J70'te Şampiyon Ameera Jet, yükselen yıldız ise ''Kızlar Ekibi''
26 Eylül 2020, 20:23 0

J70'te Şampiyon Ameera Jet, yükselen yıldız ise ''Kızlar Ekibi''

J70 Türkiye Şampiyonası 17-20 Eylül tarihleri arasında Turgutreis'te yapıldı. D-Marin Turgutreis'in ev sahbi olduğu şampiyonaya 8 ekip katıldı. Gerçekleşen 12 yarışlık serinin ardından Emir İçgören dümenciliğindeki Ameera Jet ekibi şampiyonluğu kucakladı. ''Kızlar Ekibi'' olarak adlandırılan Nevra Eker Güryel yönetimindeki Efsane Yoğurt ise ilk yarışlarında 5'incilik elde etti.Türkiye Turu’nun 3 ayağı olarak planlanan J70 Türkiye Şampiyonası, Covid-19 salgını nedeniyle verilen zorunlu aranın ardından 2020 sezonunu 17-20 Eylül tarihleri arasında Bodrum Turgutreis’te açtı.

Tüm ekiplerin hasret kaldığı mücadeleye bazıları bir-iki gün önceden Turgutreis’e gelip antrenman yaparak hazırlandı. Bu ön hazırlıklar kuşkusuz yarışlarda elde edilen başarıya da katkı sundu.

ThumbnailThumbnailThumbnail

RÜZGAR HAFİF BAŞLADI, GİDEREK GÜÇLENDİ

Parkurda ilk iki gün rüzgar hafif esti. Üçüncü gün ise hızı 13-15 knot seviyelerine ulaştı. Son gün daha da güçlenen ve 18-19 knot’a çıkan rüzgar, tekneleri sörf pozisyonuna geçirdi ve son derece çekişmeli yarışlara zemin hazırladı.Bu yılın yıldızı ise Nevra Eker Güryel liderliğindeki "Kızlar Ekibi" (Efsane Yoğurt) oldu Daha ilk seneleri olmasına rağmen iyi bir yarış çıkartarak beşincilik elde ettiler. İki kere şamandırayı birinci, birinde ise ikinci döndüler. Genelde hep ön grupta olmalarına rağmen deneyimsizlikleri yüzünden bazı küçük hatalar yapınca muhtemel dördüncülüğü kaçırdılar.


SAYI ARTIYOR, SEVİYE YÜKSELİYOR

Dikkat çeken bir diğer ayrıntı da Türkiye’de yelkende “iyi” olan sporcuların J70 deneyimi yaşamak istemesi. Ya yarışlara katılıyorlar ya da katılmayı arzu ediyorlar. Dolayısıyla sayılar giderek artarken, seviye de yükseliyor.    

ThumbnailThumbnailThumbnail

Örneklerinden biri olarak Eker’in “Kızlar Ekibi”nde yarışan Olimpik Milli yelkencimiz Çağla Dönertaş gösterilebilir. Ali Tezdiker, Haluk Babacan, Celal Tümşen, Oğuz Ayan, Saruhan Çinay, Hasan Utku Çetiner de göze çarpan diğer isimlerden bazıları idi.


KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ

D-Marin Turgutreis’in ev sahibi olmasının yanı sıra lojistik destek de sağladığı J70 Türkiye Şampiyonası’nda “pandemi kuralları”na özenle uyuldu. Yarış öncesinde brifing, sonrasında ise ödül töreni yapılmadı. Hakem sayısı da en alt seviyede tutuldu.

Ayrıca J70 Türkiye Sınıf Birliği’nin bir ritüeli olan ve yılda bir kez ilk yarış gününün akşamı yapılan “Ekip Yemeği”nden de vaz geçildi.

Dört günde gerçekleşen 12 yarışlık serinin ardından Emir İçgören dümenciliğindeki Ameera Jet ekibi şampiyonluğu kucakladı. Ahmet Eker liderliğindeki Eker Kaymak ekibi ikinci olurken üçüncülüğe Saruhan Çinay yönetimindeki Nimbus-Mavi Vatan ekibi yerleşti.“PARKUR SÜRPRİZLERLE DOLU”

2020 J70 Türkiye Şampiyonluğu’na adını yazdıran Ameera Jet ekibinin lideri Emir İçgören şu değerlendirmeyi yaptı:

“Çok keyifli ve çekişmeli bir mücadele gerçekleşti. Turgutreis ise Türkiye'de pek alışık olmadığımız, dümenciliğimizin gelişmesine faydalı bir parkur. Çünkü hava çok esmiyor ama deniz dalgalı. Dolayısıyla tekne hakimiyeti oldukça zor. Hava bir sağdan, bir soldan geliyor, hiçbir zaman ‘burası şöyledir’ diyemiyorsun. Bu da yarışların sürprizlerle dolu geçmesini sağladı.”

ThumbnailThumbnailThumbnail

J 70 TÜRKİYE ŞAMPİYONASI
17-20 Eylül 2020 / Turgutreis

Kayıtlı tekne sayısı: 8
Yapılan yarış sayısı: 12
1. Ameera Jet (Emir İçgören) 13 net
2. Eker Kaymak (Ahmet Eker) 21 net
3. Nimbus-Mavi Vatan (Saruhan Çinay) 35 net
4. Denizcik (Gülboy Güryel) 37 net
5. Efsane Yoğurt (Nevra Eker Güryel) 47 net
6. Jamk (Vedat Tezman) 48 net
7. Atom (Hasan Utku Çetiner) 57 net
8. Ada Jr. (Alp Doğuoğlu) 61 net

Yazı: Serdar Bapoğlu
Fotoğraflar: Emre TAZEGÜL

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Deniz Turizminde Yeni Önlemler...

08 Haziran 2020

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sonrası deniz turizmi tesisleri ve araçlarında, turizm amaçlı sportif faaliyetlerde alınacak önlemleri genelgeyle belirledi.

Cengiz Arslanoğlu'nun Odo Boro İle İlgili Düşünceleri

25 Mayıs 2020

1965-1968 yıllarında Dünya'yı yelkenli ile dolaşan ilk Türk Sadun Boro'nun eşi Alman asıllı Oda Boro 85 yaşında hayata veda etti..

Boğaziçi Yarışları-Bosphorus Cup 2014'te kupanın sahibi belli oldu

10 Haziran 2014

Türkiye'nin en önemli su sporu etkinliklerinden biri olan ve bu yıl 13.'sü düzenlenen ''Bosphorus Cup 2014'' yelken yarışlarında dört günlük yarış serüveninin ardından kazananlar belli oldu.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

TCG Kocatepe Nasıl Battı

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter