Filoyu Büyük Yarış’a Donanma Komutanı Uğurladı
04 Temmuz 2019, 22:24 0

Filoyu Büyük Yarış’a Donanma Komutanı Uğurladı

Deniz Kuvvetleri Kupası'nda start yarın saat 13.00'da Çengelköy'den verilecek.

Bu nedenle Fenerbahçe D/G İstasyon Komutanlığı’nda yapılan ve teknik ayrıntıların paylaşıldığı brifingin ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ev sahipliğindeki kokteylde Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu ekiplere “Rüzgarınız Kolayına Olsun” diyerek hayırlı seyirler diledi.

  

“Aşağı Yarış”, “Güney Yarışı” ya da “Büyük Yarış” gibi farklı isimlerle de anılan Deniz Kuvvetleri Kupası, 49 yıldan bu yana düzenlenen geleneksel bir etkinlik.

Bu yıl İstanbul-Bozcaada ve Bozcaada-Sığacık rotalı iki etap halinde gerçekleşecek yarışa IRC ve Destek sınıflarında 45 tekne kayıt verdi. 2018’de 39 teknenin katıldığı Deniz Kuvvetleri Kupası’nda son 10 yıl içinde en yüksek katılım 70 tekne ile 2009 yılında gözlendi.

     - Büyük Yarış, Gençlik Aşısı istiyor >>

Filoda en kalabalık gruplar 14 tekne ile IRC0 ve 11 tekne ile IRC2. DHO IRC0’da iki, IRC2’de de bir olmak üzere yarışa 3 teknesi ile katılacak.   İlk etabı 165, ikinci etabı 130 deniz mili olmak üzere toplamda yaklaşık 295 deniz milik rotası ile Türkiye’de yapılan en uzun menzilli yat yarışının dümenci toplantısı dün akşam Fenerbahçe D/G İstasyon Komutanlığı’nda yapıldı.

Yarış Kurulu Başkanı Can Giray, uygulanacak kurallar, güvenlik ekipmanları ve Çanakkale Boğazı geçişindeki şartlı seyir (gemi trafik hattının iskele tarafına geçilmemesi) hakkında katılımcıları bilgilendirdi.HAVA KAÇAĞINA DİKKAT!

Dümenci Toplantısı’nda daha sonra NTV Meteoroloji Editörü Gökhan Abur, katılımcılara hava koşulları hakkında bilgi verdi.

Deniz suyunun gerekenden daha sıcak olması yüzünden havanın “kararsızlık” gösterdiğini belirten Abur, 5-9 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek Deniz Kuvvetleri Kupası’nda poyraz yönlü rüzgar beklendiğini, rüzgar gücünün start sırasında İstanbul Boğazı’nda 18-20 knot civarında olacağını söyledi.

Yelkencilere Gelibolu rotasında “sahile fazla yaklaşmayın” uyarısında bulunan Abur’a göre Marmara genelinde hava şartlarında farklılık beklenmiyor. Ancak akşama doğru Trakya’daki olası sağanak yağmur geçişinin serinleteceği hava Tekirdağ açıklarında “kaçağa” yol açabilecek. Bu nedenle anılan bölgede dikkatli olunmasında yarar var.

Gece yarısından sonra hava aydınlanana kadar Çanakkale Boğazı’nda rüzgar hızında bir düşüş beklendiğini de ifade eden Abur, Sığacık’tan sonra Sahil Güvenlik-DEYH-IRC Şampiyonası’nın yapılacağı 10-13 Temmuz’da da Ege’de bir soğuk hava koridorunun oluşabileceğine dikkat çekti.

Bu sistem, ekiplerin özellikle Fourni Kanalı geçişinde dikkatli ve tedbirli olmalarını gerektiriyor.DONANMA KOMUTANI UĞURLADI

Brifingin ardından S/G İstasyon Komutanlığı terasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ev sahipliğinde düzenlenen kokteyle geçildi.

TAYK Genel Müdürü Cahit Üren’in yaptığı ve başta Deniz Kuvvetleri Komutanlığı olmak üzere tüm paydaşlarına teşekkür ettiği açış konuşmasının ardından kürsüye gelen Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu, Deniz Kuvvetleri Kupası ile yelkencilerle birlikte olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi ve “Pruvanız neta, rüzgarınız kolayına olsun” diyerek konuklarını Marmara ve Ege’ye uğurladı.


YARIŞ "CANLI" İZLENEBİLECEK

 

Teknelere yerleştirilen “Tekne Takip Cihazları” ve Arvento tarafından geliştirilen yazılımla Deniz Kuvvetleri Kupası’nı cep telefonları ile tablet ve bilgisayarlardan izlemek mümkün olacak.

Cep telefonları için marketten “Arvento Race” uygulamasını indirmek ve kurmak gerekiyor. Bilgisayarlarda ise TAYK’ın internet sitesindeki “Online Yarış Takip” kutucuğuna tıklanması veya tarayıcının adres satırına https://web.arvento.com/map.aspx yazılması yeterli.

Her iki uygulama da yarış süresince genele açık olacak ve şifre gerektirmeyecek.


     - ‘Aşağı Yarış’ için geri sayım! >>


Alıntı: TurkSail

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Filtre.com.tr Endüstriyel Madde ve Malzeme İmalatı, Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri Kartuş Filtre -Karbon Filtre - Torba Filtre üreticisi.

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

StatCounter