Denizde Bir Devekuşu
26 Nisan 2019, 12:58 0

Denizde Bir Devekuşu

''O'' sizin gibi içimizden biri.

Kendi elleriyle, bütçesi ölçeğinde inşa ettiği teknesiyle yol alıp yeni yerler, yeni tatlar, içindeki denizlerin özlemini yaşamak isteyen ve yeni amatör denizcilerin oluşumuna katkı sağlamaya çabalayan amatör bir denizci...

Gözlerini her kapatışında denizde bir teknede olduğu hayali ile yıllar birbirini kovalamış, nihayet emekli olmuştur. Artık gölünün sesini dinleyip kolları sıvar ve yıllarca bu bekleyişin maceranın başlangıcı olacak somut bir adım atar. Aslında tüm amatör denizcilere haykırmak için de heyecanlıdır. Tekne sahibi olabilmek illa ki pahalı, büyük, konforlu, geniş, o herkesin ağzında bilindik seri üretimli, markalı, jan, janlı, artistik özellikleri olmadan da bu işin yapılabileceğini mütevazıce göstermektir isteği. Öte yandan geçmişte yaşadığı bir trafik kazında sol bacağını tam kullanamaması da engel olmamıştır ona, bedensel bir rahatsızlığı olduğu halde zincirlerini kırmış ve hayalini kararlılıkla ortaya çıkartmıştır.   Son yıllarda sosyal medya’yı takip eden yeni amatör deniciler ise bu cesaretinden epeyce de feyiz almışlar aynı yolu izlemek için can atmaktadırlar.

 

www.ismailoruc.org

 

Evet, günümüz de ekonomik yaşam bir pranga vurmuş ayak bileğine insanın, sakın korkmayın, sakın cesaretinizi kaybetmeyin, yine de umut var elbet.

Tüm olumsuzluklara rağmen bu unsurlar göz önüne alındığında olması gereken teknenin yapısı ve formu ortaya özgürce zaten çıkıyor. Tabii ki, Yelken teknesi.

 

Yelkenliniz varsa yakıtınızı sakın dert etmeyin, rüzgâr varsa yakıtınız her daim var demektir.

Motor da, yelken olursa 1-0 önde başladınız denize de. Bir de tekne yi barındıracak bir yer varsa değmeyin keyfinize. Gerisi tefaruattır.

 

Sadece karar vereceğiniz konforunuzu geri planda tutmayı becerebilirseniz ki bu o kadar da zor değil göreceksiniz zaten işin sırrı minimalist olabilmeniz ile başlıyor

 

 

İsmail ORUÇ Kendi söylemiyle amatör denizcilere şöyle sesleniyor ve diyor ki...

 

(Amatör denizciliğimizin gelişmesi milyon dolarlık tekneler ile değil, hemen herkesin kendince yaparak veya kısıtlı bütçeleri ile satın alarak edineceği küçük ekonomik minimal tekneler ve onların denizlerimizde geziyor olmasıyla gerçekleştirilecektir.

 

Hayat boyu karadan denize bakarak yaşamanın devekuşu gibi kafanı kuma gömerek yaşamaktan farklı bir şey olmadığını anladığım için yelkenlimin adını Devekuşu koydum.

 

Küçük bir tekne ile nelerin yapılabileceğini anlattığım bu kitapta amacım; bozkır kökenli bir toplum olmamıza rağmen bin yılı aşkın bir süredir dört yanı denizlerle çevrili bu coğrafyada yaşayan bizlerin nasıl yapıldığı ve onun Tekirdağ dan,  İzmir’e yolculuk hikâyesinin yanı sıra Amatör denizciliğimizin sorunları ve bunlarla ilgili çözüm önerilerimi bulacaksınız. Keyifle okumanızı diliyorum. İsmail ORUÇ)

 

TEMİN ADRESLERİ :

https://www.google.com.tr/shopping/product/4088582198217715822?q=ismailoruc+denizde+bir+deveku%C5%9Fu&oq=ismailoruc+denizde+bir+deveku%C5%9Fu&aqs=chrome..69i57j69i64.15248j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8&prds=hsec:online&sa=X&ved=0ahUKEwjZ48zZiJDfAhUGjywKHe2LCPsQviQIqwE#

 

 

Bir sonraki yazı dizimde görüşmek üzere sağlıcakla kalın...

Ömür ATİLA ( denizci & mimar) araştırmacı yazar.

 

Fotoğraf: İsmail ORUÇ © Copyright

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Türkiye Yat Şampiyonası bu yıl Mustafa V. Koç anısına düzenlenecek

12 Haziran 2016

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından ilki geçen yaz düzenlenen Türkiye Yat Şampiyonası, 2016'da Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı merhum Mustafa V. Koç anısına düzenlenecek.

Bozcaada

05 Eylül 2004

Kalydnai .. Leukophrys ... Tenedos .... Bozcaada

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Filtre.com.tr Endüstriyel Madde ve Malzeme İmalatı, Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri Kartuş Filtre -Karbon Filtre - Torba Filtre üreticisi.

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

StatCounter