SANGIRLİ' den  Beykozlu Balıkçılara Teşekkürler
16 Ağustos 2018, 19:45 0

SANGIRLİ' den Beykozlu Balıkçılara Teşekkürler

Bir gemide 38 kişinin can güvenliği için binebileceği bir tahliye filikasıyken, kalan ömrünü yelken teknesi olarak geçirecektir.


Filikanın ilk sahibi Nevzat ÇALIŞKAN’dır.  Kabuk olarak satın aldığı ikinci sahibi B. Hulusi GÜRBÜZ  yelken teknesi olmasına uygun görmüştür. Tercih ettiği sağlam fiber gövdeli düşük bordalı bu tekne, yelkenli formuna müsait olduğuna kanaat getirdiği 7,45 metre boy ve 2,30 metre en’lidir. Filikayı alıp tamamı için büyük uğraşlar verir. Furling, direk, bumba, ısrtralyalar, yelkenler, dümen palası, motor yatakları, çift kanat salma ile tekneyi baştan sona özel olarak projelendirir. Üç kişilik yatağa dönüşen kamara ilavesiyle ileri teknoloji ürünler kullanır.  Tek, tek hesap ederek donattığı alın teri ile yoğrulmuş emeğinin eseridir SANGIRLİ yelkenlisi.
 
İstanbul’dan , Bozcaada’ya defalarca gider gelir yelken ile, heyecan ile, keyif ile..

 


( B.Hulusi GÜRBÜZ ve SANGIRLİ Yelkenlisi - Marintürk Pendik)
 
Motoru ve şanzımanı ilk sahibi Nevzat ÇALIŞKAN tarafından özenle seçilip yapılır.  Motor 16 hp. büyük volanlı, 3 kanat pervanelidir,  8 mil sürate çıkar. Pancar motorun çıkardığı o meşhur sesi de kimler sevmez ki, sesi orkestra gibidir. Tıng, tıng, tıng, tıng, tıng, tıng, tıng...
 
Üçüncü sahibi Hasan GEZER bir hevesle satın alır ama tekne kullanımını bilmediği için nerdeyse hiç kullanmaz. Mürefte limanının köşesinde bakımsızlığın mağduru olur, birkaç kere yağmur sularıyla sintinesinin de taşmasıyla yarı batma tehlikesi bile geçirir. Mürefte su ürünleri yat limanı başkan yardımcısı Rıfat KAYMAZ tarafından gün yüzüne çıkartılır. Üç yıl, dört mevsim denize küskün yalnızlığı ve kaderine yansımış hiç ümidi kalmamışken bir mucize ile dördüncü sahibi satın alır ve kader yüzüne yeniden güler SANGIRLİ için.


 
( Mürefte yat limanı - Ağustos 2018)

 


( Sangırli yelkenlisi Mürefte - Poyraz köy 100 deniz millik rotası )
 
Dördüncü sahibi Afat ERDOĞAN, İstanbul boğazı Karadeniz çıkışında Poyrazköy’de yelken açmak üzere teknesine kavuşmayı heyecanla beklerken, sert poyraza karşı Mürefte’den kısa ama zorlu bir 100 deniz mili yol olacaktır kuzey batıya çıkış.
 
Tabiî ki tekneler çocuk gibidir ilgi ister, el altında olup bakım ister, naz yapar, el üstünde tutulmak ister.
 
Uzun zamandır yerinden hiç hareket ettirilmeyen SANGIRLİ yelkenlisi Mürefte‘ye kara yolu ile vardığımızda, üç yıldır daha hiç açılmamış portuç dolapları ağzına kadar dolu olduğunu gördük. Yedeklenmiş güzelim malzemeler filtreler, yağlar,  motor aksamları, paslanmaz güverte ekipmanları, borular, kablolar, motor takım çantası, ilk yardım çantası. Ancak önceden tekne yağmur sularından yarı battığı için bu vahametini görünce geceli gündüzlü iki günlük yol hazırlığı da pek sürpriz olmadı bizim için.
 
Her ne kadar portföyümüzdeki özellikle yelken teknelerini yeni sahibine ulaştırmak bir klasik olsa da, dördüncü sahibine teslim edilecek olan SANGIRLİ yola çıkmadan ve yolda birçok sürprizler hazırlamıştı bize.


(SANGIRLİ yedek malzemelerden bir kısmı - Mürefte Ağustos 2018)
 
Defalarca çalışmayan hava yapan motor, marş kapasitesi düşük amperajlı  72 Ah akü, motor yataklarına farş tahtalarına kadar çamurlaşmış derin sintine suyu, çalışmayan elektriksel arızalar, düğmeleri bile hareket etmeyen sigorta paneli, paslanıp dönmeyen motor çalıştırma anahtarı,  kopuk kablolu şarj için küllük, çalışmayan sintine ve silyonlar, motor şarjı arızası ve dolayısıyla şarj yapamayan akü, yakıt tank girişi çatlağı ve kirli yedek yakıt tankları böyle uzayıp gidiyor liste. Bereket altı biz gelmeden önce temizletilmiş ve şanzıman yağı yenilenmişti.
 
Ancak ikinci sahibi B. Hulusi GÜRBÜZ tarafından hassasiyetle yedeklenmiş kutularca malzeme su alınca resmen pert olmuş ve ne yazık ki kullanılacak durumu da kalmamıştı.
.
Mürefte su ürünleri kooperatifi yat limanı başkan yardımcısı Rıfat KAYMAZ referansıyla tanıştığımız Şarköy’de marin elektrikçi Özgenç usta dertlerimize bir nebze çare oldu sağ olsun. Kendisinden aldığımız yeni akü 100 Ah. ile en azından telefonları şarj yapacağımız bir düzenek ile geçici de olsa elektrikli sintine motorumuz var dedik, lakin sintine boydan boya dibi resmen çamur tabakası oluşmuş sintine motoru kısa bir süre sonra tıkandı o da  çalışmaz oldu..
LİMBO MARİNE,  Hakan EKİZ tarafından canla başla defalarca enjektörlerden havası alınan motoru bir çalışıp bir çalışmazlık oluşunca, son bir kez de Rıfat KAYMAZ kontrolüne verdik. Gözden kaçan minik bir delik sık sık hava yaptığı için defalarca uğraştırmış meğersem. Rıfat usta motora çare oldu, tespit ettiği mazot emiş hortumunu değiştirmesiyle yola çıkma vaktimiz artık gelmişti.   

 


(Mürefte su ürünleri kooperatifi yat limanı başkan yarımcısı Rıfat KAYMAZ verdiği destek için teşekkürler. )
 
Günlerdir sert rüzgârların estiği hava şansımıza biraz yumuşadı 4 ? 5 bofor poyraz havayı yakalayınca Saat: 17.30 da hemen avara olduk. Ancak liman çıkışına kadar bu kez zor ilerleyebildik, pervaneye sarılmış onca çerçöpü temizlemek için ön yelkeni açıp rahatlatınca tekneyi kolay oldu.
Pek çok dizi aksilik ardı ardına sert poyraz la devamlı kafadan kaba dalgayı tüm gece zaman zaman rüzgâr şiddetini arttırarak yaşadık.  Hiç durmadan ana yelken ve motorla gemi trafiği hemen sancak bordamızda kalarak baştan patlayan kaba dalgalarla dans ettik. Tabi yine sintineye boşalan sular, farş tahtalarına kadar dolmuş ayağımızın altında sızmaya başlamıştı. Bu yüzden tekne kıç bodoslamaya 2 karış altı deniz seviyesiydi. Gece seyrinde tek pille çalışan acil silyon seyir fenerleri bize çok yardım etti. Tabi el gps ve anemometre de.

 
 
Geniş, derin sintineye sahip SANGIRLİ sintine çukuruna düşmüş bir el miçosu pompasını zar zor görüp temizledik. Yolda el pompasıyla tahliye etmek uzun ve sancılıydı kaba denizde, poyraza karşı kafadan çıkışımız ilk 15 deniz milini 6 saatte volta seyri ile yürüyebildik. Günlerdir karadaki yorgunluğumuz uykusuzluğa karışmış, yakıt alımı  için ortalama 67 deniz mili sonra hedef  West İstanbul Marina olsun dedik. Ne de olsa bir dost eliydi.
 
Orfoz Kaptan Yelkenlisi Kaptanı, Mustafa ATABEY’den ödünç aldığımız akü üzerine kıskaç ile tutturularak çalışan acil sintine motoru, bizim tek lüksümüz oldu kalan 36 millik parkurda.

 

(Orfoz Kaptan yelkenlisi kaptanı, Mustafa ATABEY tarafından bize verilen acil seyyar sintine motoru için kendisine teşekkürler -   West İstanbul Marina - Ağustos 2018 )
 
Sabah saat 04:30 da avara olup yola koyulduğumuzda bir gün önce kuzeye çıkarken devamlı kafadan patlayan sular sintinemize gece akmış hem hızımız düşmüş, hem de tekne pupası suya iyice girmişti. Her ne kadar el pompasıyla uzun soluklu manuel pompalasakta elektrikli sintinenin rahatlığı tartışılmaz elbet. 
Mustafa ATABEY’in verdiği seyyar sintine motoru bize büyük rahatlık verdi.

 
 
Beykoz su ürünleri kooperatif başkanı Şükrü CAMBAZ’ ın teknesiyle, tarafından yedeklenen SANGIRLİ teknesi. Kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz
 
İstanbul Boğazı 17 millik güzergâh çıkışı için sabah yumuşak bir hava denk geldi şansımıza. Yoğun gemi trafiği her yönden akıyor boğazda. Kadıköy, Karaköy hattı, Bakırköy, Adalar, Üsküdar hattı, inen ve çıkan gemi hattı, deniz otobüsleri vızır vızır ve malum akıntılar. Akıntı seyri yapmadan vakit kaybetmeden Anadolu kıyıları hattını tercih ettik. İlk saatler 2 ? 2,5 mil iken ilerleyen saatlerde bazen 3 deniz mili süratle çıkış yaptık. 
 
Kız kulesi önü zorlayıcı oldu nerdeyse yerimizde saya saya yol aldık. Üsküdar önlerine doğru ona keza ve birinci boğaz köprüsünü geçesiye kadar nispeten akıntılar fazlaydı, derken ikinci boğaz köprüsünü geçince hızımız arttı 3,5 mil - 4 mil gibiydi. Yolun yarısı dersek boğaz çıkışına 10 mil kala Beykoz önlerine 3 - 4 saatte ulaştık. Ancak tam burada enjektörden mazot sızıntısı oluştu ve çoğalarak artmaya başladı.  
 
Beykoz balıkçı barınağı yanındaki motor iskelesine zar zor sancak aborda olduk ardından motor devri düşüp stop etti. Bir kaç kez marşa basmamızla motor tekrar çalışmadığı gibi akü de nedense zayıflamış  ve volen dönmemeye başlamıştı.
 
Bizi seyreden Beykozlu balıkçılar SANGIRLİ’nin yukarı çıkışını izlerken bir aksilik yaşandığını görüp karaya yöneldiğimizde, içlerinden İsmet İMAY, ardından Beykoz su ürünleri kooperatif başkanı Şükrü CAMBAZ’da yardıma gelerek epey fikir terakkisinde bulundular. Bir takım uğraşlardan sonra akünün de gücünün kalmamasıyla bizi yedeklemeyi teklif ettiler, ta ki barınağın içine aborda olasıya dek Şükrü CAMBAZ bizi teknesiyle çekti.
 
Sancak aborda olduğumuz barınak içi iskeleye hemen bir başka balıkçı teknesi iskele bordamıza hızlıca aborda oldu, kamaralı ahşap teknesinden bize takviye kablolarını hızlıca uzattı lakin pek çok denememize rağmen motoru çalıştıramadık. Gördük ki akü şarj yapmıyor, sonradan marş motorunun tamamen arızalandığını anladık.
 
Bu kez iş daha uzun ve ciddi bir hal aldı. Boş olan bir pontona baştankara bizi bağlayıp daha detaylı incelemeye başladılar. Hatta o gün izinde olan İsmet İMAY önderliğinde lakabı FİLO adlı, sohpeti pek hoş olan bir balıkçı Esat DEMİRKAYA ile kolları sıvadılar ve sanki kendi tekneleriymiş gibi özveriyle elleri yağ pas içinde canla başla ne gerekiyorsa yaptılar.
 
Uzun yıllardır sanki bir birimizi tanıyoruz gibi seferber oldular hep beraberce.  
 

 
Beykoz su ürünleri kooperatifi balıkçı barınağı iskelesi - Ağustos 2018
 

SANGIRLİ güvertesi
 

 
( Beykoz sü ürünleri balıkçı barınağı, İsmet İMAY ve Esat DEMİRKAYA - Kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz - Ağustos 2018)
 

 
( Beykoz sü ürünleri balıkçı barınağı, FİLO lakaplı balıkçı - Esat DEMİRKAYA - Ağustos 2018)
 
Tatlı hoş sohbetleriyle akşama dek uzayan SANGIRLİ güvertesinde çayımızı yudumlayıp değerli zamanlarını bizimle paylaşıp ne gerekiyorsa yapmak için her biri seferber oldu.
 
Filo lakaplı Esat DEMİRKAYA ve İsmet İMAY bir ustanın yapabileceği el becerileriyle ve yardımlarıyla şaşırttılar bizi.
 
Şükrü CAMBAZ, İsmet İMAY, Kenan ŞENGÖÇER, Muammer BAYRAKTAR,  Necdet GÜLTEN ve Esat DEMİRKAYA   
 
Beklediğimizden çok daha fazla misafirperliklerini gösteren samimiyetleriyle yardımlarını esirgemeyen gönlü güzel balıkçılarımızı ve Beykoz su ürünleri kooperatifi barınağını SANGIRLİ teknesi adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.
 
SAĞ OLSUNLAR, VAR OLSUNLAR.

Fotoğraf: Ömür Atila © Copyright

Ömür ATİLA ( denizci & mimar ) araştırmacı yazar

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

TAYK Kış Kupası-I Lodos engeline takıldı

27 Kasım 2010

DenizBank-TAYK Trofesi Kış Kupası yarışlarının ilki sert hava yüzünden iptal edildi

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

StatCounter