Donanma Kupası Deniz Harp Okulu'ndan Dönecek
16 Eylül 2020, 23:00 0

Donanma Kupası Deniz Harp Okulu'ndan Dönecek

İstanbul Yelken Kulübü ile Donanma Komutanlığı işbirliğinde düzenlenen Donanma Kupası Yat Yarışı 19-20 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.

Önceki yıllarda Gölcük rotasında yapılan yarışta bu güne kadar farklı nedenlerle pek çok kez rota değişikliği yapıldı. Bu yıl filo Tuzla’daki Deniz Harp Okulu önündeki şamandırayı dönüp geri gelecek.

 
Tam 60 yıl önce başlayan ve bu güne kadar aralıksız devam eden İstanbul Yelken Kulübü’nün Yat sınıfındaki geleneksel yarışlarından biri olan ve "Gölcük Yarışı" olarak da anılan Donanma Kupası’nda temel unsur yelkencilerle bahriyelilerin bir araya gelmesini sağlayan bir etkinlik olmasıydı.

İstanbul’dan yola çıkan filo, geceyi Donanma Komutanlığı’nın konuğu olarak Gölcük’te geçirir, akşam düzenlenen resepsiyonda denizcilerle yelkenciler bir arada hoşça vakit geçirir ve sabah İstanbul rotasına start verilirdi.

Bugüne kadar farklı nedenlerle pek çok kez rota değişikliği uygulanan Donanma Kupası’nda bu kez koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler etkili oldu. Dolayısıyla 19-20 Eylül tarihlerine yerleştirilen yarışın rotası buna göre yeniden uyarlandı.ROTA ADALAR ÜZERİNDEN TUZLA DHO

İstanbul Yelken Kulübü önünden Cumartesi sabahı yola çıkacak filo, Gölcük’e gitmek yerine Tuzla’daki Deniz Harp Okulu önüne atılacak şamandırayı dönerek geri gelecek.

IRC ve Gezgin sınıflarına açık olan yarış için kayıtlar 18 Eylül Cuma günü saat 15.00’a kadar kabul edilecek. Bu arada “Geçici Lisans” uygulamasının kaldırıldığını ve böyle bir talebin karşılık bulmayacağını da hatırlatmakta yarar var.

İYK 2020 Yat Trofesi’ne puan veren Donanma Kupası’nda start 19 Eylül Cumartesi günü 10 dakika uyarısı ile saat 10.00’da verilecek. 09.50’de “V” kod flaması toka edilecek, 5 dakika uyarısında “P” veya “I” kod flaması gösterilecek.DUYURUAR İNTERNET SİTESİNDEN YAYINLANACAKYayınlanan Ek Talimat’a göre Yarış Komitesi, iletişim ve duyurular için bir on-line haberleşme ağı kullanacak.

İlan edilen duyurular, rota, ek talimatlar ve sonuçlar web ortamında “iyk.regatta-tr.net” adresinden takip edilebilecek.

Yaklaşık 41 deniz mili mesafeli rotada tekneler startın ardından Fenerbahçe Sığlık Çakarı’nı (Digavsing) iskelede bırakarak Kınalıada’ya yönelecek.

Kınalıada iskelede, Heybeliada sancakta, Büyükada, Balıkçı Adası ve Tuzla Hayırsızada iskelede bırakıldıktan sonra DHO önüne atılacak şamandıra iskelede dönülecek ve dönüş başlayacak.

Tuzla Hayırsızada sancakta, Büyükada Sığlık Çakarı iskelede, Vortonoslar ve Fenerbahçe Sığlık Çakarı (Digavsing) sancakta bırakıldıktan sonra rota İstanbul Yelken Kulübü önğnde kurulacak hatta tamamlanacak.


“İLK FİNİŞ” VE “EN İYİ ZAMAN” KUPASI

Hava koşulları uygun olmadığı takdirde Yarış Komitesi, Tuzla DHO önündeki şamandıra dönüş saatlerini finiş zamanı olarak değerlendirebilecek.

Donanma Kupası’nda zaman sınırı 20 Eylül Pazar günü saat 09.00’da dolacak.

Rotasını ilk tamamlayan yat, “FTF” (İlk Finiş) kupası ile ödüllendirilecek. Grup derecelendirmesi dışında bu yarışta ayrıca IRC sınıflarında “En İyi Düzeltilmiş Zaman” kupası (BCT) da verilecek. Ödül dağıtımının nasıl ve ne zaman yapılacağı ise daha sonra duyurulacak.

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

'' 8. Ege Yat Rallisi '' Tamamlandı

09 Ağustos 2018

30 teknenin katıldığı ''8. Ege Yat Rallisi''nde katılımcılar 5 Ağustos'ta Setur Kaş Marina'ya demir attılar. Yelkenciler 31 saatlik seyir ile 190 deniz mili kat ettiler.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk CNR Yacht Festival Heyecanı 13-18 Ekim'de Marinturk'te!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Admiral Denizcilik

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

TurkSail - Türkiye'nin en kapsamlı yelken haberleri.

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter