Çanakkale Zaferi Kupası’na Hazırlık
13 Mart 2019, 13:50 0

Çanakkale Zaferi Kupası’na Hazırlık

İstanbul Yelken Kulübü tarafından Deniz Harp Okulu işbirliğinde düzenlenen Çanakkale Zaferi 104. Yıl Kupası yat yarışı iki etap halinde 16-17 Mart tarihlerinde yapılacak.

İlk etabın tamamlanmasından sonra filo geceyi Tuzla'daki Deniz Harp Okulu’nda geçirecek. Ertesi gün dönüş rotasında ikinci etap koşulacak.

Bugüne kadar İstanbul’da yat yarışları sezonu Fenerbahçe-Tuzla DHO rotasında koşulan Çanakkale Zaferi Kupası ile başlıyordu. 2019’da TAYK ilk yarışı Ertan Balin Kupası’nı erkene alıp 2 Mart tarihine çekince, İYK 2019 Yat Trofesi’ne puan veren Çanakkale Zaferi Kupası, yat sınıfında yılın ikinci etkinliği oldu.   

Çanakkale Şehitleri’nin anılacağı bu anlamlı yarış gidiş-dönüş iki etap halinde 16-17 Mart tarihlerinde yapılacak.

Yarışa katılmak isteyen ekiplerin kayıt işlemlerini IRC sertifikaları, ekip lisansları ve reklam taşıma belgeleri dahil olmak üzere 15 Mart Cuma günü saat 15.00’a kadar tamamlamaları gerekiyor.


IYK’NIN UYGULAYACAĞI BANT ARALIKLARI

IRC0 uygulamasına 2019 yılında da devam eden İYK, bant aralıklarına göre filoyu şu değerlere göre gruplayacak:

 

 IRC0  (Beyaz)  TCC 1.125 ve üzeri
 IRC1  (Sarı)  TCC 1.124 ile 1.042 arası
     (Mumm 30 / Farr 30 tipi tekneler TCC'sine bakılmaksızın bu grupta yer alacak)
 IRC2  (Yeşil)  TCC 1.041 ile 1.020 arası
 IRC3  (Lacivert)   TCC 1.019 ile 0.980 arası
 IRC4  (Turuncu)  TCC 0.979 ve altı 
 GEZGİN   (Bordo)  İYK Yarış Talimatı Madde 19.2'ye göreHAZIRLIK İŞARETİ 10 DAKİKA

Çanakkale Zaferi 104. Yıl Kupası’nda ilk start düdüğü 16 Mart Cumartesi günü 10 dakika uyarısıyla (10-5-1) saat 10.00’da IRC4 ve Gezgin sınıfları için çalacak. IRC0-1-2 ve 3’ler ise saat 10.10’da rotalarına yelken basacak.

Yarış İlanı’na göre VHF Kanal 73’ten OCS (Fodepar) uyarısı yapılmayacak. Hattı erken terk eden tekneler kendilerini teşhis ederek startlarını tekrarlamak zorunda kalacak.

İYK Navigasyon Binası önünden genel güney yönüne verilecek startın ardından IRC0-1-2 ve 3’ler yaklaşık 23 deniz mili mesafeli şu rotayı izleyecek:

Start - Fenerbahçe Sığlık Çakarı (Digavsing) iskelede - Büyükada Sığlık Çakarı sancakta - Burgazada sancakta - Heybeliada iskelede - Balıkçı Adası iskelede - Tuzla Hayırsız Ada iskelede - Finiş.
 
IRC4 ve Gezgin sınıfları da yaklaşık 17 deniz mili mesafeli 1. Etap’ta “Start - Fenerbahçe Sığlık Çakarı (Digavsing) iskelede - Tuzla Hayırsız Ada iskelede - Finiş” rotasını kullanacak.  


ALTERNATİF ROTA

Hava koşulları elvermediği takirde Yarış Komitesi Alternatif Rota uygulaması yapabilecek. Bu durumda tüm sınıflar yaklaşık 17 deniz mili mesafeli “Start - Fenerbahçe Sığlık Çakarı (Digavsing) iskelede - Tuzla Hayırsız Ada iskelede - Finiş” rotasında yarışacak.

1. Etap için yarış süresi tüm rotalar ve tüm sınıflar için saat 19.00’da dolacak.FİLO GECE TUZLA DHO’DA KONAKLAYACAK

Rotalarını, Deniz Harp Okulu Yavuz Direği önünde tamamlayacak tekneler, geceyi Deniz Harp Okulu limanında geçirecek.

Önceki yıllarda olduğu gibi DHO Misafirhanesi’nden yararlanma olanağı yok. Ama isteyenler teknelerinde kalabilecek, ihtiyaçlarını ise Subay Gazinosu ve kantininden ücreti karşılığı giderebilecek.

İstanbul’a dönmek isteyenler saat 20.00’da hareket edecek otobüsleri kullanabilecekler. Ekip üyelerini İstanbul Yelken Kulübü’ne bırakacak olan servis araçları, 17 Mart Pazar günü sabah  saat 07.30 da Tuzla DHO yönüne hareket edecek.


DÖNÜŞ ETABININ ROTASI

Çanakkale Zaferi Kupası’nda ikinci etabın startı 17 Mart Pazar günü Yavuz Direği önünden yine 10 dakika uyarısıyla ve aynı sıralama ile saat 10.30’da ve 10.40’ta verilecek.      

IRC0-1-2 ve 3’ler yaklaşık 19 deniz mili mesafeli “Start - Tuzla Hayırsız Ada sancakta - Balıkçı Adası sancakta - Büyükada sancakta - Heybeliada iskelede - Öreke Taşı ve batısına atılacak şişme şamandıra sancakta - Finiş” rotasını izleyecek.

IRC4 ve Gezgin sınıfları da startın ardından Tuzla Hayırsız Ada ile Öreke Taşı ve batısına atılacak şişme şamandırayı sancakta bırakıp yaklaşık 17 deniz mili mesafeli rotalarını İYK önünde tamamlayacak.

Alternatif Rota uygulandığı takdirde tüm sınıflar IRC4 ve Gezgin sınıfları için ilan edilen 17 deniz millik rotayı kullanacak.

Yarış atma uygulanmayacak Çanakkale Zaferi Kupası’nda ikinci etapta da zaman sınırı her türlü rotada tüm sınıflar için saat 19.00’da sona erecek.


Alıntı: TurkSail

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Şubat Ayı Yarış Takvimi

01 Şubat 2019

TYF Şubat 2019 SABİT SALMA FAALİYET PROGRAMI

Antalya'da yepyeni bir liman doğuyor

05 Ekim 2012

Antalya Limanı'nda kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalar liman dışına çıkarılacak. Bölgede 67 futbol sahası büyüklüğünde, 564 bin metrekarelik yeni bir liman yaratılıyor.

İstinye ve Tarabya'da Tekne Park açılıyor

20 Eylül 2012

Boğaz'daki deniz taşıtlarının düzensizliğine çözüm üretmek amacıyla İstinye ve Tarabya'da Tekne Park açılıyor.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter