Deniz Kuvvetleri Marmara Kupası'nda İlk Finişi Orient Yaptı
13 Eylül 2020, 15:26 0

Deniz Kuvvetleri Marmara Kupası'nda İlk Finişi Orient Yaptı

Güçlü rüzgarın filoyu hiç terk etmediği yarışta ilk finişi yapan tekne 23.45.08'lik zamanla Bülent Atabay'ın Arif Gürdenli dümenciliğindeki Orient Express VI'sı oldu.

Covid-19 salgını nedeniyle Deniz Kuvvetleri Kupası Açık Deniz Yat Yarışı, bu yıl “iç deniz” mücadelesi olarak gerçekleşti. Deniz Kuvvetleri Marmara Kupası adıyla klasik Asmalıada rotasında düzenlenen yarışa 20 tekne katıldı. Güçlü rüzgarın filoyu hiç terk etmediği yarışta ilk finişi yapan tekne 23.45.08’lik zamanla Bülent Atabay’ın Arif Gürdenli dümenciliğindeki Orient Express VI’sı oldu.


Eker-TAYK 2020 Trofesi’ne puan veren Deniz Kuvvetleri Marmara Kupası’nda start Moda Deniz Kulübü’nden saat 10.00’da İstanbul Boğaz Komutanlığı'na bu yıl atanan Tuğamiral Turhan Ecevit tarafından verildi.IRC0’da 6, IRC1’de 4, IRC2’de 8, IRC3’te 2, IRC4’te de 1 olmak üzere 21 teknenin kayıt verdiği yarışta Deniz Harp Okulu’nun üç teknesinden biri olan IRC2’deki DHO Arma girmeyince, filoda sayı 20’ye indi.

Start saatinde 12-14 knot aralığında esen kuzeydoğu (poyraz) yönlü rüzgar, sağnaklarda 20-22 knot’a kadar çıktı, yarışın ilerleyen saatlerinde de zaman zaman 25-30 knot seviyelerine ulaştı. Bu da mücadeleye ciddi bir hız kazandırdı.Start hattını geride terk eden Bülent Atabay’ın Arif Gürdenli dümenciliğindeki Orent Express VI’sı kısa sürede filonun liderliğini yakaladı. Güçlü rüzgarın etkisi ile Asmalıada’yı 15.00 sıralarında dönen ve orsa seyre geçen Orient Express VI, yaklaşık 125 deniz mili mesafeli rotasını 23.45.08’de tamamladı ve ilk finişi veren tekne oldu.IRC4’te kayıtlı tek tekne olan Medkon-DSV Ada Pupa Adrenalin terk bildirdi.


NOT:
Haber yayına hazırlandığı sırada filodaki öncüler Avcılar-Küçükçekmece arasında bulunuyordu. Finişler tamamlandıktan sonra sonuçları paylaşacağız.

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Deniz Turizminde Yeni Önlemler...

08 Haziran 2020

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sonrası deniz turizmi tesisleri ve araçlarında, turizm amaçlı sportif faaliyetlerde alınacak önlemleri genelgeyle belirledi.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk CNR Yacht Festival Heyecanı 13-18 Ekim'de Marinturk'te!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

TurkSail - Türkiye'nin en kapsamlı yelken haberleri.

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter