Bosphorus Cup'ta 19. Yıl Hazırlığı
17 Eylül 2020, 21:21 0

Bosphorus Cup'ta 19. Yıl Hazırlığı

Orhan Gorbon'un kurucusu olduğu ORG Sports tarafından 2002 yılında başlatılan Bosphorus Cup heyecanı yine Turkcell ana sponsorluğunda bu yıl 26-27 Eylül tarihlerinde 19'uncu kez yaşanacak.

İlk gün Boğaziçi parkurunda coğrafi rotada gerçekleşecek mücadele, ikinci gün Caddebostan açıklarındaki şamandıra yarışlarına taşınacak.
Türkiye’nin marka etkinliklerinden biri olarak öne çıkan Turkcell Platinum Bosphorus Cup, bu güne kadar sadece Gezi olaylarının yaşandığı 2013 yılında yapılamadı. 2013 yılı dışında, 2002’den günümüze kesintisiz süren heyecan, 2020’ye gelindiğinde de koronavirüs engeline takıldı.

Yarışın planlanan tarihi Mayıs ayı sonu olmasına rağmen, önlemler çerçevesinde uygulanan kısıtlamalar yüzünden tarih Eylül’e kaydırıldı.

Yarışı düzenleyen ORG Sports’un kurucusu Orhan Gorbon, “Tüm dünyanın içinden geçtiği zor günlere rağmen, bir kez daha bize güvenen, Bosphorus Cup’ın önemini hatırlatan, yelken sporuna her zaman destek veren Turkcell’e çok teşekkür ederiz” dedi.SOSYAL ETKİNLİKLER YAPILMAYACAK

Ancak salgın nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde bazı değişiklikler de söz konusu. Öncelikle Galataport’ta planlanan geleneksel “kupa teslim töreni” ile yarış günü “VIP Party” yapılamayacak. Aynı şekilde ödül töreni de düzenlenmeyecek.

Bulgaristan ve Romanya’dan ekiplerin de gelmesi bekleniyor. Beklenen tekneler arasında bir de Swan 42 yer alıyor.

Bu yıl ORG Sports çatısı altında kurulan Adrenalin Gençlik ve Spor Kulübü’nün gerçekleştireceği etkinlikle ilgili Teknik Toplantı yine Covid-19 önlemleri kapsamında 24 Eylül Perşembe günü 19.30-21.00 saatleri arasında video konferans şeklinde düzenlenecek.

Gerekli koşullara uygun olarak yarışa katılacak ekipler, kayıt başvurularını 24 Eylül Perşembe günü saat 19.00’a kadar Bosphorus Cup’ın resmi internet sitesi üzerinden online ortamda yapabilecek.


İLK YARIŞ İSTANBUL BOĞAZI’NDA

Turkcell Platinum Bosphorus Cup’ta ilk start düdüğü 26 Eylül Cumartesi günü 5 dakika uyarısıyla saat 12.00’da Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü önlerinde demirli Komite Botu’ndan çalacak.

Beşiktaş-Anadoluhisarı şamandırası dönüşlü üç seçenekli rotalardan ilki 21, ikincisi 14, üçüncüsü ise 8 deniz mili uzunluğunda mesafeye sahip. Hangi rotanın hangi gruplara uygulanacağı Rıza Bayrı başkanlığındaki Yarış Komitesi tarafından starttan önce ekiplere duyurulacak.

Anadolu Hisarı şamandırası yaklaşık koordinatları
41°05’.162 N
029°03’.923 E

Çırağan şamandırası yaklaşık koordinatları
41° 02’.490 N
029° 01’.060 EŞAMANDIRA YARIŞLARININ ALTERNATİFİ COĞRAFİ

27 Eylül Pazar günü Caddebostan parkurunda 12.00-18.00 saatleri arasında rüzgarüstü-rüzgaraltı rotada ve 120’şer dakika zamanlı iki şamandıra yarışı hedefleniyor.

Hava koşulları uygun olmadığı takdirde yarışların formatı coğrafiye çevrilecek. Bunun için de Kınalıada ve Sivriada dönüşlü, iki seçenekli Alternatif Rota hazırlandı.  


DÖNER KUPA PONTONDA TESLİM EDİLECEK

Covid-19 salgını yüzünden ödül töreni düzenlenmeyecek, ancak kupanın da “bekletilmemesi” düşünülüyor.

Bu yüzden biri İstanbul Boğazı’nda, ikisi Caddebostan parkurunda gerçekleşecek üç yarışın ardından IRC sınıflarında “En İyi Düzeltilmiş Zaman”ı yapan ekibe, kazanacağı Turkcell Platinum Bosphorus Cup’ın döner trofe kupası, Kalamış Marina’da ponton üzerinde verilecek.

Sınıflarına dereceye giren ekiplere de kupalarının kargo ile gönderilmesi planlanıyor.


     - Kayıt ve daha fazla bilgi için >>

Yazı: Serdar BAPOĞLU

Fotoğraflar: Osman UĞUR arşivi

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Rakamlarla Boat Show 2012

05 Ekim 2012

31. Uluslararası İstanbul Boat Show toplam 150.000 m2 alanda 80.000'in üzerinde ziyaretçi, 300'den fazla firma ve 650'yi aşkın dünyaca ünlü marka ile büyük bir şova hazırlanıyor.

Kurtarma Botu Kullanma Eğitimi Kursu İlanı

10 Ocak 2016

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından Kurtarma Botu Kullanma Eğitimi Sertifika kursu açılacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter