Saint Tropez'nin Yelkenli Perileri
10 Ekim 2016, 23:19 0

Saint Tropez'nin Yelkenli Perileri

Saint Tropez'nin Yelkenlileri Yarışı yaz mevsiminin son önemli etkinliklerinden biri. Cote d'Azur'ün bu dillere destan köyü, 9 gün boyunca dünyanın dört bir yanından gelen yelkenlilere ev sahipliği yapıyor.

Saint Tropez'nin Yelkenlileri Yarışı yaz mevsiminin son önemli etkinliklerinden biri. Cote d'Azur'ün bu dillere destan köyü, 9 gün boyunca dünyanın dört bir yanından gelen yelkenlilere ev sahipliği yapıyor. 300 yat ve 4000 denizci, bu benzersiz yarışta ter döküyor. Modern yatların yanı sıra asırlık tekneler de yelkenlerini fora etmiş durumda:

Andre Beaufils, organizatör:

''Yatların en eskisi 120 yıllık. Yani etkinlikte mükemmel şekilde korunmuş asırlık bir güzellik yarışıyor. Bu da zaten buradaki yatların özelliklerinden biri. Sahipleri yatların mükemmel bir halde kalabilmesi için canla başla çalışan tutkunlar.''

Akdeniz'in mavi sularındaki yelkenlilerden oluşan tablo 50 binden fazla deniz tutkununun bölgeye akın etmesini sağlıyor.

En gözde yelkenlilerse tartışmasız en eskileri. Yarışın olmazsa olmazı 1948 yapımı Cambria'nın şu ana kadar tek bir parçası bile değiştirilmemiş.

Kaptan Loic Peyron:

''St. Tropez'de bir asırdır seferlere çıkılıyor. En iddialı tekneler sanılanın aksine en eskileri. Çünkü tüm bu eski gemiler dönemlerinin yarış tekneleriydi. O zamanın en ileri teknolojisi ile üretildiler. Buradaki tekneler, hızlı gidebilen modern teknelerin en güzelleri. Ama benim katıldığım yelkenli yarışlarından 1 ışık yılı kadar uzaktalar.''

Salı Cambria, çarşamba Hallowe'en ve perşembe Moonbeam III, ilk 3 günün birinci tekneleriydi. 1918'de inşa edilen Moonbeam IV cuma gününü zaferle noktalayarak genel klasmanda ilk sırayı aldı ve Rolex Kupası'nı kaldırdı.

''Karbon ya da ahşaptan bu yatların uzunlukları 11 ile 50 metre arasında değişiyor. Buradaki en önemli şeyse bir deniz savaşında suyun üzerinde süzülme zerafetleri.''

Kaynak : euronews

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk CNR Yacht Festival Heyecanı 13-18 Ekim'de Marinturk'te!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

TurkSail - Türkiye'nin en kapsamlı yelken haberleri.

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter