Bosphorus Cup'ta 19. Yıl Hazırlığı
17 Eylül 2020, 21:21 0

Bosphorus Cup'ta 19. Yıl Hazırlığı

Orhan Gorbon'un kurucusu olduğu ORG Sports tarafından 2002 yılında başlatılan Bosphorus Cup heyecanı yine Turkcell ana sponsorluğunda bu yıl 26-27 Eylül tarihlerinde 19'uncu kez yaşanacak.

İlk gün Boğaziçi parkurunda coğrafi rotada gerçekleşecek mücadele, ikinci gün Caddebostan açıklarındaki şamandıra yarışlarına taşınacak.
Türkiye’nin marka etkinliklerinden biri olarak öne çıkan Turkcell Platinum Bosphorus Cup, bu güne kadar sadece Gezi olaylarının yaşandığı 2013 yılında yapılamadı. 2013 yılı dışında, 2002’den günümüze kesintisiz süren heyecan, 2020’ye gelindiğinde de koronavirüs engeline takıldı.

Yarışın planlanan tarihi Mayıs ayı sonu olmasına rağmen, önlemler çerçevesinde uygulanan kısıtlamalar yüzünden tarih Eylül’e kaydırıldı.

Yarışı düzenleyen ORG Sports’un kurucusu Orhan Gorbon, “Tüm dünyanın içinden geçtiği zor günlere rağmen, bir kez daha bize güvenen, Bosphorus Cup’ın önemini hatırlatan, yelken sporuna her zaman destek veren Turkcell’e çok teşekkür ederiz” dedi.SOSYAL ETKİNLİKLER YAPILMAYACAK

Ancak salgın nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde bazı değişiklikler de söz konusu. Öncelikle Galataport’ta planlanan geleneksel “kupa teslim töreni” ile yarış günü “VIP Party” yapılamayacak. Aynı şekilde ödül töreni de düzenlenmeyecek.

Bulgaristan ve Romanya’dan ekiplerin de gelmesi bekleniyor. Beklenen tekneler arasında bir de Swan 42 yer alıyor.

Bu yıl ORG Sports çatısı altında kurulan Adrenalin Gençlik ve Spor Kulübü’nün gerçekleştireceği etkinlikle ilgili Teknik Toplantı yine Covid-19 önlemleri kapsamında 24 Eylül Perşembe günü 19.30-21.00 saatleri arasında video konferans şeklinde düzenlenecek.

Gerekli koşullara uygun olarak yarışa katılacak ekipler, kayıt başvurularını 24 Eylül Perşembe günü saat 19.00’a kadar Bosphorus Cup’ın resmi internet sitesi üzerinden online ortamda yapabilecek.


İLK YARIŞ İSTANBUL BOĞAZI’NDA

Turkcell Platinum Bosphorus Cup’ta ilk start düdüğü 26 Eylül Cumartesi günü 5 dakika uyarısıyla saat 12.00’da Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü önlerinde demirli Komite Botu’ndan çalacak.

Beşiktaş-Anadoluhisarı şamandırası dönüşlü üç seçenekli rotalardan ilki 21, ikincisi 14, üçüncüsü ise 8 deniz mili uzunluğunda mesafeye sahip. Hangi rotanın hangi gruplara uygulanacağı Rıza Bayrı başkanlığındaki Yarış Komitesi tarafından starttan önce ekiplere duyurulacak.

Anadolu Hisarı şamandırası yaklaşık koordinatları
41°05’.162 N
029°03’.923 E

Çırağan şamandırası yaklaşık koordinatları
41° 02’.490 N
029° 01’.060 EŞAMANDIRA YARIŞLARININ ALTERNATİFİ COĞRAFİ

27 Eylül Pazar günü Caddebostan parkurunda 12.00-18.00 saatleri arasında rüzgarüstü-rüzgaraltı rotada ve 120’şer dakika zamanlı iki şamandıra yarışı hedefleniyor.

Hava koşulları uygun olmadığı takdirde yarışların formatı coğrafiye çevrilecek. Bunun için de Kınalıada ve Sivriada dönüşlü, iki seçenekli Alternatif Rota hazırlandı.  


DÖNER KUPA PONTONDA TESLİM EDİLECEK

Covid-19 salgını yüzünden ödül töreni düzenlenmeyecek, ancak kupanın da “bekletilmemesi” düşünülüyor.

Bu yüzden biri İstanbul Boğazı’nda, ikisi Caddebostan parkurunda gerçekleşecek üç yarışın ardından IRC sınıflarında “En İyi Düzeltilmiş Zaman”ı yapan ekibe, kazanacağı Turkcell Platinum Bosphorus Cup’ın döner trofe kupası, Kalamış Marina’da ponton üzerinde verilecek.

Sınıflarına dereceye giren ekiplere de kupalarının kargo ile gönderilmesi planlanıyor.


     - Kayıt ve daha fazla bilgi için >>

Yazı: Serdar BAPOĞLU

Fotoğraflar: Osman UĞUR arşivi

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Bir Yelken Hikayesi

07 Aralık 2009

Slovenya - Çeşme arası 9 günde 900 deniz mili süren yolculuğun hikayesi

Tekne Kullanmak

25 Ocak 2001

Bir amatör denizciye 50 gros tonilatoya kadar tekne kullanam yetkisi verildiğine göre amatör denizci ister makineli olsun, isterse yelkenli olsun kumanda ettiği tekneyi onun güvenli bir şekilde çok iyi kullanabilmesi için bilmek zorundadır.

Marinturk - Göcek Village Port

08 Haziran 2018

Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı, Göcek beldesi Büngüş Koyu'nda bulunan marina ve çekek alanı; belde merkezine 5 dakika, Uluslararası Dalaman Havaalanına 20 dakika mesafede bulunuyor.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

TCG Kocatepe Nasıl Battı

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter