BAU'dan Denizcilik ve Global Strateji Merkezi
22 Temmuz 2020, 22:33 0

BAU'dan Denizcilik ve Global Strateji Merkezi

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) tarafından direktörlüğünü emekli Tümamiral Cihat Yaycı'nın üstlendiği 'BAU Denizcilik ve Global Strateji Merkezi' kuruldu. BAU Global'in Washington DC, Berlin, Kıbrıs, Batum gibi geniş ağıdaki sistemine dahil olan merkez; denizcilik sektöründeki problemlerin çözümüne yönelik çalışmalar yapacak.

 

Açılış törenine merkezin direktörlüğünü üstlenecek olan; Libya ile imzalanan ‘Deniz Yetki Alanları Sınırlandırılması Mutabakatı’nın alt yapısını hazırlayan emekli Tümamiral Cihat Yaycı, eski Denizcilik Bakanı Burhan Kara, BAU Global Başkanı Enver Yücel, BAU Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz ve pandemi nedeniyle kısıtlı sayıda misafir katıldı.

 

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde çalışmalarına başlayacak olan merkez, Ege Adaları, uluslararası deniz hukuku, strateji, kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge (MEB) ilanı gibi pek çok konu başlığında bildiriler yayınlayıp, seminerler düzenlemeyi ve uluslararası bir düşünce kuruluşu olmayı hedefliyor. Merkezde Prof. Dr. Ebru Canan Sokullu ve eski Denizcilik Bakanı Burhan Kara gibi isimlerin yanı sıra akamisyenler de görev alacak.

 

Denizlerin en büyük zenginlik kaynağı olduğunu belirten Cihat Yaycı, “Bu merkez, dünyada eksiliği duyulan bir alanda çalışma yapmayı hayal ettiğimiz bir merkezdi. Amacımız uluslararası politika, uluslararası ilişkiler gündemine dair Türkiye merkezli milli tezler ortaya koymak ve bu tezleri dünyaya tanıtmak olacak. En büyük zenginlik kaynağımız denizlerimiz. Denizlerimizin, ulusal ve uluslararası alanda sahip olduğu değerleri korumak ve gençlerimize bunu aşılamak en büyük amacımız olacaktır.” dedi.

 

“Denizcilik ve Küresel Stratejiler Okulu Kuracağız.”

Merkez çalışmalarının yanı sıra Denizcilik ve Küresel Stratejiler Okulu’nu da açacaklarının bilgisini veren Yaycı, “Bu okul ile hem sektöre hem de öğrencilere eğitimler verip, sertifika programları düzenleyerek denizcilik alanındaki bilgi ve eğitim açığını kapatamayı hedefliyoruz.” dedi.

 

Üniversitelerin sadece öğrencisine bilgi aktaran bir görevi olmadığını söyleyen BAU Global Başkanı Enver Yücel ise, “Üniversitelerin hem ulusal hem de uluslararası arenada toplumun sorunlarına çözüm üretecek bir görevi vardır. Biz de bu vizyon ile yola çıkarak merkezimizi kurduk. Bu merkezin uluslararası arenada denizcilik alanındaki her türlü hak ve hukuku aydınlatacak önemli bir merkez olacağına inanıyorum. BAU Global çatısı altında İngiltere, Amerika gibi birçok yer ile iletişimde kalarak denizciliğin aktif bir merkezi olacağız.” dedi.

 

BAU Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz ise “Üniversite olarak yürüttüğümüz tüm faaliyetlerde bilimsel çalışmalar üretmenin yanı sıra toplumal farkındalığı sağlamak, dokunulmayan konulara dokunmak; bu anlayış ile gençlermizi yetiştirmek her zaman amacımız olmuştur. Gençlerimiz, sadece bulundukları konumu değil, dünya sorunlarını anlayan ve bu sorunlara çözüm üreten gençler olmalılar. Bu merkez ile doğru, güvenilir kaynaklar üretmek, topluma faydalı araştırmalar sunmak ve gençlerimizi de çalışmalarımıza katarak imece usulü ile toplumsal sorunlarımıza çözüm bulacağımıza inanıyoruz.” dedi.

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Sevgili Ömer Faruk Ertem'e Şifa Diliyoruz

27 Ağustos 2019

Portalımız ve Deniz Ticaret Gazetesi yazarlarından Sevgili Ömer Faruk Ertem'e geçirdiği ameliyattan dolayı şifa diliyoruz.

Nisan Ayı Yarış Takvimi

31 Mart 2019

TYF mart ayı hareketsiz salma yarış programı

TYF Kış Kupası Çeşme'de başladı

30 Ocak 2017

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından düzenlenen ''Kış Kupası'', Çeşme'de yapılan renkli bir törenle başladı.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter