Bürokratik Engeller ve Pendik Balıkçı Barınağı
07 Ağustos 2019, 17:40 0

Bürokratik Engeller ve Pendik Balıkçı Barınağı

Türkiye'nin üç tarafı birbirinden farklı denizleri ile çevrili güzel kıyıları tüm Dünya'nın gözbebeği olan bir konumdadır. Dört farklı denize ev sahipliği yapan karasularında amatör ve profesyonel denizcilerine sunduğu güzellikler yanında, irili ufaklı teknelerin yatların bağlama, kışlama, barındırma konusunda halen büyük ölçüde tam çözüme ulaşmamış fazlaca oluşan ihtiyaç ve beklenti içindedirler.

Son yıllarda gerekli adımların bir nebze atılmaya başlanmasıyla marina, liman, barınak gibi projelerinin yavaşta olsa ayağa kalktığını görüyoruz. Fakat çok ağır işleyen genellikle zor aşılan gereksiz bürokratik zaman alıcı kurumlar arası zorlu izinler, süreçler olduğunu da görmekteyiz.  Hâlbuki tek bir idareye sadece deniz ile ilgili tüm konuları içine alacak bir denizcilik bakanlığının veya idarenin kurulması olabilecek en kolay ve kestirme yol olup, bu yeni sistemin denizcilik sektöründe yoğrulmuş yönetim ve yöneticileriyle gerekli bilirkişilileriyle düzenin böylece inşa edilmesi artık kaçınılmazdır. Bu organı da oluşturmak bu kadar zor değil tabi ki.

 

Amatör denizciler, balıkçılar barınma adına aşmak için boşa zaman akıp giden çabalar ile halen somutlaşmasını bekliyor. Deniz, denizcilik adına kurumlar arası mücadeleler olan hızla devam ediyor. Her bölgemizde tek yetkili idare işin ehli olan insanların bulunduğu tek kurumun olduğu bir çatı da her yasa, her proje, her detay, her karar alınsa her şey daha güzel olacaktır denizlerimiz adına.

 

ÇÜNKÜ Su Hepimiz İçin Hayattır.

ÇÜNKÜ Denizlerimiz Geleceğimizdir.

 

Tüm Amatör ve profesyonel denizciler, yelkenci, çımacı, kaptan, eğitmen, sualtı - su üstü sporları, federasyonlar, balıkçı, dalgıç, işletmeci, turizmci herkesi ilgilendiren tüm deniz ile ilgili mevzuatlar, kanunlar, yönetmelikler, tip projeler,  faaliyetler, deniz yapıları, deniz inşaatları tek elden, tek muhatap kurum ile tek bir idareye bağlanmalı ve bu idarenin yetkin yöneticileri ile tüm konular çözümlenmesi artık gerekmektedir.

 

Tüm denizcilerimizin sorunlarının seslerinin gerçekten dinlendiği, kulak arkası edilmeden gereğinin yapılacağı önlerindeki anlamsız  tümseklerin kaldırıldığı düzen içinde yürüyebilecek bir sistem acilen getirilmesi ve böyle bir değişim ile denizlerimizin de, denizcilerimizin de rahat bir nefes alması sağlanmalıdır.

 

Gönlü, geçimi, hayatı, geleceği deniz olan herkesin uzun yıllardır hayalini kurmakta ve hayata geçmesi için artık somut adımların atılmasını tüm deniz camiası zaten beklemektedir.

 

Türkiye’de denize ve denizciliğe olan ilginin artırılması açısından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın başlattığı ‘’ 1 Milyon Amatör Denizci  ‘’  projesiyle sayıları her geçen gün artan amatör denizci sayısıyla  talepler de bir o kadar artmakta..

 

Peki, bu denizcilerin barınma ihtiyaçları ne olacak...!

Gelin hemen size bir örnek ile devam edelim;

 

(19.01.2018) tarihli İstanbul Anadolu yakası Pendik ilçesinde ikinci kere yeniden yapılmış ama birçok engele takılmış güzel bir liman projesi var. Yapılması an meselesi, tabi bürokratik engelleri aşarsa. Yeni Mendirek enine 150 mt idi. Liman Başkanlığı, Tersane ve Kıyı Müdürlüğü, Pendik  ido giriş - çıkış çaparız olabileceği için eni azaltılıp 60 metreye düşürüldü. Uzun olan kol alan 500 metre olması planlandı.)

 

Mart 2007 yılında Pendik’te özel marina inşaatı balıkçı barınağı ile içine alan birlikte mevcut bütün bir projeydi ama ne olduysa Pendik Su Ürünleri Kooperatifi balıkçı barınağı es geçilip yapılmadı, üvey evlat gibi kaderlerine terk edilip bölgenin balıkçıları sahipsiz kaldılar. Üstelik Pendik Belediyesi tarafından protokolü onaylanmış, 2007 ? 2009 yılları arası yapılan projenin somut varlığı olmasına rağmen.

 

Pendik Su Ürünleri Kooperatif Başkan İsmail GENÇ ve başkan yardımcısı Fatih ARICI tüm gücüyle yıllardır bu konuda verdiği mücadeleyi şöyle dile getiriyorlar;

 

‘‘ Pendik’te özel Marina yapılınca belediye tarafından özellikle belediye zabıtası, deniz polisi, sahil güvenlik belli aralıklarla gelip 2009 yılında bizleri buradan açıkça atmak uzaklaştırmak istediler. 2009 yılında marina inşaatı bittiğinde ise Pendik Su Ürünleri Kooperatifi’nin bulunduğu yerindeki tüm bağlı tekneleri belediye gönderebilseydi ki amacı bu noktayı doldurup beton bir çekek yeri yapmak olacaktı. ’’ 

 

‘‘Pendik Belediyesi, bizlere su ürünleri kooperatifi için yeni bir yer önermişti, bizi Pendik burnu içinden çıkartıp dalga ve rüzgârı çok alan batı sahiline Yunus Emre nikâh salonu karşısı barınak yapılması belediyece uygun görülüp fizibilitesi yapılmış olan bu yerin bize batı yakasını gösterdiler.

 

Fakat biz  kooperatif başkan ve yardımcısı olarak, tüm güçlü rüzgârlara açık olduğunu çok deniz yapacağı için teknelerin epey risk altında kalacağını belirtip şiddetle karşı çıkmıştık ki, Allah’tan bir mucize oldu büyük bir fırtına saatte 100 kilometrelik gücü ile sahilleri döverek bize gösterdikleri bölgede, deniz de büyük dalgalar oluşup sahilden içeriye doğru deniz taştı ve sahil deniz altında kaldı’’

 

‘‘Bu kez Pendik belediyesi nereyi istediğimizi sordu, tabiî ki doğu yakası burun içi bizim için en uygun nokta dedik ama belediye gösterdiğimiz bölgeye herhangi bir fizibilite raporları ve uygunluğu için bir harcama yapamayacağını belirterek, biz Pendik Su ürünleri Kooperatifi olarak ilk önce Ulaştırma Bakanlığı'na başvurduk. Barınaklar ile ilgili çalışma yaptıkları için bölge müdürlüğü ekip yolladılar, fizibilite çalışması yapıp onayı verdiler sağ olsunlar.

Arkasından Çevre Bakanlığı genel müdürlüğüne kentsel planlama genel müdürlüğüne proje gönderildi imara çıkması için.

Son olarak Milli Emlak, İstanbul’dan Ankara’ya gönderildi.’’

 

‘‘Aslında bu proje de belirtilen kurum görüşleri 30 gün içinde kesin neticelendirip imar çıkıp inşaat başlangıcı yapılacaktır ibaresi de var. Fakat Eylül 2018 itibariyle halen anlamsızca bekliyoruz.’’

 

( Bugün teknesi olan veya tekne almak isteyen  çoğu insanımız ilk tercih hayali ile özel marinalara teknesini bağlamak istese de her bütçe’ye uygun olmayan dolar ve avro’ya endeksi boy x en : m2 engeli ile karşılaşıyor. Yüksek ücretli bağlama sorunu olduğundan bu manada balıkçı barınakları kurtarıcı oluyor.)

 

Son bir yıl içinde fazlaca tartışılan yeni konu 1 milyon denizci projesi. Bu oluşum zengin, fakir dengesizlikleri de gerisinde getiriyor. Zengin işi olan marina’ya, gariban işi olan barınaklara mı?

Peki, 1 milyon tekne nereye sığar ?

Hangi barınağa, hangi limana bağlayacak bu kadar denizci teknelerini, yatlarını?

Nerde konuşlandıracak, yaz - kış dört mevsim geçirecek. Yoksa bilmediğimiz projeler var son sürat geliyor mu?  

Peki, içinde imkânlar olabilecek mi?

Güvenlik olacak mı?

Marangozu, boyacısı, elektrikçisi, armacısı, uygun hesaplı yaptırabilecek mi denizcilerimiz?

Hatta bu yeni yapılacak liman ve barınaklarda bir RAMPA olacak mı ? Römorklu deniz aracını indirip, bindirmek isteyenler için.

Veya pek çok barınakta görmeye alıştığımız,  kapısı kırık veya olmayan tuvalet ve duş olacak mı ?

 

Her keseye uygun bütçe ile hizmet alabileceği  5 metre ve üzeri boylar için  fahiş olmayan fiyatlandırma ile  Türk Lirası ödenerek güzel hizmet alınarak limanlara, barınaklara, su ürünlerine hepimizin çokça ihtiyacı var.

 

Marinalara yetişmek, maddi gücümüz ile her sene yetiştirebilmek kırk takla atıp tekneyi bir yıl daha marina da tutmanın mutluluğunu yaşamak artık şu koşullarda güç.  Peki ya balıkçı barınaklarımız evet ya işte bunlar aslında bizim değerlerimiz. Maalesef denizlerimiz de denizcilik adına, denizciler adına, yeni gelen nesil adına kalıcı çözümler sualtı ve su üstü için elimizden geleni tam olarak yapabiliyormuşuz sizce.  Bakıyoruz bazen bazı barınak girişlerinde kırmızı, yeşil sektörel fenerler çalışmıyor veya aylarca sönük değiştirmeye kimse gelmiyor.  Veya bir batığın direği suya yakın üzerinde bir kardinal uyarıcı şamandırası yok üzerinden geçen bir deniz taşıtı gövdeyi yırtıp su alıyor maddi, manevi hasar. Ne kadar basit veya traji komik bir vaziyet’te perişanlığımıza tanıklık eden elbette yine denizde olanlar değil mi !?!

 

Peki SONUÇ: Denizcilerimiz ve denizler yine sahipsiz.

 

Alışageldiğimiz Balıkçı Barınakları limanları, aslında idare ve alınan hizmet olarak para döngüsü zayıf olduğu için genellikle bakımsız tuvalet - duş ve elektrik olmayan,  hatta teknelerin pis su tankını çektirmek için de uygun noktası bulunmayan, kimi zaman bağlayacak anele sayısı az veya yerinde eksik olan olan, belli bir kalite ve sistemi yakalayamamış kendi halinde bir yer edası olduğunu görüyoruz. Hâlbuki biz denizcilerin rahatlıkla daha çok yanaşabileceğimiz iskelelere, bağlanacağımız güvenli barınaklara, limanlara daima ihtiyacımız var.

 

Fotoğraf: Ömür ATİLA - Pendik Su Ürünleri Kooperatifi

Fotoğraf: Ömür ATİLA - Pendik Su Ürünleri Kooperatifi

 

İstanbul Pendik Su Ürünleri Kooperatif Başkanı İsmail GENÇ ve başkan yardımcısı Fatih ARICI artık kooperatif üyelerine ve özel tekne sahiplerine yıllardır verdikleri mücadelenin karşılığında uygun koşullarda güvenli bir balıkçı barınağı olabilmesi için, yaşadıkları anlamsız olumsuzluklara karşı bugünlerde bir umutları var.

 

Yapılacak Pendik Balıkçı Barınağı inşaatı için verilen tüm mücadeleler sonucunda, T.C. Çevre Bakanlığı 2020 yılı bütçesine girmesini hedefledikleri yönünde güzel bir haber geldi.

 

Bu sevindirici  girişimle umarız küçük bütçeli tekne sahiplerini de unutmazlar ve özellikle römork’lu tekneler için uygun bir denize iniş RAMPA’ sı Pendik Barınak inşaatına da kazandırılır. Böylelikle küçük yelkenleri, botları römork üzerinden denize indirip çektikleri amatörlerin kullanımına münhasır denizcilerimize bir katkı olduğuna hep birlikte tanıklık edebiliriz.

 

 

Bir sonraki yazı dizimde görüşmek üzere sağlıcakla kalın...

Ömür ATİLA ( denizci & mimar) araştırmacı yazar.

 

Ömür ATİLA © Copyright

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Bozcaada

05 Eylül 2004

Kalydnai .. Leukophrys ... Tenedos .... Bozcaada

The Bodrum Cup Bu Yıl İstanbul'dan Başlayacak

11 Ekim 2018

30 yıldan bu yana Bodrum sularında yapılan The Bodrum Cup'ta bu yıl bir ilk yaşanacak. Gulet ve tırhandiller İstanbul Boğazı'ndaki gösterisinden sonra Ege'ye açılacak. Four Seasons Hotel sponsorluğunda 13-22 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek The Bodrum Cup İstanbul Challenge'in ardından geleneksel etkinlik 23-27 Ekim'de American Hospital desteğinde Güney Ege'de yapılacak.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter