Cengiz Arslanoğlu'nun Odo Boro İle İlgili Düşünceleri
25 Mayıs 2020, 21:38 0

Cengiz Arslanoğlu'nun Odo Boro İle İlgili Düşünceleri

1965-1968 yıllarında Dünya'yı yelkenli ile dolaşan ilk Türk Sadun Boro'nun eşi Alman asıllı Oda Boro 85 yaşında hayata veda etti..Bu müthiş seyahati beraber tamamlamışlardı.Tamamen manuel tekne ile bu seyahati tamamlamak her babayiğidin işi değil.Oda Boro'nun soğukkanlılığına cesaretine Sadun babaya göstermiş olduğu büyük desteğe tek kelime ile şapka çıkarılır..Geceleri vardiya nöbette dümen tutması,yelkenleri dikmesi,zevkli yemekler yapması,o manuel "Kısmet"i yaşanacak bir ev haline getirmesi,ilkel ıssız adalara korkusuzca çıkıp yerlilerle haşırneşir olması vs. takdire şayandır.Seyahatin son bölümüne doğru rahatsızlanıyor,Türkiye'ye geliyor,ameliyat oluyor,iyileşince tekrar tekneye dönüyor..O zamanlar böyle seyahatlerde Dünya'da kadın sayısı parmakla sayılırdı,dolayısıyla Oda Boro Türk denizcilik tarihine altın harflerle geçmiş cesur kadın denizcidir.22 Ağustos 1965'te Bostancı'dan sessizce çıktıkları seyahatin dönüşü muhteşem olmuştu..Çok tanışmak isterdim ama kısmet olmadı..


Oda teyzemiz Sadun babamıza kavuştu nurlar içinde yatsın,ruhu şad olsun...


Sadun baba ve Oda Boro'yu tanımak,arkadaş olmak başka anlamak başka.."anlamak" diyorum çünkü onları derinden anlamak için tamamıyla manuel bir tekne ile Dünya denizlerine açılmak gerekir,işte o zaman anlarsın hissedersin Sadun babayı Oda teyzeyi.
Ben en ince kılcal damarlarıma kadar hissettim,daha iyi tanıdım..Zaten seyahatimin konseptinin adını "Sadun Boro 50'ci yıl anısına Aynı Rota" koymuştum.Her uğradıkları yerlere çıktığımda elimde "Pupa Yelken" onlarla beraberdim..Yerlilere kitaptan oraya ait bölümü gösterip bir şeyler anlatmaya çalıştım..Onları tekrar yaşattım ve ilerki zamanlarda da aynen devam edecek.


Ben Türk yelken denizci alemini ikiye ayırıyorum:
1. Sadun babacılar
2. Rahmi amcacılar


Türkiye'de denizcilik yelkencilik Sadun baba sistemine uygun gitseydi şu an Dünya denizlerinde bir elin parmakları kadar değil yüzlerce Türk denizci olurdu.Karşılaştığım yabancılar Türk olduğumu öğrenince inanın ilk sözleri şaşkınlıkla "aaaa" oluyor.
Maalesef sistemde "Rahmi amcacılar" daha ağır basıyor.Basın medyanın bu yönde haberleri,marinaların ve tekne malzeme fiyatlarının bu işin çok pahalı olduğu tezini ortaya çıkarıyor dolayısıyla binlerce heveslinin kursağında kalıyor herşey.
Benim burda vurgulamak istediğim Türk yelkencilerin Dünya denizlerine açılmalarının önünü açmak en azından beynen hazır hale getirilmeleridir.


Ama maalesef "Rahmi amcacıların" çok bilmişlikleri,ön plana çıkmak için hırsları,denizlerde tekneye göre arkadaş seçmeleri,sadece kendi dediklerinin doğru olduğunu kanıtlamak için biraz karbonatlı sözleri denizlerde çoğalmamızı engelliyor.Hiç bir tanesinin de bu yönde çalışmalarını yani çoğalmamız için aktivitelerini yardımlaşmasını görmedim,duymadım...Sadece birbirleri ile öne çıkma yarışındalar..


Şunu da vurgulayım; teknesi ile arkadaş veya ailesi ile gezenlere,profesyonel yani yelken okulu,charter vs ticari olarak bu işi yapanlara tek bir sözüm yok,başım üstüneler..


Türkiye'de ilk önce marinalardan başlamak lazım,halka uygun hale getirmek lazım.Marina'da kaldığın ücreti ödediğin halde çamaşır makinasının bir dönmesi 7 euro olursa (Ayvalık Setur) napsın tekne deniz heveslileri...Pendik Marintürk marinadaki Volvo Penta servisinde sorduğum 22 euro olan yağ filtresini Panama'da 4.5 dolara aldım.


Ey üstat denizciler,çok bilmişler,deniz aleminin çıtkırıldım poseidonları egolarınızı bırakın artık,Dünya denizlerinde Türk bayraklı teknelerin çoğalması için insanları korkutmadan ürkütmeden sevdirme yollarını arayın...Oda teyzemizin o manuel teknede korkusuzca yaşantısını baz alın,çalışmalar yapın.Yapamazsanız teknenizde sessizce oturun aleminize bakın,gölge etmeyin..
"Sadun babacılar" sizlere çok işler düşüyor,birlik olun sesinizi duyurmaya bakın,aktiviteler düzenleyin,Sadun babacılar -Rahmi amcacılar savaşını başlatın...


Yazık şu üç tarafı hatta Van gölüyle dört tarafı denizlerle çevrili toprak gemi memleketime...Dünya denizlerinde şu an 9 tekneyiz,utanılacak bir rakam!!!...Çok bilmişler sizlerin eseri bu!!!...
Haram helali geçince aklın ve muhakemenin gözü kör olurmuş...

 


Oda teyze sizin için Atlantik'in ortasında direkli,bumbalı,cenovalı yelkenlerle birlikte bir çelenk bıraktım.Sadun babaya bol selamlar,ruhun şad olsun...


Ufkun az ötesinden sevgi ve selamlarımla...

 

Yazı ve Fotoğraflar Halkla İlişkiler Müdürümüz  Sn. Bihter Durukan'ın facebook'undan alınmıştır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası sahiplerini buldu

08 Haziran 2017

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından Çeşme'de düzenlenen T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası'nda heyacan kupaların sahiplerini bulmasıyla sona erdi.

Bakanlık ticari teknelerin Yunan Adalarına gidişini yasakladı

26 Eylül 2017

Yunan adalarına sefer yapan Türk bayraklı ticari yatların liman çıkışları, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca yasaklanmasının ardından Muğla'nın Bodrum ilçesinde Yunanistan adalarına giden Türk bayraklı tur tekneleri, gemiler ve yatlara limandan çıkış izni verilmedi.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter