'' DARGEB ''  1 Yaşında
19 Mayıs 2020, 19:57 0

'' DARGEB '' 1 Yaşında

DARGEB-Denizci Öğrenciler 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı ve DARGEB'in 1. Yaşını Kutladılar.

 

19 Mayıs 1919... Son Osmanlı Padişahı Vahdettin, İngilizlerin Samsun’da olup bitenlerden dolayı hissettikleri huzursuzluğu çözmek adına Mustafa Kemal Paşa’yı yanına çağırmasıyla başladı 19 Mayıs... Daha kendisine gelen çağrıyı duyduğu andan itibaren bu görevin işgal altındaki Anadolu’nun zaferine bir işaret olarak algılayan Mustafa Kemal Paşa, yanına 18 kişilik heyet alarak, Samsun’a doğru yola çıkar.

 

Tarih, 16 Mayıs 1919’dur ve vapurun adı da Bandırma’dır. 17 Mayıs 1919 Cumartesi günü Bandırma Vapuru saat 21.40 sıralarında İnebolu’ya varır. 18 Mayıs 1919 Pazartesi günü beklenen yolcuğun sonuna gelinir.

 

Yolcular Kalyon Burnu denilen yerden sandallar ile Merkez iskelesine çıkarlar. Takvim yaprakları 19 Mayıs 1919’u göstermektedir, Atatürk’ün Samsun’a çıkışı Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biri olacak,  kurtuluşun başlangıcı olarak tarihe altın harflerle yazılacaktı...

 

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Milli Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 gününün önemini 19 Mayıs’ı Türk Gençliği’ne armağan ederek haykırırlar...

 

 O günden bugüne tam 101 yıl olmuştur ve hala bugün Ata’sının sözleri kulağından gitmez Türk gencinin “Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. ‘’

 

Bu sözü kendilerine İlham edinen genç denizci öğrenciler ATA’larının izinden yürümek üzere 19 Mayıs’ı kendilerine rehber edindiler. Bizlerde denize gönülden bağlı genç nesiller olarak 19 Mayıs 2019 tarihinde fikir olarak doğuşumuzu gerçekleştirdik. Logomuzda yer alan Bandırma vapuru Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün izinden giden denizci öğrenciler için bir semboldür. İkinci 100 yılda denizciliği daha ileriye taşımak için verdiğimiz mücadelede Bandırma vapuru her zaman birliğimize öncü olacaktır.

 

Logomuzun etrafında yer alan halat birlikte yer alan tüm denizci öğrencileri ayrım gözetmeksizin birbirine bağlayan bir bağdır. Bu bağ birliğin kopmadan var olacağını ve bu bağ sayesinde DARGEB’in amacına ulaşacağını simgeler. Nice 19 Mayıs’lara ulaşmak için üreten, çabalayan, çalışan, azimli gençler olarak ülke denizciliğine katkı sunarak çabalamaya yorulmadan devam edeceğiz.

 

19 Mayıs, emanetine sahip çıkan Türk gencinin gururu, gençliğine güvenen Ata’nın doğduğu gündür. Gençlik gelecek demektir.

 

Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisidir. Türk genci şanlı tarihinin, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir.

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Binlerce Sporcu İstanbul Boğazı'nda Yüzmek İçin Mücadele Etti

19 Haziran 2018

Bu yıl 30'uncusu düzenlenecek Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'nın elemeleri Türkiye'nin 5 farklı bölgesinde gerçekleştirilen etkinliklerle sona erdi. Sırada ise büyük yarış var. Tüm Türkiye'den 2041 sporcunun katıldığı elemelerin başarılı isimleri, 22 Temmuz günü Asya'dan Avrupa'ya yüzerek geçen en hızlı isim olmak için yarışacak.

İstanbul’da Son Düdük Sonbahar Kupası-3 İçin Çalacak

12 Aralık 2018

İstanbul'da 2018 yat yarışları sezonu 15 Aralık Cumartesi günü yapılacak TAYK-MDK Sonbahar Kupası-3 ile kapanacak.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk CNR Yacht Festival Heyecanı 13-18 Ekim'de Marinturk'te!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

TurkSail - Türkiye'nin en kapsamlı yelken haberleri.

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter