bizim birinciliği kaçırmamıza neden oldu. Her ne kadar karaya oturmuş olmamız nedeniyle motor basmış olsak da bu konuda farklı görüşler belirtildi.
Karaya oturma sıkıntısından kurtulduktan hemen sonra karaya oturduğumuzu ve 20 saniye süreyle motor basarak kurtulduğumuzu hakem komitesine telsizle bildirdik. Olay sonrası yaptığımız deklarasyonla yetinmeyip yarış sonrasında, yarışın Tarabya’da bitmesi, Yarış Ofisinin Kalamış’ta olması ve limitler dahilinde Yarış Ofisine ulaşamayacağımız gerçeğinden hareketle Hakem Komitesine sözlü bildirimlerimiz oldu. Biz bu konuda gerekli aksiyonu gösterdiğimizi düşünüyoruz."

Bu konuda değişik görüşler olması nedeniyle biz konuyu aşağıdaki şekilde irdeledik.

?

ISAF yarış kuralları Madde 42.3.(h); “Karaya oturduktan veya bir tekne veya nesne ile çarpıştıktan sonra ayrılmak için her iki teknenin kendi ekibi veya diğer teknenin ekibi kuvvet kullanabilir ve motor haricinde herhangi bir ekipman kullanabilir. Ancak, motor kullanımına kural 42.3.(i) uyarınca müsaade edilebilir” der ve hemen ardından Madde 42.3.(i) de; “Yarış talimatları, belirtilen durumlarda, teknenin yarışta belirgin bir avantaj kazanmaması kaydı ile, motor kullanımı veya başka bir yöntem ile hareketine izin verebilir” diyerek yarış organizatörlerine yetki verir.

?

Boğaz yarışı organize etme konusunda çok deneyimli olan TAYK yıllar boyu yaşadıkları benzer tecrübeler nedeniyle Yarış Talimatına bu konuyla ilgili maddeler koymuş.

TAYK Yarış Talimatı Genel Şartlar Madde 17.4 şöyle diyor:

Can ve mal emniyetinin tehlikeye düşmesi sonucu dış yardım alan tekneler; tehlike durumunda motor çalıştıran ve yarışa devam eden tekneler; akü şarj etmek için şaft ve pervane dönmemek kaydıyla motor çalıştıran tekneler, durumu detaylı bir şekilde yazılı olarak Yarış Sekreterliğine protesto zaman limit içinde vereceklerdir.

Kural ihlalinde uygulanacak cezalar için hazırlanmış olan TAYK Alternatif Ceza Talimatı Madde 7 de şöyle diyor:

Can ve mal emniyetinin tehlikeye düşmesi sonucu dış yardım alan tekneler, tehlike durumunda motor çalıştıran ve yarışa devam eden tekneler, olayı detaylı bir şekilde yazılı olarak Yarış Sekreterliğine protesto zaman limit içinde vereceklerdir. Bu konuda gerekli karar Protesto Komitesince verilecektir.

?

Boğaz parkuru yoğun deniz trafiği olan ve farklı noktalarda farklı kuvvetlerde ve farklı yönlerde akıntıları olan bir parkurdur ve zaman zaman tekneler tehlikeli karşılaşmalar, akıntı nedeniyle kıyılara kaçtıkları için karaya oturmalar, kıyılarda gelişigüzel atılmış olan tonoz halatlarına takılmalar gibi bir sürü olumsuzlukları yaşayarak yarışmaktadırlar. Böyle bir parkurda sığlık şamandırasının dönüş şamandırası olarak kullanılması uygun olmamıştır. Daha önceki senelerde olduğu gibi sığlıkların uzağında şamandıra atılması çok daha uygun olurdu. Bu önleme rağmen boğazda her an bir sığlığa takılma durumu olacaktır. Boğaz parkurunda yıllardır yarış düzenleyen TAYK gibi boğazda yarış düzenleyen diğer kulüplerin/kurumların benzer uygulamayı yarış talimatlarında hayata geçirmeleri doğru olacaktır.

?

 
Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Türkiye'nin ilk elektrikli teknesi suya iniyor

29 Eylül 2016

Türkiye'nin ilk elektrikli teknesi BOATSHOW EURASIA'DA suya iniyor. Tekne dünyasında oyunun kuralları değişiyor.

Panga Balığı Tarifi

31 Ocak 2015

Panga Balığı, Vietnam ve çevresinde tatlı su balığı olarak yetiştiriliyor.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter