Saint Tropez'nin Yelkenli Perileri
10 Ekim 2016, 23:19 0

Saint Tropez'nin Yelkenli Perileri

Saint Tropez'nin Yelkenlileri Yarışı yaz mevsiminin son önemli etkinliklerinden biri. Cote d'Azur'ün bu dillere destan köyü, 9 gün boyunca dünyanın dört bir yanından gelen yelkenlilere ev sahipliği yapıyor.

Saint Tropez'nin Yelkenlileri Yarışı yaz mevsiminin son önemli etkinliklerinden biri. Cote d'Azur'ün bu dillere destan köyü, 9 gün boyunca dünyanın dört bir yanından gelen yelkenlilere ev sahipliği yapıyor. 300 yat ve 4000 denizci, bu benzersiz yarışta ter döküyor. Modern yatların yanı sıra asırlık tekneler de yelkenlerini fora etmiş durumda:

Andre Beaufils, organizatör:

''Yatların en eskisi 120 yıllık. Yani etkinlikte mükemmel şekilde korunmuş asırlık bir güzellik yarışıyor. Bu da zaten buradaki yatların özelliklerinden biri. Sahipleri yatların mükemmel bir halde kalabilmesi için canla başla çalışan tutkunlar.''

Akdeniz'in mavi sularındaki yelkenlilerden oluşan tablo 50 binden fazla deniz tutkununun bölgeye akın etmesini sağlıyor.

En gözde yelkenlilerse tartışmasız en eskileri. Yarışın olmazsa olmazı 1948 yapımı Cambria'nın şu ana kadar tek bir parçası bile değiştirilmemiş.

Kaptan Loic Peyron:

''St. Tropez'de bir asırdır seferlere çıkılıyor. En iddialı tekneler sanılanın aksine en eskileri. Çünkü tüm bu eski gemiler dönemlerinin yarış tekneleriydi. O zamanın en ileri teknolojisi ile üretildiler. Buradaki tekneler, hızlı gidebilen modern teknelerin en güzelleri. Ama benim katıldığım yelkenli yarışlarından 1 ışık yılı kadar uzaktalar.''

Salı Cambria, çarşamba Hallowe'en ve perşembe Moonbeam III, ilk 3 günün birinci tekneleriydi. 1918'de inşa edilen Moonbeam IV cuma gününü zaferle noktalayarak genel klasmanda ilk sırayı aldı ve Rolex Kupası'nı kaldırdı.

''Karbon ya da ahşaptan bu yatların uzunlukları 11 ile 50 metre arasında değişiyor. Buradaki en önemli şeyse bir deniz savaşında suyun üzerinde süzülme zerafetleri.''

Kaynak : euronews

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Ödül Töreni Duyurusu

05 Aralık 2019

2019 yılı yat yarışları ödül töreni 28 Aralık 2019 Cumartesi akşamı saat 19:30?da İstanbul Yelken Kulübü salonunda yapılacaktır.

Kabotaj Bayramımız Kutlu Olsun

01 Temmuz 2017

Kabotaj Bayramı, her yıl 1 Temmuz'da kutlanan bayram. Kabotaj bir devletin kendi limanları arasında yolcu ve yük taşıma hakkıdır.

'CNR Avrasya Boat Show' Başladı

21 Şubat 2020

15. Uluslararası Deniz Araçları Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı - CNR Avrasya Boat Show, 22 Şubat - 1 Mart 2020 tarihleri arasında CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi'nde binlerce deniz severi buluşturuyor.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter