10 Yıllık Esaretin Ardından Gelen Gülümseme...
12 Ağustos 2020, 23:05 0

10 Yıllık Esaretin Ardından Gelen Gülümseme...

''Little Grey'' ve ''Little White'' adlı iki beyaz balina on yılın ardından ilk kez açık suya dönmeye hazırlanırken gülümsedi. Geçen yıl bir Çin akvaryumundan kurtarılan balinalar İzlanda'daki Klettsvik Körfezi'ndeki yeni evlerine ulaştı.

 

10 YILIN ARDINDAN İLK DEFA DENİZDELER

 

Kara, hava ve deniz yoluyla 30 saatlik bir yolculuğun ardından, Çin Şangay eyaletindeki bir akvaryumda yıllardır esaret altında bulunan iki geç beyaz balina İzlanda'daki Klettsvik Körfezi'ndeki yeni evlerine ulaştı On yıldan fazla bir süredir ilk kez denize dönen balinaların mutluluğu objektiflere de yansıdı.

 

AFP’nin haberinde 13 yaşlarındaki Little White ve Little Grey isimli dişi balinaların yeni evleri olacak 32 bin metrekarelik daha büyük bir koruma alanına geçirilinceye kadar bu kısıtlı bölgede birkaç hafta daha kalacağını belirtildi.

 

Sea Life Trust adlı kuruluşun korunmasına alınan 4 metre uzunluğundaki ve 900 kilo ağırlığındaki balinanlar 3 yaşından beri birlikta yaşıyor ve denizin daha soğuk sıcaklıklarına hazırlanıyor. Kuruluş tarafından yapılan açıklamada, tutsak balinaların doğal hayata alışmalarının hemen gerçekleşemeyeceği ifade edilerek, “Daha geniş bir koruma alanına bırakılmadan önce dış dünyadaki tüm faktörlere ve yeni doğal ortamlarına ayak uydurabilmeleri için bu iki balinanın kısa bir zamana ihtiyaç duyacak” denildi.

 

DOĞAL YAŞAMA GEÇİŞ İÇİN EĞİTİLİYORLAR

 

Bakım merkezinde, açık sulara dayanaklı olmaları için balinalaın yağlanmalarının sağlandığı ve nefeslerini daha uzun süre tutabilmeleri için eğitildiği açıklandı.

 

Öte yandan, Sea Life Trust Başkanı Andrey Bool, “Litte White ve Little Gray”e ilişkin, “Onlar dünyanın dört bir yanında koruma altında bulunan diğer 300 balina iççin birer elçi konumunda. Başkalarını da beyaz balinaların farklı bir ortamda daha iyi olabileceğine dair ikna edebileceğimizi düşnüyoruz” dedi.

 

Beluga whales smile as they return to sea after years in captivity ...
 

beluga whales: Beluga whales released into Iceland sea sanctuary ...
 

Beluga whales smile as they return to sea after years in captivity

 

Alıntı: DENİZ TİCARET GAZETESİ

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Turkcell Platinum Bosphorus Cup 2015 sonuçlandı.

02 Haziran 2015

Bu yıl 67 teknenin katıldığı Turkcell Platinum Bosphorus Cup 2015,, Caddebostan ve Boğaziçi parkurlarında koşulan 5 yarışlık seri sonucunda tamamladı.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter