ABD'de Çevre Felaketi: 3 Bin Varil Petrol Denize Sızdı
07 Ekim 2021, 14:44 0

ABD'de Çevre Felaketi: 3 Bin Varil Petrol Denize Sızdı

ABD'nin Güney Kaliforniya kıyılarında meydana gelen büyük petrol sızıntısı bir çevresel felaket haline geldi. Balıkların ölümüne, kuşların petrole bulanmasına ve sulak alanların kirlenmesine neden olan olaya ilişkin soruşturma devam ediyor.

ABD Sahil Güvenlik birimleri sızıntının nasıl meydana geldiğini incelerken Huntington Beach Belediye Başkanı Kim Carr gerçekleştirdiği basın toplantısında, Cumartesi sabahı ilk bildirildiğinden bu yana Pasifik Okyanusu'nun yaklaşık 20 km2'lik bir petrol tabakası oluştuğunu duyurdu. Bu da tahmini 126 bin galon veya 3 bin varil petrole eş değer bir miktar.

 

Potansiyel ekolojik felaket

Sızıntıyı "çevresel bir felaket" ve "potansiyel bir ekolojik felaket" olarak nitelendiren Carr, "Sulak alanlarımız bozuluyor ve kıyı şeridimizin bazı bölümleri artık tamamen petrolle kaplı" dedi.

Aktarılan ilk bilgilere göre sızıntıya Elly petrol platformundaki bir gedik neden oldu ve Huntington Beach İskelesi'nden sörfçüler ve güneşlenenler arasında popüler bir bölge olan Newport Beach'e kadar uzandı.

Kaliforniya Balık ve Yaban Hayatı Departmanı, sızıntıdan etkilenen kıyı bölgeleri için geçici balıkçılık yasağı getirdi.

Departmandan yapılan açıklamada, yasağın açık deniz bölgesi için kıyı noktalarından altı mil uzağa kadar uzanacağı söylendi.

 

Sorumlular hesap verecek

Belediye Başkanı Carr, petrol sondaj kulesinin Houston merkezli Amplify Energy Corporation'ın (AMPY.N) ve Kaliforniya yan kuruluşu olan Beta Offshore tarafından işletildiğini açıkladı ve şunları söyledi:

"Önümüzdeki gün ve haftalarda sorumlu tarafların bu çevresel felaketle ilgili gerçekleşen zararı azaltmak için mümkün olan her şeyi yapmalarını talep ettik. Elbette sorumlular hesap verecek."

Amplify Energy CEO'su Martyn Willsher ise boru hattının kapatıldığını ve kalan petrolün emildiğini söyledi. (Euronews)

 

Alıntı: DENİZ TİCARET GAZETESİ

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Fenerbahçe'den yelken şubesine dev danışman

30 Ekim 2016

Dünyaca ünlü yelken antrenörü David Howlett, Rodopman AŞ'nin davetlisi olarak Fenerbahçe Yelken Şubesi ile workshop'lar yapmak üzere İstanbul'a geldi.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter