Marinalar Dövizden Vazgeçer Mi?
16 Eylül 2018, 12:42 0

Marinalar Dövizden Vazgeçer Mi?

Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama ve hizmet sözleşmelerinde bedeller döviz cinsinden veya dövize endeksli olmayacak

"Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar", Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

Söz konusu karara göre, Türkiye'de yerleşik kişilerin, ilgili Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilecek.

Kararda, bu hükümlerin Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütüleceği belirtildi.

Ancak geçtiğimiz günlerde Marinaların hemen hepsi, marina hizmet ve tekne bağlama ücretlerine hatırı sayılır bir zam yaparak özellikle amatör denizcileri canından bezdirmişti.

Amatör denizcilerin şikayetleri arasında tekne bağlama ücreti dışında, baş sırada yer alan şikayetlerden biri de Enerji Kurumu EPDK'nin izni olmadan teknelere satılan fahiş fiyattaki elektrik ücretleri ile su parası oldu.

Amatör denizcilerin teknelerine getirdikleri tamircilerden de ayak bastı parası alan marinalar hizmet ve tekne bağlama ücretlerini genellikle dolar ve euro gibi dözviz cinsinden belirliyor.

şimdi amatör denizciler soruyor Cumhurbaşkanlığının  bu Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar marinalara da da uygulanacak mı? Marinalar buna göre yeniden fiyat ayarlaması yapacak mı?

Alıntı: Deniz Ticaret Gazetesi

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Kısmet'e veda

15 Haziran 2015

Sadun Boro ustadımızın anısına..

Nisan Ayı Yarış Takvimi

02 Nisan 2018

Nisan Ayı Yarış Takvimi

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

BANNER

Babalar Günü Hediyen Şimdiden Hazır!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter