Donanma Yarışında Finiş Gölcük
20 Eylül 2018, 16:40 0

Donanma Yarışında Finiş Gölcük

Donanma Komutanlığı ile İstanbul Yelken Kulübü işbirliğinde düzenlenen ve İYK 2018 Yat Trofesi'ne puan veren Donanma Kupası 22-23 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.

Startı İYK önünden verilecek yarışta finişler Gölcük’te alınacak. Donanma Komutanlığı’na çıkış söz konusu değil, finişlerin ardından filo İstanbul’a geri dönecek.

58 yıldan bu yana düzenlenen ve İYK’nın geleneksel yat yarışlarından biri olan Donanma Kupası, bu hafta sonu yapılacak. Ancak yelkenciler Donanma Komutanlığı’na bu yıl da sadece uzaktan selam vermekle yetinecek.

Başlangıcından bu yana Gölcük Donanma Komutanlığı’nda bir resepsiyonla ağırlanan, ardından geceyi Donanma’da geçiren ekipler, sabah Gölcük’ten verilen startla dönüş rotasına yelken basıyordu.

Bu ritüel, Donanma Komutanlığı’nın Balyoz, Beykoz ve benzeri soruşturmaların hedefinde kalmasıyla birlikte bozuldu. Son birkaç yıldır yelkenciler Donanma’nın yarışında Donanma Komutanlığı’na çıkamadı. Dolayısıyla Fenerbahçe’den başlayan yarışta ekipler Donanma Komutanlığı önüne atılan şamandırayı dönerek geri geldiler.


YARIŞ GÖKCÜK’TE BİTECEK

Özellikle gece Karamürsel Körfezi’nde yelken seyrinin oldukça zor şartlarda gerçekleştiğini dikkate alan İYK, bu yıl rotada değişiklik yaptı.

22 Eylül Cumartesi sabahı start 10 dakika uyarısıyla saat 10.00’da İYK önünden verilecek.IRC0-1-2-3-4 ve Gezgin sınıflarından oluşan filo, Fenerbahçe Sığlık Çakarı’nı (Digavsing) ardından Yıldız Kayalıkları’nı (Açık Vortonoslar) iskelede bırakacak.

Yaklaşık 41 deniz mili mesafeli rota, Gölcük Donanma Komutanlığı Sahil Gazinosu önündeki Küçük Liman Kulesi açığında kurulacak hatta tamamlanacak.

Finişlerini yapan tekneler makine seyri ile Körfez’in sancak (kuzey) yakasını kullanarak dönüş yolculuğuna başlayacak. Orhangazi Köprüsü altından geçişte Liman Başkanlığı Seyir Talimatı uygulanacak.

Kayıtların 21 Eylül Cuma günü saat 13.00’a kadar kabul edileceği Donanma Kupası’nda finiş hattı zaman sınırının dolmasıyla birlikte 23 Eylül Pazar günü saat 09.00’da kapatılacak.


İLK FİNİŞ VE BCT KUPASI VERİLECEK

Ödül töreni daha sonra ilan edilecek bir tarihte İstanbul Yelken Kulübü’nde düzenlenecek.

Donanma Kupası’nda gruplarında dereceye giren ilk üç tekne dışında, 41 deniz mili mesafeli rotayı ilk tamamlayan tekneye FTF (İlk Finiş), IRC sınıflarında en iyi düzeltilmiş zamanı yapan tekneye de BCT kupası verilecek.Alıntı: TurkSail
 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Kahramanmaraş'ta kano ve yelken rüzgarı

10 Ağustos 2015

Minderde yetiştirdiği şampiyonlarla ''güreşin beşiği'' olarak nitelendirilen Kahramanmaraş, bu başarısını su sporlarında da yakalamayı hedefliyor.

Türk Sporcular Yelken Dünya Kupası'nda Şampiyon oldu

06 Mayıs 2017

Fransa'daki Yelken Dünya Kupası'nda Türk sporcular şampiyon olurken bir sporcumuz da turnuvada 4. oldu

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Filtre.com.tr Endüstriyel Madde ve Malzeme İmalatı, Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri Kartuş Filtre -Karbon Filtre - Torba Filtre üreticisi.

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

StatCounter