Sürü Kabiliyetli Otonom Deniz Araçları Geliştiriyor
09 Temmuz 2020, 18:02 0

Sürü Kabiliyetli Otonom Deniz Araçları Geliştiriyor

İnsansız hava araçları (İHA) ile birlikte gelişimlerini kara ve deniz sistemleriyle sürdürmeye devam eden robotik sistemler, sürü kabiliyetlerine hazırlanıyor.

 

Gelişmiş yapay zekâ ile beraber insansız sistemler giderek dijitalleşen modern muharebe alanında sürü halinde tam otonom görev icra edecekler. Güney Kore merkezli bir savunma şirketi olan Hanwha Systems, Donanmanın sürü insansız deniz araçları için bir yönetim sistemi geliştirmek üzere 19 milyar won (5,6 milyon ABD Doları) bedelle hükümet tarafından yönetilen bir projeye katıldığını belirtti.

 

Hanwha Systems yaptığı bir açıklamada, Güney Kore silah araştırma kuruluşu Savunma Geliştirme Ajansı tarafından 2024 yılına kadar sürü insansız deniz araçları (USV) teknolojisi ve yönetim sistemi geliştirmek için yürütülen bir projeye katıldığını söyledi.

 

Söz konusu bu geliştirme çalışmaları tamamlandığında ise yapay zekâ tabanlı insansız deniz araçları, devriye gezmek ve düşman unsurlarıyla mücadele etmek için Güney Kore kıyı bölgelerine konuşlandırılacak. Sürü kabiliyeti kazandırılmış olan bu sistemler kablosuz ağlar ile birbirine bağlanacak, gelen gemileri ve ya denizaltıları imha etmek için yerleştirilmiş mayınları da arayıp tespit ve teşhis edebilecekler. Ülkenin dört bir yanındaki 4G, 5G ve nesnelerin interneti (IoT) ağlarını kullanan çeşitli Güney Koreli şirketler ve kuruluşlar, insansız deniz araçları da dahil olmak üzere insansız araçların otonom gemi teknolojilerinde küresel lider olması için zemin hazırlıyor.

 

Hanwha Systems joins South Korea's cluster USV control project ...

Alıntı: DENİZ TİCARET GAZETESİ

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Sadun Boro'yı kaybettik.

05 Haziran 2015

TEKNESİYLE dünya turu yapan ilk Türk

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter