Denizci / Yelkenci Onlara Denir
20 Mart 2020, 14:40 2 Yorum 0

Denizci / Yelkenci Onlara Denir

Günümüzde yelkenli tekne kullananlar '' Biz Yelkenciyiz '' deyip kendini ayırıyorlar.

 

Günümüzde yelkenli tekne kullananlar '' Biz Yelkenciyiz '' deyip kendini ayırıyorlar. Fotoğrafta gördüğünüz sübye armalı kanca baş. Armaya dikkat edin. Günümüzde '' Biz Yelkenciyiz '' diyenlerin büyük bölümü armanın ne olduğunu bile bilmiyorlar. Bu yazıyı okuyanların, bilmeyenlerin bir kısmı bana bozulacaklar. Fotoğrafa iyi bakın. Civadra, ana yelken bumbası ... Dikkatli bakın. BU GÖRDÜĞÜNÜZ SÜBYE ARMALI KANCA BAŞ'IN MAKİNESİ YOK. İŞTE BUNU KULLANANLAR GERÇEK DENİZCİLER. MAALESEF BUGÜN HAYATTA DEĞİLLER. 

 

 

Biz Yelkenciyiz diyenler; Kaç taneniz böyle büyük tonajlı makinesiz yelkenli kullandınız? İçinizden bazıları opti, 4.74 vs. kullandı. Tabi ki etrefınızda motorlu şişme botla dolaşan refakatçınız vardı. ONUN İÇİN BU FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN. BEN DAHİL HERKES BU YELKENLİYİ KULLANANLARIN YANINDA HİKAYEYİZ.

 

Ya branda parampetlere ne diyorsunuz????!!!

 

Fotoğraf Kaptan Refik Akdoğan arşivi

 

Yazı: B. Hulusi Gürbüz

 1. halitkavuk
  halitkavuk
  17 Nisan 2020, 17:46
  Hakikaten hayran olmamak elde değil .Onlar denizci olmak zorundaydılar nedeni başka bir seçenekleri (motor,navigasyon gibi) yoktu. Usta çırak ilişkisi ile en iyisini bilmek öğrenmek ve yapmak zorundaydılar. bizler bugün bunları yapma ve yaşama şansımız ne yazık ki yok. O muhteşem denizcilerin anılarının önünde saygıyla eğiliyorum. Bizlere yol gösterici ışık oldukları için .Paylaşım için teşekkürler Halit kavuk Antalya
 2. ziya Süzen
  ziya Süzen
  22 Mart 2020, 13:58
  Yelkenli tekne kullanmayı çok isterim daha önce çok defa motor yat kullandım lakin yelkenli tekne kullanmanın zevki çok farklı olsa gerek...

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

MISIR UNLU MEZGİT FİLETOSU

19 Ocak 2010

Kızartmak İçin Un Yumurta Riviera zeytinyağı

2019 Tuzla Boat Show - Viaport Marina

21 Şubat 2019

2019 yılının yeni tasarımlı Dünyaca ünlü milyonluk dev yatlarının Duesseldorf fuarı sonrası, ilk kez Türkiye'de İstanbul ''Tuzla Boat Show Via Port Marina''da sergilenmeye başlandı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter