Cengiz Arslanoğlu kaleminden; DÜNYA DENİZLERİNDE SEYAHAT AMAÇLI TÜRKLER..
17 Kasım 2019, 00:46 0

Cengiz Arslanoğlu kaleminden; DÜNYA DENİZLERİNDE SEYAHAT AMAÇLI TÜRKLER..

Şu an Dünya turunda olan Atlantik ve Pasifik'i geçmiş olan üç tekne var..


Nejat-Melike çifti,Hasan -Zehra Kandiba çifti ve yolda paycı olarak yani ortaklaşa yolculuk için bazan üç bazan dört kişi "crewler" alan S.Ekmekçioğlu...
Atlantiği geçip Amerika'ya yerleşmeyi düşünen ve Dünya seyahatini sonraki senelere bırakan Batur Kürüz..
Atlantiği geçmek için Kanarya Adalarına doğru yolda olan Erkan Kaya ve bir de duyduğum Dünya turu için yeni yola çıkmış Fatih Aksu ...
Başka amaçlarla çeşitli yerlerde teknelerinde yaşayan iki üç Türk daha var...
Bir de Atlantik'te yarışlarda olan az sayıda Türkler...
Birbirleriyle karşılaştıkları zaman fazla beraber olamayan Türkler..kimisi Türk bayraklı kimisi yabancı bayraklı,Türk bayrağı bile koymayanlar var..Türk oldukları için en azından Türk pasaportu taşıdıkları için "Türkler" statüsüne koyuyoruz.
Ayrıca Amerika'da,Kanada'da yaşayıp da tekneleri ile Karayip veya diğer adalarda seyahat yapan teknelerinde sezon geçiren Türkler var.
Yeni Dünya turundan dönen Elif-Mustafa Yurtbulmuş ve Nadire Berker-Selim Yalçın çiftini de unutmayalım...
Yaklaşık iki senedir denizlerdeyim.Yukarda saydıklarımdan bazıları ile karşılaştım,beraber olma şansı yakaladık ama sıcak olmadı,neden olmadı ben de anlayamadım.
Mesela S.Ekmekçioğlu..Linton bay marinaya gelene kadar hep "abi bekle abi bekle kanalı beraber geçelim Pasifik'i beraber geçelim"..olur buyur gel...Katamaranı ile geldi..Ama yanında crewler var..bir iki gün beraber olduk..bi ara benim demiri alacaz,yardım için ordaki Gulet'te çalışan Ahmet kaptanla tekneme geldiler.Uğraştık demiri alamadık.Sonra Ekmekçioğlu birden bota indi,konuşma yok bir şey yok..Neta ettikten sonra ben de indim..Marinaya döndük...
Çok tuhafıma gitmişti,tekneme çıkıyorsun...hemen öne demire doğru gidiyorsun sonra alamayınca bota iniyorsun...hiç mi merak etmedin?..bu tekne manuel,bu tekne direğini Atlantik'te bırakmış,bu adam sıfır bilgi ile yola çıktı,buralara kadar gelmiş tek başına..hiç mi bir sorgu sualin  yoktu?...öcü görmüş gibi kaçar gibi atlıyorsun tekneden?..neden?..
Kafam karıştı..ya bu adam Dünya turunda katamaranıyla ben de bu ceviz kabuğu ile..daha önce hiç tanışmıyoruz,benimle bir işi olamaz..
Velhasıl Amerikalıya ait Gulette Ahmet Kaptan,Hakan Humalı ve katamarancı arkadaşımız muhabbete daldık..Bu konuyu masaya yatırdık..Sonu hiç de güzel bitmedi..(Yırtık Yelken)..
Martinik'te karşılaştığım diğer denizcimiz de bi ayrı alem..O da nesin kimsin tek başına vs. hiçbir şey sormadan mikrofonu bi aldı eline anlatıyor da anlatıyor..(Yırtık Yelken)
Diğer karşılaştıklarımla da öyle sıkı fıkı bir işim olmadı,günlerce aynı yerde kaldığımız halde "merhaba"dan başka..
Bir tuhaflık vardı ama ne?
Gülçin-İsmail Tezdiker çiftini,Rengin-Tahsin çiftini,Ahmet Tornacı ve Hakan Humalı  kardeşlerimi çok ayrı tutuyorum..Güzel beraberliklerimiz oldu..
Yabancı demir komşularım Kanada'lı Robert,Alman Jan,İsrail'li Yam,Fransız Mike ve diğerleri ayrı ayrı iz bıraktılar ben de...
Bir de biri var ki tek geçtiğim ben de derin izler bırakan Atlantik,Pasifik ve Hint Okyanusunu tek başına geçerek Dünyayı en hızlı dolaşan ilk Türk olan Haldun hoca..Cerrah Dr.Haldun Karagöz.
Mindelo'da (Cabo Verde) tesadüfen karşılaştığım..Projemi dinleyince şaşırdı,"kalk teknene bakacam" dedi.Kalktık gittik,inceledi,görüş bildirdi.."Kocakarı usülü" rüzgar dümenini öğretti..Pupa'yı sevdi,çok güzel köpek dedi..Bana neler vermedi ki..sanki ben de olmadığını biliyordu da bot şişirme pompası,haritalar indirilmiş bilgisayar,kutularla yiyecekler,mazot bidonları vs..Üçgün beraberdik,her akşam teknesinde rakılama yaptık,o köfte yaptı,okyanus balığı pişirdi ben de domates haşlanmış yumurta zeytinyağ limon salata yaptım,elma doğradım üzerine limon sıktım..çay bardaklarıyla "şerefe"...bi ara "yaw sen hiçbir şey bilmeden buralara kadar gelmişsin Atlantiği de geçeceksin,başaracaksın ama sana kusura bakma deli dicem" dedi.."instagrama koyacam deli diye yazacam" deyince güldüm:
-koy hocam yaz hocam..ama sen de bizim pirimizsin.Sen bir insanın göğsünü testere ile kesiyorsun insan kalbini eline alıyorsun,bu akıllı işi mi?..
Gülüştük,güldük çay bardaklarımızla samimi candan  Dünyanın bir ucunda rakıyla "şerefe"yaptık.Kaynattık,derinliklere indik,üç gün içinde kırk senelik olduk...Kalktık gittik pazar yerini gösterdi bana..Aynı gün o uçağa gitti ben de Atlantiğe meçhule..
Haldun hocam sen benden daha delisin....
Geçen mail çekti,uğrayacağım yerleri önerdi..
Pasifik kıyısından sevgi selamlarımla...

Fotoğraf yelkenci.org arşivi
Yazı alıntı.

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Yelken yarışları tam gaz

15 Kasım 2014

Trilye Yat Limanı'nda Eker'in sponsorluğu ve Bursa Yelken Kulübü'nün organizasyonu ile Mudanya ilçesinde yelken yarışları yapıldı.

''KANLICA BOĞAZİÇİ'NDE BİR KÖY''

08 Haziran 2017

F. Selim Ramazanoğlu'nun İlk Kitabı ''Kanlıca Boğaziçi'nde Bir Köy'' Yakında Kitapçılarda

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter