KALAMIŞ YELKENE TAHLİYE KARARI
01 Mart 2018, 22:00 0

KALAMIŞ YELKENE TAHLİYE KARARI

Kalamış Yelken Kulübü'ne yapılan ''tahliye'' tebligatı şok etkisi yarattı.
Yelken kulüplerinin üzerindeki ecrimisil yükünün kaldırılmasını beklerken Kalamış Yelken Kulübü’ne yapılan “tahliye” tebligatı şok etkisi yarattı. Kadıköy Kaymakamlığı, tarafından yapılan tebligatta “işgalci” denilen KYK’ya “Maliye Hazinesi’ne ait taşınmazın 27 Şubat gününe kadar boş olarak teslim edilmesi” istendi. Yönetim, kulübü kurtarmak için çırpınıyor ama muhatap bulamıyor.

Kalamış Yelken Kulübü, İstanbul Yelken Kulübü’nden sonra kentteki en eski yelken kulübü. 
1954 yılında Kalamış Vapur İskelesi’ne komşu olarak kurulan kulüp, ardından denizin doldurulmasıve yat limanı yapılması üzerine karaya vurdu. Kıyıya ulaşma çabaları uzun süre sonuç vermedi. Sonunda “isterseniz size Fenerbahçe Burnu’nda bir yer verelim, sportif faaliyetlerinizi orada sürdürün” denildi.

2011’DE DE BİR YIKIM YAŞADI
Varlığını sürdürebilmek için “denize muhtaç” olan KYK da, çaresiz Kalamış Koyu'ndaki eski mekanını terk ederek yat limanının ucunda gösterilen araziye taşındı. Sporcular ve yönetim birimlerinin barınacağı prefabrik yapılar oluşturuldu ve faaliyetler bu yoksunluğa rağmen devam etti.
Ardından sporculara daha iyi bir yaşam alanı sunabilmek düşüncesi ile prefabrik bir lokal inşa edildi. Ne var ki bu lokal 2011 yılında “burası kaçak” diyen Belediye’nin dozer kepçelerinin altında yok edildi.

Kulüp yönetimi, yıkıntıyı temizledi ve “bir utanç abidesi” olarak “sundurma” niyetiyle kullanmaya devam etti.

GÖREVE GELDİ, TEBLİGATI KUCAĞINDA BULDU
O günlerde Esin Şahinbozkır kulübün başkanıydı. Kalamış Yelken Kulübü’nü yaşatmak ve gelecek nesillere teslim etmek için gecesini gündüzüne katan Şahinbozkır, geçtiğimiz günlerde eski yönetimin “biz işlerimiz yüzünden devam edemiyoruz” demesi üzerine dayanamadı ve Olağanüstü Genel Kurul’da eski görevini yeniden üstlendi.

Ama aradan daha bir ay geçmemişti ki, Kadıköy Kaymakamlığı’nın “tahliye tebligatı”nı kucağında buldu.

19 Şubat tarihli tebligatta 2 Şubat 1994’te Maliye Hazinesi’ne ait taşınmazın 20 yıllığına Kalamış Yelken Spor Kulübü Derneği’nin kullanımına verildiği ve sürenin 2014’te dolduğu hatırlatıldı.

KARAR KESİN VE TEMYİZ YOLU KAPALI
İstanbul 4. İdare Mahkemesi Başkanlığı'nın 31. 10. 2016 tarih ve 2016 / 1973 esas sayılı kararında "yürütmenin durdurulması" kararı sonucu tahliye işlemi yapılamadığı vurgulanan tebligatta, aynı mahkemenin 25. 04. 2017 tarihinde bu kez Kaymakamlık lehine "davanın reddine" karar verdiği belirtildi.

Tebligata göre, kulüp tarafından yapılan itiraz, Bölge İdare Mahkemesi 9. İdare Dava Dairesi Başkanlığı tarafından 25. 01. 2018 tarihinde Kaymakamlık lehine temyiz yolu kapalı olmak kaydı ile kesin olarak "reddedildi”.

Bu sonuçla Kadıköy Kaymakamlığı, Kalamış Yelken Kulübü’ne, “27 Şubat Salı günü saat 10.30’a kadar taşınmazı boş ve işgalsiz olarak bana teslim et” diyor, aksi takdirde tahliyenin taraflarınca yapılacağı belirtiyordu.

Kaymakamlık bu nedenle tahliye için Kadıköy Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğü’nden araç-gereç ve işçi temini ile Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden gereken önlemlerin almasınıistiyordu.

“BU İŞİ CUMHURBAŞKANI’NDAN BAŞKASI DURDURAMAZ”
Valilik başta olmak üzere tüm kurumların kapısını aşındırdıklarını söyleyen KYK Başkanı Esin Şahinbozkır, “Karşımızda kimseyi bulamıyoruz. Tüm kapılar yüzümüze kapanıyor.  Kulübümüzü korumak istiyoruz ama gücümüz yetmiyor" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Amacımız, kullandığımız arazinin Gençlik ve Spor Bakanlığı'na tahsis edilmesiydi. Başaramadık. Bize, ‘Karar kesin, bu işi Cumhurbaşkanından başka kimse durduramaz’ diyorlar. Biz olmayan paramızla tüm yükümlülüklerimizi yerine getirdik ama olmadı. Çaresiz üyelerimize teknelerini ve varsa eşyalarını gelip almalarını istedik." 

KYK’ya, Türkiye Yelken Federasyonu’ndan da “rahatlatıcı” bir haber gelebilmiş değil. Komşuİstanbul Yelken Kulübü ise, “bir süreliğine teknelerini barındırabileceğini” söylemiş.

Eğer bir hal çaresi bulunmazsa 64 yıllık geçmişe sahip bir yelken kulübü 27 Şubat Salı günü kendini “dımdızlak” kapının önünde bulacak.Alıntı: Deniz Ticaret GazetesiHenüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Yelkenli İle Yanaşmak ve Kalkmak

25 Ocak 2001

Deneyiminiz yoksa değil yelkenli bir tekne ile motorlu bir tekne ile bile bir yere yanaşıp kalkmak kolay değildir. Bir de rüzgâr ve akıntı varsa iş daha da zor olacaktır.

Yelkenler '5. International İstanbul Cup' Burgan Leasing Sponsorluğunda Açılıyor

10 Mayıs 2019

Burgan Leasing'in geleneksel ana sponsoru olduğu International İstanbul Cup, TAYK - Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü organizasyonu, 5. yılında Caddebostan'da 11 - 12 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleşecek

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter