Deniz Altında 5 Bin Yıllık Liman Kalıntıları Bulundu
12 Ekim 2020, 18:10 0

Deniz Altında 5 Bin Yıllık Liman Kalıntıları Bulundu

Aydın'ın Didim ilçesindeki Tavşan Adası'nda, tesadüfen su altında liman kalıntıları bulundu. Kalıntıların 5 bin yıllık olduğu değerlendiriliyor.

Didim Kültür Mirası Koruma Derneği ve Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk, tekne gezisi esnasında, Tavşan Adası'nda su altında liman kalıntılarını tespit etmesi üzerine, Didim Kaymakamı Halil Avşar, beraberinde İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Umut Tuncer ve Milet Müze Müdürü Baran Aydın ile bölgeye gitti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Tuncer, gazetecilere yaptığı açıklamada kalıntılarla ilgili çalışma başlatacaklarını söyledi:

"Keşif çalışmalarında Helenizm oryantasyon tarihini yeniden ele almamız gerektiğini düşündüğümüz bir resimle karşı karşıyayız. Burası milattan önce 5 bin yılına dayanan kalıntıları bize resmetti. Bu kalıntılar, kısmen su altında ve su üstünde olmak üzere bir liman olduğunu bize anlattı. Liman, Minos kültürü, Minos medeniyetine ait bir yapı. Dolayısıyla bölge tarihinde Minos kültürünün, bölge üzerinde, Didim üzerinde güçlü etkisini bize açıklıyor."

Kalıntıların özelliklerine de değinen Tuncer, "Tavşan Adası'nın 7-8 kilometre açığına kadar liman kalıntılarını tespit ettik. 2,5 metre ile 5 metreye kadar bir alanda kalıntılar dağılmış durumda. Burası bir deprem göçüğü ve muhtemelen Helenizm öncesinde meydana gelen bir deprem sonrasında su altında kalmış bir liman yapısı. Dolayısıyla bu bölge üzerinde söylüyorum, Minos uygarlığını biraz göz ardı etmişiz. Dolayısıyla bu buluntuların, literatüre bu açından yeniden kazandırılması bölgede Helenizm oryantasyon kültürünü yeniden ele almamız gerektiğini bize anlatıyor" diye konuştu.

Didim Turizm Derneği Başkanı Şentürk de eşiyle tekne gezisinin ardından Tavşan Adası'nda denize girdiğinde tesadüfen kalıntılara rastladığını anlattı.

Didim'de su altında kalmış 5 bin yıllık liman bulundu
 

Didim'de su altında kalmış 5 bin yıllık liman bulundu

Alıntı: DENİZ TİCARET GAZETESİ

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

CNR Avrasya Boat Show

04 Mayıs 2017

CNR Avrasya Boat Show'un Düzenlendiği deniz tutkunları ile Türkiye'de denizcilik sektörünün buluşması , CNR Avrasya Boat Show denizde düzenleniyor.  

Ücretsiz Yelken Eğitimi

30 Mayıs 2014

Marina Dragos yelken İhtisas Kulübü ve Kartal belediyesinin işbirliği ile

Klasik Tekneler 3'üncü Randevuda Denizde Buluştu

01 Ekim 2020

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) tarafından üç yıl önce başlatılan ''Klasik Tekneler Buluşması'' İYK ev sahipliğinde gerçekleşti. Preveze Deniz Zaferi'nin 482'nci yıldönümüne ve Türk Deniz Kuvvetleri Günü'ne rastlayan buluşmaya katılan 22 tekne Bostancı rotasında ''Mavi Vatan Seyri'' yaptı. Kalamış Koyu'ndaki randevuya yelkenciler de renk kattı.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

TCG Kocatepe Nasıl Battı

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter