Paris Uluslararası Yat Fuarı’da görülmeye değer 5 tekne
06 Aralık 2015, 18:53 0

Paris Uluslararası Yat Fuarı’da görülmeye değer 5 tekne

Paris Uluslararası Yat Fuarı’da görülmeye değer 5 tekne2015 Salon Nautique de Paris Uluslararası Yat Fuarı, aralık ayında ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

Paris Uluslararası Yat Fuarı’da görülmeye değer 5 tekne2015 Salon Nautique de Paris Uluslararası Yat Fuarı, aralık ayında ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

5 - 13 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan yat fuarında, 775 katılımcı ve 1400 marka yer alacak. 2014’deki fuara yaklaşık 230 bin ziyaretçi katılmıştı. Birçok markanın yer alacağı, geniş çaplı yat fuarındaki en dikkat çekici 5 tekne şöyle...

L’AIMEE HILDA

1- L’AIMEE HILDA

2. Dünya Savaşı’nda, Ploumanac’h’daki 15 motoryat, 14 kürek teknesi ve 15 yelkenli tekne hangarı yok edilmişti. Savaş sonrasında hemen bir şeyler yapılması gerekiyordu. Bayan Aimee Fournier et Gelis Didot, bu duruma cömertçe el atarak bir tekne inşa ettirdi. Kendisinin ismi verilen tekne, 3 Eylül 1949’da Ploumanac’h’a vardı ve 1949 ile 1975 yılları arasında burada hizmet verdi. L’Aimee Hilda, 1975 yılında silahsızlandırılarak, Perros Guirec’e getirildi ve 1986 yılına kadar burada kaldı. 1995 yılında ise tutkulu birtakım kişiler tarafından alınarak, yeniden orijinal renklerine boyatıldı ve çürümekten kurtarıldı. L’Aimee Hilda, oldukça iyi bakılarak son restorasyonundan bugüne kadar geldi. Paris Uluslararası Yat Fuarı’nda J11 – Hall 1’de sergilenecek.

1950’LERİN SÜRAT TEKNELERİ

2- 1950’LERİN SÜRAT TEKNELERİ

Paris Yat Fuarı’nda dikkat çeken bir diğer bölüm ise, 1950’lerin klasik tekneleri. İçlerinde sürat tekneleri, dingiler ve kanoların da olduğu 50’lerin klasikleri; Arcangeli, Chris-Craft, Rocca gibi üreticilerin eserleri. Koleksiyoncuların tutkuyla restore ettikleri bu klasikler, B91 – Hall 4’de sergilenecek.

GROUPAMA AC 45 TEAM FRANCE

3- GROUPAMA AC 45 TEAM FRANCE

Solo veya ekipleriyle, tüm önemli yarışları kazanarak 1998’den bu yana Fransız spor tarihine damgasını vuran Franck Cammas liderliğindeki  Groupama Team France, dünyanın en prestijli yelken yarışı organizasyonu olarak bilinen  35. America’s Cup’ta yeni “Foiling” özelliğine sahip AC 45 sınıfı kataramanları ile mücadele edecekler. Groupama Team France’a ait AC 45 katamaran G31-Hall1 ‘de meraklılarıyla buluşacak.

STAND UP TRANSATLANTIC

4- STAND UP TRANSATLANTIC

1,90 boyu ve 90 kilo ağırlığıyla 38 yaşındaki Nicolas Jarossay, Atlantik Okyanusu’nu ayakta, kürekle geçen ilk insan olmak istiyor. İki yıldan uzun süredir bu projeye hazırlanan Jarossay, Afrika’dan yola çıkarak Amerika’ya ulaşacak. Yaklaşık 5 bin kilometre mesafeyi katetmesi gereken Jarossay için, özel bir kano tasarlandı. Bu benzersiz kano, Hall1 de meraklılarını bekliyor olacak.

WINNEFOW

5- WINNEFOW

1957’de, ABD’nin Minnesota eyaletinde Johnson Boat Works tarafından inşa edilen Winnefow isimli yelkenli, üç Fransız tekne üreticisi tarafından 2014’te yenilendi. Mavna olarak bilinen bu yelkenli tekne, 19. yüzyılda Wisconsin’de kullanılmaya başlanmıştı. Yuvarlak burunlu, düz altlı ve geniş kıçlı bu yelkenliler, yüksek süratleri ile kısa sürede öne çıktı. Winnefow adlı mavna, Paris Uluslararası Yat Fuarı’nın Hall 1 bölümünde fuar süresince yerini alacak.

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Balık Florentin

15 Mart 2010

Ispanakları yıkayıp hafifçe haşlayın ve suyunu süzün. Tuz, karabiber, hindistancevizi, eritilmiş yağ ve krema katıp karıştırın. Bu karışımı, dibi düz ve ateşe dayanıklı cam bir kaba yayın.

Mutlu Seneler

30 Aralık 2019

Rüzgarınız bol ,pruvanız neta olsun.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk CNR Yacht Festival Heyecanı 13-18 Ekim'de Marinturk'te!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Admiral Denizcilik

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

TurkSail - Türkiye'nin en kapsamlı yelken haberleri.

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter