Türdef'ten Eğitim Gemisine Destek
28 Nisan 2019, 16:08 0

Türdef'ten Eğitim Gemisine Destek

Denizcilik Meslek Liselerinde eğitim gemisinin olması şart.

   İstanbul vilayetinde altı adet Denizcilik Meslek Lisesi mevcuttur. Bunlardan beş tanesi Devlet Okulu olup birisi özel sektöre aittir ve doğal olarak aynı müfredatı işleyip eğitim vermektedirler. Bilindiği gibi denizcilik eğitimi özel bir takım araç ve gereç gerektiren, özel laboratuar ve simülatörlere ihtiyaç gösteren bir eğitim dalıdır ve en mühim ihtiyacı da bir mektep gemisine sahip olmasıdır. Bahse konu bu okullar içerisinde sadece bizim okulumuz olan, Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bir eğitim gemisine sahiptir. Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne ait eski Sağlık 6 motoru okulumuza hibe edilmiş ve 'BARBAROS HAYRETTİN PAŞA 8' adıyla Eğitim Gemisi olarak tescillenerek, talebelerimizin eğitimi için kullanılmaktadır. Eğitim Gemimiz; 14 m boyunda ve 386 Beygir gücünde 2 tane makinesi olan, 12 kişilik kapasiteye sahip bir gemidir. Lise seviyesinde, derslerin uygulamalı kısımlarını, direk öğrencilerle beraber, boğazda seyir yaparak uygulama yapan tek okuldur. Teorikle pratiği pekiştirerek kalıcı öğrenmeyi sağlamaktayız.

Ancak çalıştırılabilmesi için gerekli tahsisat yeterince temin edilemediği için sıkıntı çekilmekte ve bunun neticesi olarak da yeterli akaryakıt temin edilemediğinden sefer sayıları kısıtlanmaktadır. Talebelerin pratik yapmaları dümen tutmaları, şamandıra ve diğer denizcilik alametlerini yerlerinde görüp anlamaları istenilen derecede sağlanamamaktaydı. Konuyu dile getirdiğim TÜRDEF’te Sayın Kaptan Engin Yücel’in tavassutu ile İLKFEN Grup Başkanı Baş Mühendis sayın İlker Meşe beyin sayesinde okul gemimize iki ton akaryakıt yardımı yapıldı. Yapılan bu yardıma teşekkür babında işyerine, Okulumuz öğretmenlerinden Denizcilik Alan Şefi Neşat Küçük Hocamız ile ziyaretine gittiğimiz CYE Petrol Ticaret Anonim Şirketi CEO’ su sayın A. Deniz Eraydın beyin sıcak ve samimi hüsnükabulü ile karşılandık.

Kendisine teşekkürlerimizi arz ettik. Kendileri eğitimin önemini ve memleketimizin yetişmiş kalifiye elemana olan ihtiyacının bilincinde olarak, eğitime olan desteğini fazlasıyla göstermiştir. Sayın A. Deniz Bey ‘’Mademki böyle bir sıkıntınız var, bu bir memleket ve eğitim işidir, bizimde bu çorbada tuzumuz bulunmalı ve evladı vatanın eğitimine katkımız olmalı’’ diyerek gemimizin senelik yakıt ve makine yağı ihtiyacına sponsor olmayı kabul ettiler. Kendisine okulumuz, talebelerimiz ve camiamız adına teşekkürlerimizi arz ettik. Sayın A. Deniz Bey ayrıca, şirketinin ihrakiye tankerlerinde, talebelerimizin tanker eğitimi alabilmesi için staj yapabileceklerini beyan ederek öğrencilerimizin eğitimine katkıda bulunacağını söylemiştir. Şirketin ilgili personeli ile tanıştırarak, kendisinin yurt dışında olabileceğini ve her ihtiyacımızın karşılanması için gerekenin yapılması hususunda personeline gerekli talimatı vererek büyük bir alicenaplık örneği göstermiştir.

Saygıdeğer CEO A. Deniz Eraydın beye ve nezdinde tüm CYE  çalışanlarına yarının kaptan, mühendis, broker vb. camia elemanı olacak gençlere yaptıkları yardımlardan ötürü sonsuz minnet ve saygılarımızı sunar, bütün armatörlerimizin de kararınca okulumuz gibi eğitim yuvalarından himmetlerini esirgememelerini istirham ederim.

Ayrıca benim gibi yaş icabı artık denize çıkartılmayan Kaptan, Mühendis gibi meslektaşlarımın da bu tip eğitim yuvalarına gelerek meslekleri ile ilgili seminerler vererek, tecrübe ve bilgilerini aktararak, bu evlatlara faydalı olmalarını istirham ederim.        

Kaptan  H.Tuncay ALPMAN

Toki başkanının konuşması

17 Ocak 2011

Sporun siyasete alet edilmesinin ibretlik örneği

Yelken Kulüp Yenileniyor

23 Kasım 2014

Muğla'nın Bodrum ilçe Belediyesi Bodrumspor Yelken Şubesi Akustik Turizm ile 3 yıllık sponsorluk anlaşması imzaladı.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter