Ahşap Tekne İmalatı yapıyorlar
04 Ocak 2010, 15:04 0

Ahşap Tekne İmalatı yapıyorlar

Sinoplu bayanlar tarafından üretilen ahşap tekne modelleri, aranan hediyelik eşyalar arasında yer alıyor.

Sinop Cezaevi'nde 1940'lı yıllarda tutuklu denizcinin ilk olarak yapmaya başladığı, ondan gören bazı mahkumların da hobi olarak yapıp dışarıdaki tanıdıklarına yolladığı maket tekneler, daha sonra kurulan ABD üssündeki çalışanlar tarafından ilgi görünce, hediyelik eşya olarak üretilmeye başladı.

İlk zamanlar Sinop'a gelen yolcu gemilerine yönelik satışlar geçim kaynağı olunca, zaman içinde maket tekne yapımı yeni bir sektör oldu.

Maket tekne ustası Reyhan Ülgen, bu işin geçmişinin cezaevine dayandığını belirterek, "Cezaevindeki mahkumların amatörce yaptıkları ahşap yelkenler zaman içerisinde Sinoplular arasında yaygınlaştı ve birçok aile 'kotra' diye tabir edilen tekneleri yapmaya başladı. Biz donatım kısımlarını yapıyoruz. Tekneler bizim elimizde hayat bulduktan sonra müşterilerimize sunulmakta." dedi.

Ürünler çok renkli ve canlı olduğundan büyük ilgi gördüğünü ifade eden Ülgen, "Tekne modellerimizi uluslararası fuarlarda tanıtmaktayız. Akdeniz ile Ege bölgelerinden büyük ilgi görmekte. Talebi karşılamak için yoğun şekilde çalışmaktayız. Bayanlar olarak işimizi severek yapıyoruz ve tüm bayan arkadaşlara tavsiye ediyoruz." diye konuştu.

Kadriye Baş ise bu işi 10 yıldan bu yana severek yaptığını, diğer bayanları da bu işi yapmaya davet ettiğini dile getirdi.

Henüz yorum yazılmamış!

Davetiye

16 Aralık 2017

Amatör Denizciler, Profesyonel Denizciler, Balıkçılar ve Balıkçı Kooperatifleri, Denizci Dernekleri ve Spor Kulüplerine toplantı Davetiyesi.

2018 Dragon Sonbahar Serisi Sona Erdi

30 Kasım 2018

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından Milta Bodrum Marina işbirliğinde düzenlenen Dragon Sonbahar Serisi, 24-25 Kasım tarihlerinde Bodrum'da 4. ve son ayak yarışları ile tamamlandı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter