National Geographic Yeni Okyanusu Resmen Tanıdı
11 Haziran 2021, 12:13 0

National Geographic Yeni Okyanusu Resmen Tanıdı

Hint Okyanusu, Pasifik Okyanusu, Atlantik Okyanusu ve Arktik Okyanusu'ndan sonra beşinci okyanusun varlığı National Geographic tarafından resmen tanındı: Güney Okyanusu...

National Geographic Society , Antarktika'da yeni bir Güney Okyanusu tanıyacağını ve küresel toplamı beşe çıkaracağını açıkladıktan sonra, dünyanın dört okyanusu olduğunu düşünen herkes şimdi tekrar düşünmek zorunda kalacak.

Dünya okyanuslarının haritasını çıkarmaktan sorumlu olan National Geographic dergisi Hint Okyanusu, Pasifik Okyanusu, Atlantik Okyanusu ve Arktik Okyanusu’ndan sonra yeni bir okyanusu resmen tanıdıklarını duyurdular.

Dergi, Dünya Okyanus Günü olarak kabul edilen 8 Haziran’da Twitter üzerinde yaptığı paylaşımla beşinci okyanusu kabul edip yeni haritaları üzerinde çalıştığını açıkladı:

“Dört okyanus mu, beş mi? National Geographic, Güney Okyanusu’nu atlaslarımızda ve haritalarımızda beşinci resmi okyanus olarak tanımak için bir değişiklik yapıyor!

Bilim insanları, Antarktika çevresindeki buzlu suların okyanus akıntıları ve sıcaklıkları tarafından tanımlanan ayrı bir ekolojik bölge oluşturduğunu uzun yıllardır biliyorlar. Ancak Uluslararası Hidrografi Örgütü (IHO) aracılığıyla, bu beşinci okyanus bölgesinin adı ve kapsamı üzerinde anlaşmaya varılamadı.

National Geographic, en son coğrafi bilgiler için önemli bir küresel kaynak, bu nedenle okyanuslar listemizi bilime ve Güney Okyanusu’nun geleneksel kabulüne dayalı olarak güncelliyoruz.”

Güney Okyanusu sularını kuzeydeki benzerlerinden ayıran inanılmaz derecede hızlı hareket eden bir akıntı ile çevrili. Antarktika Çevresel Akımı olarak bilinen akımın akışı hızlı ve Antarktika çevresinde batıdan doğuya doğru hareket ediyor. Sular daha az tuzlu ve oldukça soğuk.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nde deniz bilimcisi olan Seth Sykora-Bodie, National Geographic’e verdiği demeçte şunları söyledi: “Orada bulunan herkes, büyüleyici yanını açıklamakta zorlanacak ama hepsi buzulların daha mavi, havanın daha soğuk, dağların daha ürkütücü ve gidebileceğiniz başka herhangi bir yerden daha büyüleyici manzaralar olduğu konusunda hemfikir olacaklar.”

Güney Okyanusu’nun tanımı iklim değişikliğine karşı mücadele için oldukça önemli. Suları ve iklim değişikliğinin Antarktika ve çevresi üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak hayati önem taşıyacak.

 

Alıntı: DENİZ TİCARET GAZETESİ

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Yapay göl kenarına ev izni çıkıyor

10 Ağustos 2012

Yönetmelik değişikliğiyle, yat limanlarında bilinen alt yapı tesislerine ilave olarak ''yatçı konaklama tesisi'' adı altında yapılaşmaya izin verilecek.

Yat, Tekne ve Gemilere "Pis Su Takip Sistemi" Takılacak

22 Mart 2021

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, "Gemilerden Atık Alınması ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliği"nde değişikliğe gidecek. Yeni yönetmelikle belirlenecek esaslar dahilinde yat, tekne ve gemilere "Pis Su Takip Sistemi (PSTS)" takılacak.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'mız Kutlu Olsun

19 Mayıs 2019

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Mücadelesini başlatmak için Bandırma Vapuru'yla 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basışının 100'üncü yıl dönümünü kutlamanın sevincini yaşıyoruz. Nice 100 yıllara...

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter