Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği'nin 40. Kuruluş Yıldönümü Sergisi
05 Şubat 2018, 19:45 0

Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği'nin 40. Kuruluş Yıldönümü Sergisi

Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği'nin sergisi Mart ayının sonuna kadar Koç Müzesi'nde sergilenecek

AŞK nedir?

Kelime anlamına göre; Bir kimseye ya da bir şeye karşı duyulan aşırı sevgi ve bağlılık duygusu demektir. Bu duygu olmasaydı herkes için hayat herhalde daha anlamsız olurdu. Kimine göre aşk; iki kişinin arasındaki esen fırtınalar, kimine göre doğaya duyulan his, kimine göre de yaptığı işe duyduğu tutkudur. Modelcilik de bu işlerden biridir. Ancak gemi modelciliği ayrı bir yere sahiptir.

Gemi modelciliği bu açıdan içinde aşk barındıran bir meslektir. Bu meslek ancak bu işe gönül vermekle yapılabilir. Tabi ki modelcilik el mahareti gerektirir. Teknik resimden plânları okuyabiliyor olmanız gerekir. Ama en önemlilerinden birisi de sabırdır. Dışarıdan bakıldığında gemi modeli yapmak kolay gibi gözükebilir. Hatta model yapmaya karar verenler büyük bir hevesle bu iş için lazım olan materyalleri edinirler. Fakat iş yapmaya gelince her şey değişir. Burada sabır konusu devreye girer. Bazen ufacık bir parçayı defalarca yapmanız gerekir. Önce sizin içinize sinmelidir. Yanlış yapılan ya da itinasız yapılmış ufacık bir parça o gemi modelinde sırıtır ve üzerine eklenen her parçada bunu telafi etmek gitgide zorlaşır.

Gemi modelcileri modele ve modelin ölçeğine göre mikron bazında da çalışırlar. Bunun için özel gözlükler kullanılır. Geminin boyası atılırken yine maske takmak zorundadırlar. Tam model bitti derken modele atılan boyada minik bir kabarma olabilir. O zaman da tekrar zımpara yapmak gerekir. Modelcilerin söylediği bir söz vardır. Model bitene kadar modelcinin elinden zımpara düşmez. Yani meşakkatli bir iştir. Ama bir o kadar da zevklidir.

Ülkemizde ise gemi modelciliği son yıllarda daha bilinir ve duyulur hale geldi. Teknik malzemeleri edinmek de eskiye göre daha kolay. Dolayısıyla gemi modelciliğine ileriki yıllarda daha çok önem verileceğini düşünüyorum. Hatta üniversitelerde gemi modelciliği bir meslek dalı olarak yer almalıdır. Bence çok geç kalınmış bir durumdur. Gemi modeli yapan modelciler genellikle emekli olanlardır. Nedeni gayet açık aslında. Üniversitede bir meslek olarak okutulmayan bir sanat dalı ile ilgili iş bulabilir miyim ya da bu işten emekli olabilir miyim? Birde işin başka bir yönü var. Ülkemizde meslek olarak üniversitelerde okutulmayan derslerin öğretmenleri kimler olacak? Türkiye’de üniversitede eğitim verebilecek kadar mesleğinde yetkin kimseler var mı? Ülkemizde dünya çapında altın madalyaları olan bu işi hakkıyla yapan çok değerli gemi modelcileri mevcut. İş bu noktaya geldiğinde zaten bu kişilerin isimleri bilinir...

Gemi modelcisi tanıdıklarımdan edindiğim bilgiye göre; Gemi İnşa Mühendisliği bölümünü okuyup da geminin bazı detaylarını ve parçalarını bilmeyen öğrenciler mevcutmuş (Üstelik bu öğrenciler 4.yılında iken). Mimarlık fakültelerinde okuyan öğrenciler çizmiş oldukları projenin maketini yapıp teslim ediyorlarsa Gemi İnşa Mühendisliği bölümünde okuyan öğrenciler de maket yapmalılar. En azından atlanılan ya da öğrenciler tarafından bilinmeyen kısımlar maket üzerinde daha anlaşılır hale gelir.

Sizlerde gemi modellerine ve gemi modelciliğine ilgi duyuyor iseniz bu aralar Rahmi M. Koç Müzesi’nde Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği’nin düzenlemiş olduğu bir sergi var. Üstelik bu sene 40. Kuruluş Yıldönümlerini kutluyorlar.


Derneğin İlk Sergisinin Afişi

Sergi alanına girince solda cam içindeki dolaplarda muhafaza edilen yarım kalmış modeller göreceksiniz. Bu modeller şu anda hayatta olmayan, modele başlayıp maalesef modelini bitiremeden bu dünyadan göçüp giden modelcilere ait. Yine giriş alanında derneğe verilmiş madalya ve plaketler yer alıyor.

Sergide  savaş gemilerinden, vapurlara, kayıklardan  guletlere çeşitli modeller yer alıyor.


Fatih Özgünsür? ''Altınkum''Yolcu Vapuru Modeli


Metin Önkol - ''Anteo'' Römorkörü Modeli (üstteki model)


Fatih Özgünsür - ''Zafer'' Muhribi Modeli


Berk Bilgiçataç - Bodrum Guleti Modeli


Metin Önkol - ''Liman 2'' Römorkörü Modeli

Bu modelin gerçeğini Rahmi M. Koç Müzesi’nde görebilir ve yaz aylarında Liman 2 ile gezinti yapabilirsiniz.


Sarkis Ohanesyan - ''Smit Nederland'' Römorkörü Modeli


İ. Ercan Küçüktaş - ''Sus'' Yolcu Vapuru Modeli


İ. Ercan Küçüktaş - ''Suhulet'' Araba Vapuru Modeli


Ahmet Güleryüz - Pearl Harbor Limanı'nın Dioraması


Arman Ohanesyan - Kayıkhane

Sergiyi gezerken ‘’Anılarımızda Yaşayanlar ‘’bölümünü de göreceksiniz. Bu bölümde; şu anda hayatta olmayan gemi modelcilerinin modelleri yer almaktadır. Aşağıda yayınlanan fotoğraflar  hayatta olmayan modelcilere ait.


Rahmi Topçu - ''Nusrat'' Mayın Dökme Gemisi Modeli


Ahmet Gökçen - ''Polar'' Açık Deniz Balıkçı Gemisi Modeli


Mehmet Özkasım - 49 ''Hale'' Yandan Çarklı Yolcu Vapuru Modeli


Tunay Esen - ''Bounty'' Yelkenlisi Modeli


Zafer Özcan - Güzelhisar  Vapurunun  Ortaköy İskelesi’ndeki  Dioraması


Zafer Özcan - Üç Çifte Piyade Kayığı Modeli

Sergide yer alan modellerin hepsini burada yayınlamak mümkün değil. Zaten fotoğraftan görülen modellerin detayları fotoğraftan yeteri kadar anlaşılamayabilir. Yaşı biraz ileri olanlar bir zamanlar binmiş oldukları vapurların modellerini burada görerek nostalji yaşayabilirler. Sergi şubat ayının sonuna kadar devam ediyor. En güzeli yerinde görüp incelemek...


Metin Önkol - Özge Durmuş - Fatih Özgünsür Hatıra Fotoğrafı

Haber: Özge DURMUŞ

Resmi Gazete'de Yayımlandı: Özelleştiriliyor!

29 Mart 2021

Daha önce açılan, ardından iptal edilen ve davalık olan Kalamış Yat Limanı'nın özelleştirilmesi konusunda beklenen ihale açıldı.

DUMANDA İGUANA...

29 Aralık 2020

Cengiz Arslanoğlu'ndan haber var.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter