Donanma’nın Kapıları Yelkencilere Yine Açılmadı
17 Eylül 2019, 21:01 0

Donanma’nın Kapıları Yelkencilere Yine Açılmadı

İstanbul Yelken Kulübü ile Donanma Komutanlığı işbirliğinde 59 yıldan bu yana yapılan Donanma Kupası Yat Yarışı'nda Gölcük kapıları bu yıl yelkencilere açılır diye umuyorduk, olmadı.

Bu yüzden 22 Eylül Pazar günü yapılacak geleneksel yarışın adında “Donanma” olmasına rağmen Gölcük Donanma Komutanlığı rotadan çıkartıldı.

Donanma Kupası veya eskilerin deyimi ile “Gölcük Yarışı” aslında bir yarış olmaktan öte denizdeki yaşamı paylaşan bahriyelilerle yelkencileri kaynaştıran bir sosyal etkinlikti. 59 yıl önce bu amaçla oluşturulmuştu.

Yarış filosu, bir gün önceden Gölcük Donanma Komutanlığı’na intikal eder, gece denizcilerle birlikte olur, orada birlikte hoşça vakit geçirir ve ertesi günün sabahında rıhtımlardan avara ederek İstanbul rotasına yelken basarlardı.

Kimi zaman Deniz Harp Okulu konaklaması devreye girer, sosyal birliktelik katmerlenir, yarış Gölcük’e gidiş ve İstanbul'a dönüş olarak iki etap halinde düzenlenirdi.

Gölcük Denizaltı Filo Komutanlığı rıhtımı (2014)


ZAMAN DEĞİŞTİ, KOŞULLAR DEĞİŞTİ...

Sonra, zaman değişti, devir değişti, bağlı olarak alışkanlıklar ve anlayışlar değişti. Donanma Komutanlığı’nın kapısı ansızın yelkencilere kapandı. “Normalleşme” denilen süreçte şartlar değişir sandık, olmadı. Buna rağmen İstanbul Yelken Kulübü, Gölcük rotasından “sapmama” gayretini sürdürdü.

İstanbul’dan yola çıkan ekipler Gölcük’e gittiler, Donanma Komutanlığı önüne atılan şamandırayı dönerken “karadaki kadim dostlarına bir selam verip” pruvalarına İstanbul’u aldılar.

Gölcük start (2010)


GÖLCÜK ROTADAN ÇIKARTILDI

82 deniz miline dayanan hem uzun, hem de zahmetli bir rotaydı. Gecenin karanlığında körfezdeki yoğun gemi ve iki yaka arasında çalışan arabalı vapur trafiği arasından geçmek kolay değildi. Hele Körfez’in üzerinden geçen Osmangazi Köprüsü’nün denizdeki ayakları yarışçıların “korkulu rüyası” olmuştu...

Bu yıl şartlar değişecek ve “eskiye dönüş” gerçekleşecek sanıyorduk. Zira bahriyelilerin de buna istekli olduğu yolunda işaretler alıyorduk. Ama olmadı... Yüksek rakımlı tepelerde neler konuşulduğu bilinmez, Donanma Komutanlığı’nın kapıları “açılmamakta” direniyordu.

İstanbul Yelken Kulübü yönetimi bunun üzerine Gölcük’ü rotadan çıkardı ve bu yıl Donanma Kupası’nı, Tuzla Deniz Harp Okulu önündeki şamandıranın dönüleceği Adaları çevreleyen yaklaşık 41 deniz mili mesafeli coğrafi parkurda yapmaya karar verdi.

Gölcük start (2010)


YENİ ROTADA “MESAFEYE” SADIK KALINDI

İYK 2019 Yat Trofesi’ne puan veren 59. Yıl Donanma Kupası Yat Yarışı, “yeni” rotasında 22 Eylül Pazar günü gerçekleştirilecek. Kayıtlar ise 21 Eylül Cumartesi günü saat 12.00’a kadar kabul edilecek.

IRC ve Gezgin sınıflarına açık olan yarışta start 10 dakika uyarısıyla saat 09.00’da İstanbul Yelken Kulübü’nde “karadan” verilecek.

Gölcük mesafesine eş, yaklaşık 41 deniz mili olarak planlanan yeni rotaya göre filo startın ardından Fenerbahçe Sığlık Çakarı’nı (Digavsing) ve Kınalıada’yı iskelede, Heybeliada’yı sancakta, Büyükada, Balıkçı Adası ve Tuzla Hayırsızada’yı iskelede bırakıp DHO önüne atılacak şamandıraya yönelecek.

DHO şamandırasını iskelede, Tuzla Hayırsızada’yı sancakta, Büyükada Sığlık Çakarı’nı iskelede, Vortonoslar ve Digavsing’i sancakta geçecek tekneler İYK önünde rotalarını tamamlayacaklar.

Hava koşulları uygun olmadığı takdirde, DHO önündeki şamandıra dönüş saatleri finiş zamanı olarak değerlendirilecek ve ekipler bu değişiklik hakkında VHF kanal 73’ten bilgilendirilecek.

Yarışa tanınan süre 22 Eylül Pazar günü saat 23.59’da dolacak.


FTF VE BCT ÖDÜLÜ VAR

Bu arada yaklaşık 41 deniz mili mesafeli rotayı IRC ve Gezgin sınıflarında ilk bitiren yata grup derecelendirmesi dışında FTF özel ödülü verilecek. Ayrıca IRC sınıflarında “En İyi Düzeltilmiş Zaman”ı yapan yat özel BCT kupasını almaya hak kazanacak.

Ödül töreninin yeri ve zamanı daha sonra duyurulacak.Alıntı: TurkSail

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

2018 Dragon Sonbahar Serisi Sona Erdi

30 Kasım 2018

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından Milta Bodrum Marina işbirliğinde düzenlenen Dragon Sonbahar Serisi, 24-25 Kasım tarihlerinde Bodrum'da 4. ve son ayak yarışları ile tamamlandı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter